aşı devrimi başlığıyla koronavirüs aşısını bulan pfizer-biontech firmasının sahibi özlem türeci ve uğur şahin'in dünyaca ünlü time dergisi’nin uluslararası baskısının kapağında yer alması hadisesi.

görsel
devamını gör...
gerçek gündem. helal olsun.
devamını gör...
gurur duyulacak olaydır.
devamını gör...
aslında, dünyada gündem olması gereken tek konu bilimdir.
devamını gör...
haydaaa bu kadar imam hatip'i boşuna mı kurduk? bir para falan ayarlasak imam hatip mezunu birini time'a kapak edemez miyiz fahrettin?
devamını gör...
bu gurur bilimi pusulasi olarak gorenlere yeter.basarilari daim olsun
devamını gör...
ne var yani bizimkilerde charlie hebdo'ya falan kapak oluyolar.sjsksjsjkjd
devamını gör...
buda bize kapak olsun ülke olarak.
devamını gör...
eyvallah, gurur duyalım da,
uğur şahin'in 4 yaşında almanya'ya göçtüğünü,
özlem türeci'nin de kendisini prusya türk'ü olarak tanımlayan, almanya doğumlu bir doktor olduğunu da bilelim.

uzun lafın kısası, biz ortadoğu coğrafyası insanında varolan bir durum bu.
din birliği, dil birliği, ırk birliği üzerine kurulan bir ilişki ortamı yaratma güdüsü.
gelişmiş ülkelerde yok böyle birşey, bizde var her durumda kendimize pay çıkarma arzusu.

biz, yetiştiremediğimiz gibi, yetişene de sahip çıkamayan bir milletiz.

özal, yıllar önce bulgaristan'dan naim süleymanoğlu'nu getirdi,
15 yaşındayken zaten dünya şampiyonu olan naim,
en sonunda federasyonun 3 bin lira maaşına kadar düştü ve 50 yaşında hayatını kaybetti.
böyle bir milletiz biz, bu doktorların da zaten türkiye ile şu anda bile alakaları yok da, yine de gurur duymaya devam edelim...
devamını gör...
bu insanlara bilim yapmaya elverişli ortamlar sunmayıp başka ülkelere gitmek zorunda bırakanların bakıp bakıp utanmalarını dilediğim olaydır.

(bkz: beyin göçü)
devamını gör...
iki gözümüz, gururumuzdur.
devamını gör...
bu meselede bilim insanlarının türk olmasıyla bağlantılı yapılabilecek tek bir çıkarım vardır efenim. türkiyede yaşamayan türklerin neler başarabileceğine örnek olabilir ancak.

bu insanlar bu coğrafyada yetişseydi muhtemelen gençken potansiyellerini gösterebilecekleri herhangi bir çalışmaları, papaz eriğini imam eriğine çeviren bir projenin karşısında silinip gidecek ve bu iki beyin belki de kpss ile yıllarca atanmayı bekledikten sonra nihayet atanabilip nüfus memuru falan olacaktı.

yani ırkın değil belki ama coğrafyan hakikaten kaderdir.
devamını gör...
tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş yani iyi kapak olmuşlar. bizleri yakından ilgilendirmeyen kapaktır.
devamını gör...
hepimize kapak olmuştur. 80 bilmem kaç milyonluk ülkemizden bir türk bilim insanı, başarılı sporcu çıkmaz ama gurbetçi konumundaki bir avuç türk'ten bilim insanı, yıldız futbolcu, sanatçı çıkıyor. sorun türklerde değil, türkiye'de.
devamını gör...
türkiye'de yaşamadığı sürece her türk başarılı olabilir.
devamını gör...
2001 de ganymed pharmaceuticals adında bir şirket kurmuşlar ve 2008 de biontech' i kuran türeci çiftine her iki şirketini hexal'in kurucuları thomas ve andreas strüngmann en büyük hissedar olmuşlar. hexal'i novartise 7 milyar dolara satışının arkasından sonra ganymed 2016 da japon astellas pharma'ya 1.4 milyar'a satılmıştır. şu an ise biontech in en büyük 10 hissedarı çeşitli hedge fund ve önemli bankerlik şirketleridir, türeciler kendi kurdukları şirketin sadece %17sine sahipler. biontech 2008 den beri önemli bir faaliyet göstermeden 2019 da ani bir şekilde ivme gösteren aşı faaliyetine kendilerine bill ve melinda gates'in ilk aşamada destek olarak 55 milyon dolar ile 100 milyon dolara tamamlanacak desteği ile başladılar.
devamını gör...
gurur ve saygı duyulup, ayakta alkışlanacak olaydır. ama türkiye tarafından değil, elbette ve doğrusu almanya tarafından olmasıdır. türkiye de büyüselerdi, iyi ihtimalle iki bilim insanı da, ancak birer işçi, esnaf veya küçük birer memur olabilirlerdi. ya da şirketlerine çökülür, belki içeri atılabilir, yerlerine yönetici olarak birer, imam hatipli veya ilkokul mezunu yandaş yerleştirilirdi. boş yere vay bu mucit insanlar türk mavrasına girip, kendine pay çıkarmasın.
devamını gör...
bu da türkçe konuşmaları ile aklınca dalga geçenlere kapak olur mu acaba?
devamını gör...
bu insanlar bu topraklardan çıkıp gittiler. batının bilime verdiği değerin karşılığındır üstünlükleri. ülkemizde olsaydı ne engeller çıkardı. bir araştırma çalışma yapmak için hoca binbir yerden eziyetle izin alıyor, bunun bütçeside ayrı dert. halbuki teşvik edilmeli. hoca araştırma, geliştirme çalışmaları ve eğitimden sorumlu olmalı evrak takibi, geçim derdi gibi şeyleri düşünmemeli.
bir tıp doktorunun akademik çalışma ve hasta bakma dışında hiç bir bürokratik işlerle uğraşmazsa o motivasyonla işini daha iyi ve özverili yapacağını yapacağını düşünüyorum.
daha güçlü yarınlarımızla birlikte, bunun en büyük kazancı milletimiz ve devletimiz olacaktır.
teşerkkürler. uğur şahin ve özlem türeci hocalarımız. saygı ve sevgilerimle.
devamını gör...
ben bu cifti halen turk olarak gorenlere sasiriyorum.

tamam, turkce konusuyorlar ve turkiye'de dogmuslar ama turk degiller. duzelteyim, biyolojik olarak turk olabilirler (ya da turkiyeli, yelpazenin neresinden bakiyoesaniz artik) ama kafa olarak filan kesinlikle turk degiller. turkiye'de kalsalar ve doktor olsalar belki covid'den hayatlarini kaybetmislerdi ya da bir hasta yakini (neden bunlara onun bunun cocugu denmiyor basinda anlamiyorum) tarafindan katledilmislerdi belki de.

adamin ozgecmisine baktim, bilime ilk ilgisini evlerinin yakinindaki bir katolik kilisesi kutuphanesinde karistirdigi kitaplarla tatmin etmis. bu adam iskenderun'da kalsa, mahalle camisindeki kutuphanede elinin altindaki kitap 'cevab veremedi' olacakti. ayrica o yllarda kutuphaneye sadece odev yapmak icin ansiklopedi karistirmaya gidilirdi.

hala turkce konusmalari filan kendi incelikleri. turkiye'de dogma sanssizligini almanya'da yetisme ile kirmislar. orda da bir ton engelle karsilasmis, hatta egitiminin ilk yillarinda dil bariyeri yuzunden gerizekali sanilmis ama bir sekilde toplanmis, arayi kapatip acmis. bu tamamen azmin ve egitimin urunu. sansla alakasi yok.

aslinda time'a degil, turkiye cumhuriyeti devletine kapak oldular.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"uğur şahin ve özlem türeci'nin time'a kapak olması" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim