1.
yazın çok sıcak olan, bereketli topraklara sahip güney doğu anadolu şehri.
devamını gör...
2.
insanlarının samimi olduğu söylenilen yiyecek..
devamını gör...
türkiye'nin güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan şehridir. 1919 yılında önce ingilizlerin daha sonra fransızların işgaline uğramıştır.12 nisan 1984 yılında tbmm tarafından kabul edilen kanun ile şanlıurfa adını almıştır.2016 yılında ise şanlıurfa halkın kurtuluş savaşı'nda göstermiş olduğu kahramanlıklardan dolayı istiklal madalyası verilmiştir.
kur'an, incil ve tonahta adı geçen eyüp peygamberin doğum yeri kabul edilir.
dünyanın bilinen en eski mabeti göbeklitepe bu ildedir.
ibrahim peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen balıklıgöl en çok ziyaret edilen yerlerdendir.
harran, ulucami, selahattin eyyubi cami, eyüp peygamberin makamı,şuayb şehri,halfeti,inbaşı mağaraları, soğmatar harabeleri şanlıurfa il sınırları içerisinde bulunur.
2 milyonun üzerinde nüfusu olan şehrin insanları misafirperverdir.
lahmacun, çiğköfte, şıllık tatlısı,urfa kebap,lebeni,bostana, açık ekmek,ciğer kebabı önemli lezzetlerindendir.
şanlıurfa'da anadolu insanının samimiyetini iliklerine kadar hissedersiniz.
devamını gör...
yakınından geçip göremediğim ilimiz. pandemi bitince ilk gideceğim yer.
devamını gör...
asıl adı urfa olan türkiye ilidir. şanlı unvanını kurtuluş savaşı sırasında gösterilen başarı sonucu verilmiştir.
devamını gör...
şanlıurfa'da tekbaşıma ilk dışarı çıkışımdır. eve dönüş yolunda arap mahallesine dalıp "hay senin gibi navigasyonun.." diye mahalleden çıkana dek döşemiş ve açık camlardan beni duyan urfalı dayıların dehşete düşmüşçesine bakışlarına maruz kalmışımdır. bu da böyle bir anımdır..
devamını gör...
köklü bir tarihe sahip medeniyet beşiği diyebileceğimiz güzide ilimiz.
insanları çok misafirperver, yardımsever olmakla birlikte çıkarcı ve beleşçilerdir de.
peygamberler şehridir. biraz yaşarsanız rabbimin neden bu kadar peygamber gönderdiğini gözlemleyebilirsiniz.
devamını gör...
ibrahim tatlıses'in memleketi.
devamını gör...
insanlık tarihinde biranın bilinen ilk üretildiği ve depolandığı il.

(bkz: göbeklitepe)
devamını gör...
yüz ölçümü ile türkiye'nin en büyük yedinci ilidir.2012 yılında büyükşehir olma hakkı kazanmıştır.
devamını gör...
yaratıcı tarafından defalarca kez peygamber gönderilen ancak ıslah olmayan, olmadığı gibi peygamberi yakan şehir. 1 senem geçti orada. kesinlikle kaybedilmiş bir yer. insanlar medeniyetten ve insanlıktan uzak. başta trafik olmak üzere hiç bir kural tanınmayan bir yer. çocuk tacizinde 1.sırada (resmi rakamlar). eyyübiye diye bir merkez ilçesi var görmeyin gitsin.
devamını gör...
balıklı göle gitmek bir nasip olmadı..
devamını gör...
benim memleketimdir. urfa denince akla peygamberler şehri, çiğköfte, isot,sıcaklık ve nemrut türküsü gelse de bu güzel şehir sadece bunlardan ibaret değildir. peygamberler şehri olarak bilinmesinin sebebi bir cok peygamberin burada yaşamış olmasıdır.hz.ibrahim, hz.eyyüp, hz.elyesa, hz.şuayip, hz.lut, hz.yakup ve hz.musa'nın da bölgede çiftçilik yaptığı söylenmektedir. hatta hz ibrahimin büyük ateşe atıldığı yer şuan balıklı göl olarak bilinir.
çiğköfte de sanıldığı gibi antep de değil burda ortaya çıkmıştır.hatta rivayetlere göre ilk çiğ köfte hz. ibrahim ateşe atılacağı zaman nemrut o kadar büyük ateş yakmak istemiş ki, bölgede yakacak odun kalmamış. evine gelen adam eşinin yemek yapmadığını gördüğünde çareyi yoğurmakta bulmuş ve böyle doğmuş çiğ köfte.
var olan tezleri yerle bir eden (bkz: göbekli tepe) burdadır.insanların bildikleri tezlerden biri önce yerleşik hayata geçildiği ve sonra tarım ve dinlerin varlığıyla ilgiliydi fakat, göbekli tepe'de buzul çağının sonunda insanlık daha yerleşik hayata geçmeden tapınak inşa edilmişti. yaklaşık 12.500 yıl öncesine ait buluntular mevcut.
ıslam tarihinin ilk üniversitesi yine burda kurulmuştur . hatta bazı süryani hocalar burda ders vermiştir.
(bkz: ibni teymiyye) gibi ve (bkz: battani) gibi alimlerin yetiştiği, (bkz: harran şehri) bir bilim merkezidir tıpkı atina gibi.
türkiye de ilk yerel kanal yine burda kurulmuştur.
soylu arap atlarının büyük bölümü burda yaşar
kurtuluş savaşında gösterdiği mücadeleden sonra şanlı unvanını almış şanlıurfa olmuştur .
yöresel kıyafetleri sıcak iklimlere dayanıklı ve genelde ipektendir.
devamını gör...
herkes doğduğu şehirde yaşasaydı en kalabalık nüfusa sahip olacak şehir.

edit: kaynak
devamını gör...
15. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 2 115 256 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
bu kente camiler kenti derseniz uyar. çünkü her köşesinde bir cami vardır. kimi yüzyıllar önce, kimi de yakın dönem yapılmış.
bu kente hanlar kenti derseniz, o da olur. osmanlı döneminden kalan 11 tane büyük han vardır.
bu kente çarşı diyarı benzetmesi de yapılabilir. istanbul, bursa ve edirne'den sonra kapalıçarşı bakımından da farklı bir yere sahiptir.
bu kente isot memleketi derseniz o da uyar, çünkü bu biber, bu kentin her şeyi ve yemeklerinin ayrılmaz bir parçasıdır.
devamını gör...
şehirde max 1 2 sene geçirenlerin(yabancı ) önyargı ve güle oynaya terk ettiği. 3 4 sene geçirenlerin arada derede kaldığı. daha fazla geçirenlerin ağlayarak terk ettiği şehir. tek sorunumuz yabancilara aşırı iyi olmak kendi içimizde düşman olmamız.
devamını gör...
herkes emniyet şeridini çekinmeden kullanırken sıra kendi hastalarına gelince doktora parke taşıyla saldıranların yaşadığı , zengin fakir ayrımının çok keskin olduğu rezidansların yanında boyasız yıkık dökük evlerin olduğu ,çocukların okutulmadığı ayaklarında terliklerinin bile olmadığı gerçekten aç ve açıkta ,göbeklitepe medeniyetinde kalmış , erkeklerin hem köyde eşleri hem de şehirde davet eşlerinin bulunduğu,sokak hayvanlarının halini görünce içimin sızladığı ,gerçekten eşsiz güzellikleri olan ama sahip çıkılmayan çöl.
ayrıca atatürk barajında ölen işçilerin adının yazdığı anıtını gördüğümde içim sızlamıştır.

biz iş kazalarında öldük ölmeseydik ne iyiydi.
devamını gör...
el-ruha (bkz: ruha) , edessa (bkz: edessa), urfa, şanlıurfa gibi zaman içerisinde isimler alan şehir.
urfa şehir merkezi diğer ilçelerinden ayıran keskin bir azeri kültür yapısı farklılığı göze çarpmaktadır. diyeceksiniz ki ne alaka?

şu şekilde efendim; hakimiyeti altında bulunduğu devletler içerisinde osmanlı imparatorluğundan daha çok akkoyunlu ve karakoyunlu devletlerinin imari hizmetleri gerçekleşmiş ve azeri lehçesi ve kültürü hakim olmuştur. dolayısıyla türkiye türkçesine de urfa ağzı diye bir lehçenin alt kolu meydana gelmesine vesile olmuştur. kerkük-urfa ve halep üçgeninde yoğunluğu koruyan bahsi geçen ağız, sanayi yatırımların yetersiz kalması ve yapılan yatırımların da bölgede dengesiz dağılımı ile taşra ilçelerinden il merkezine doğru göç ile nüfus yoğunlaşmasına rağmen bozulmamıştır.

bugün istanbul veya ankara, izmir gibi büyükşehirlerde göremeyeceğiz örfi adetleri yoğun bir şekilde yaşatmaktadır. haliyle bireyselleşme hat safhada kısıtlıdır.
devamını gör...
şanlıurfaya gideceklere öneri
urfaya gitmişken 1.5 saat uzaklıktaki bireciğede uğrayabilirsiniz yöresel yemeklerinden haşhaş kebabını yiyebilir veya fırat nehrinin yanında balık ziyafeti çekebilirsiniz dilerseniz daha sonrada kelaynakları görebilirsiniz.

iyi yolculuklar :)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"şanlıurfa" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim