kırsal kesimlerde daha sık gözükür, ancak r harfi ile başlayan sözcüklerde daha yoğun kullanılır, sanırım önüne sesli bir harf getirmek türkçede l ve r ile başlayan sözcüklerin kullanımını daha kolay ve hızlı hale getirmektedir: örnekler
limon = ilimon
ramazan : ı ramazan
recep: ircep
rabia: irep
rahat: ırahat
reze: ireze,
rugan: urgan
gibi.
devamını gör...
(bkz: erezil)
(bkz: ileğen)
devamını gör...
türkçede söz başında r ve l seslerinin olmamasından kaynaklıdır. birçok konuda olduğu gibi dil konusunda da anadolu ağızları sayesinde doğru kullanım devam etmekte.
devamını gör...
r ve l harfini aynı kelime içinde görünce tansiyonu yükselen ben. (bkz: genel olarak) otomotik olarak peltekleşiyor dilim.
devamını gör...
türkçede sözcüklerin r ve l harfleriyle başlamaması nedeniyledir. "l" ve "r" harfiyle başlayan bir sözcük görürseniz bileceksiniz ki o sözcük türkçe değildir. c, ğ, l, m, r, z harfleri de türkçe sözcüklerin başında bulunmaz. h, f, j harfleri sözcüklerin başında da ortasında da sonunda da bulunmaz.
bunun istisnası yansıma sözcüklerdir. (onamotope).
türkmen türkçesinde v harfi de yoktur.
devamını gör...
ortaokul türkçe hocamın buan örnek vermek için söylediği söz hâlâ aklımda:

ilimonu ırafa kaldır, irecepte ılazım olur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türklerin r ve l harflerinin önüne sesli harf getirmesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim