üç şekilde yapılabilen olay.
1) ergence "höhöh tonro borodo hoto yopmoş" diyebilmek için iz sürmek.
2) mantıklı gelen yerleri alıp istenilmeyeni almamak. bunu her dinden insan yapıyor, hristiyanlar da müslümanlar da öncüllerinden hoşlarına gidenleri kanıt gösteriyor, sevmeyince "bura tahrif edilmiş" oluyor.
3) mitolojik eser gibi.
devamını gör...
kutsal kitapları okuduktan sonra bir tanrıya inanmayan kişi olması lazım. *
devamını gör...
normalde kendini bir aşamaya getirmiş her insanın bir fikre ait olmadan irdelemesi analiz etmesi öğrenmesi düşünmesi gerekir.
devamını gör...
bir tanrıya inananlarında yapması gereken davranış.
devamını gör...
gayet normal olan bir durumdur.

kişi meraktan ötürü de okuyabilir, bilgilenmek için de diğer tüm saiklerle de okuyabilir.

insanların hayatına müdahalenin, eleştirinin bir kere başlayınca sonunun gelmeyeceğine inandığım için, önemsiz gördüğümdür.

nacizane.
devamını gör...
objektif bir bakış açısı ile okunmasını sağlar. dindarların çoğu okuduğunu anlamaz, okuyunca sevap yazılıyor sanar, tek derdi bonus toplamak yani.
devamını gör...
her şeye şüpheyle yaklaşan insan davranışıdır. ya bir tanrı değil de tanrılar varsa? ne olur ne olmaz eşeği sağlam kazığa bağlayalım demiştir.
devamını gör...
bir tanrıyı bulmak adına yapılan en asil eylem. tanrıya inanarak kutsal bir kitap okuyorsanız boşa okuyorsunuz demektir. önce okur araştırır kaybolur iner çıkarsınız ve karar kılarsınız. ki bu bir ömrü alır. o saatten sonra inansanız da pek bir şey değişmez. o yüzden zor işler bunlar.
devamını gör...
kanımca;
3000 yıl önce antik yunan şehir devletleri gibi başka devletlerin maiyetlerinde de yaşayan halkların, 10'un üzerinde sayıda tanrı olduğu, güneşi helios'un at arabaları ile çektiği ya da dünyanın küp şeklinde veya tepsi gibi farklı şekillerde olduğu inançları gibi antikite'ye ait diğer batıl inançlar da, zaman günümüze gelinceye kadar tel tel dökülmüş ise günümüzde barınan tanrı, şeytan, iblis, lilith, şamil, lucifer, adem, havva, ikinci havva, musa peygamber, isa peygamber, muhammed peygamber ve mucizeleri olarak sıralanan inançlar için tel tel dökülme vadesi, gelecektedir.
devamını gör...
10.
komünist olmamam das kapital okumama engel olmadığına göre tanrıya inanmamam da "kutsal" kitapları okumama engel olmamalı.
devamını gör...
11.
biraz zor bir iştir. zira dostoyevski'ye inanmadan karamazov kardeşleri okumak çok saçma olacaktır.
devamını gör...
12.
kutsal kitapları edebi yönden inceleme fırsatı sunar. çelişkileri de(?) kolayca görebilmeyi sağlar.
devamını gör...
13.
ideal olandır.

dayatmalarını çıkarırsanız gayet güzel öyküler var içlerinde.
devamını gör...
14.
ineğe inanmadan önce bhagwad gita okumak (bkz: hinduizm)
devamını gör...
15.
dünyada sergilenen onca kötülüğü gördükten sonra , ' inananlara tanrı ne demiş, ne söylemiş de bu insanoğlu bu kadar kötü olabiliyor ' sorusuna cevap bulmak için yapılma olasıliğı olabilen durum .
devamını gör...
16.
gayet mantıklıdır ki aklını kullanabilmenin bir yolu da budur. yetiştirilen, kişiye dayatılan bir dinden ise mantığa uygun gelen din yeğlenmelidir.
devamını gör...
17.
kesinlikle hatadır. en az 10 - 15 tanrıya inanıp işi garantiye almak en mantıklısıdır. amin. amen. aman.
devamını gör...
18.
gerçekleştirdiğim eylemdir. hayır merak ettim ne yazıyor diye. üşenmeden üç farklı dine ait kitabı okudum (incillerden sadece birini okudum). bir faydasını görmedim. çok şükür hala ateistim.
devamını gör...
19.
1) inanmazken inanır eder.
2) felsefe tıkandığında metafizikle tanıştırır.
3) efsanevi uygarlıkların süper güçlü ruhbanlarını keşfin tohumlarını atar.
4) kendini (bendini) aştırır.
5) bir kere olsun inanmış onca insana saygı duymayı öğretir.
6) hepsinin bir ve aynı sona bağlandığını keşfettirir.
7) varlık ve inanç gibi bir güzelliğin karşısında inançsızlık ve yokluk peşinde koşmanın kişinin kendi tercihi olduğunu yine o kişinin yüzüne vurur.
8) akletmenin ne kadar değerli olduğunun bu kadar çok tekrarlandığı başka kitaplar olmadığını hatırlatır.
9) nasıl kendimize kendimizin yön verdiğini ve kendi tercihlerimizi nasıl yaptığımızı anlamayı sağlar ki kişiye beşer değil insan olduğunu ve kendini tamamlaması gerektiğini hatırlatır.
10) her şeyin başının sevmek olduğunu hatırlatır. zira bu kitapları severek okuyanla nefretle okuyan arasında çok ciddi bir duyuş görüş biliş idrak ve irade farkı vardır.
...
...
...

ek: bu tanım 19. tanımdır. (u: bgv ( güneş gözlüklüsünden)
devamını gör...
fantastik kitap okumak gibidir
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"bir tanrıya inanmadan kutsal kitapları okumak" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim