1.
ekonomik göstergelerin istemeyen seviyelerde seyretmesidir. resesyon dolayısıyla ülke; üretim kaynaklarını tam olarak kullanamaz, işsizlik artar, üretim azalır. eğer resesyon uzun vadeli olursa ülkede çöküş yaşanabilir.

resesyon ve depresyonun aynı anda yaşanması ise;

(bkz: stagflasyon)
devamını gör...
2.
reel gayri safi yurt içi hasılanın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. özetle küçülme.
devamını gör...
durgunluk olarak da bilinir. geniş anlamda yavaş ya da negatif ekonomik büyüme dönemidir ve genellikle artan işsizlik ile birlikte ortaya çıkmaktadır. bunun yanı sıra farklı resesyon tanımlarına da bakmak icap etmektedir. zira ekonomistlerin hem fikir oldukları iki net resesyon tanımı daha vardır. bunlardan ilki, bir ekonomi uzun vadeli büyüme oranı trendinden daha az büyür ve atıl kapasiteye sahip olursa resesyon ortaya çıkar, ancak kabul etmek gerekir ki bunu kanıtlamak çok da kolay değildir. bunun haricinde bir diğer tanım, ardı ardına iki çeyrek dönem gsyih düşerse resesyonun ortaya çıkacağıdır.
devamını gör...
gsyh'nın en az iki çeyrekte negatif büyüme olarak gerçekleştiği ekonomik durgunluktur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim