kaytsz yazar profili

kaytsz kapak fotoğrafı
kaytsz profil fotoğrafı
rozet
kaytsz (ibdai)
karma: 50742 tanım: 9942 başlık: 953 takipçi: 262
k̷ü̷ç̷ü̷k̷ ̷k̷u̷r̷b̷a̷ğ̷a̷ ̷i̷ç̷i̷n̷d̷e̷ ̷o̷l̷d̷u̷ğ̷u̷ ̷a̷d̷a̷l̷e̷t̷ ̷s̷i̷s̷t̷e̷m̷i̷n̷i̷ ̷e̷l̷e̷ş̷t̷i̷r̷i̷r̷ ̷a̷m̷a̷ ̷k̷e̷n̷d̷i̷ ̷k̷u̷r̷d̷u̷ğ̷u̷ ̷s̷i̷s̷t̷e̷m̷d̷e̷ ̷a̷d̷a̷l̷e̷t̷i̷ ̷s̷a̷ğ̷l̷a̷y̷a̷m̷a̷d̷ığ̷ın̷ı ̷h̷i̷ç̷ ̷b̷i̷l̷m̷e̷z̷. ̷-M̷u̷s̷t̷a̷f̷a̷

son tanımları | başucu eserleri


6 şubat 2023 gaziantep-kahramanmaraş depremleri

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

aradan geçen bir yıla bakınca unutmak için çok uzun bir zamana ihtiyaç olmadığını anlıyorum. ilk gün çektiğim bir fotoğrafı paylaşıyorum, o soğukta gün doğana kadar dışarda ateşin önünde oturduk. tabii ki en kötü yerde değildik ama korkusunu fazlasıyla hissettik.

hayatını kaybedenlere allah rahmet etsin geride çok kimse kalmadı ama kalanlara da sabır dilerim. hayatını kaybedenler için bir gram içi yanan herkesin başı sağolsun.

buraya bir paylaşım yapmayı borç bildim. geçen yıl bizi merak eden sözlük yazarlarını aradan uzun zaman geçtikten sonra görmüştüm o vakitler aklı bizde olan herkese de çok teşekkürler tekrardan.

hayat kısa her ne kadar uzun gibi görünse de çok kısa kıymetini bilelim.

büyürken su dökmediğiniz ağaca çivi çakmayın.
devamını gör...

sözlük yazarlarını üzen şeyler

hep sözlüğün hali sözlüğün hali derdik. evet kötü bir hali vardı ama inticitici yanı daha da kötüymüş. kaç gündür sözlüğe her girdiğimde tedirgin ve mutsuzum. sebebini bilen biliyor bilmeyen bilmesede olur. bilmeniz gereken şu ki burada olmaması gereken insanlar var. özellikle bir kaç kişi var ki sözlüğe zarar vermekten başka yaptıkları bir şey yok. kimseye akıl vermek istemiyorum sadece böyle bir ortamın bana zarar verdiğini anladım. beni tanıyan ve değer veren herkese çok teşekkür ederim. bu kararı daha erken vermeliydim ama sabrettim tepkileri ölçtüm ve kendimce doğru olanın bu olduğunu görüyorum. bana yapılan başka birine yapılmasın diye tekrar söylüyorum yönetim lütfen işini yapsın. kimsenin kimseyi rencide etmeye hakkı yok. madem burası küfürsüz sözlük küfür olarak geçen bir kelimenin içinden bir harfi çıkarıp kimse tanım yazamasın ya da yazan bedelini ödesin. ben nasıl ki kendimi kelimelerle ifade ediyorum kendini kelimelerle ifade edenlere yazar diyelim.

bu öfke dolu bir yazı değil. herkesten çok özür diliyorum. benim tek derdim yazmak, ben onun için buradaydım ama bir kaç gündür bu ortamın bana zarar verdiği hissi ile yaşıyorum ve ben bana zarar veren şeylerden genelde uzaklaşırım. köpekler mesela onları nerede görsem yolumu değiştiririm. evet ben ince ruhluyum. film izlemeyi, yazmayı, belli yerlerde okumayı severim. şimdi gider yarın gelir yine yazarım belki kim bilir. içimden gitmek hiç gelmiyor ama bunu yapmazsam bana edilen hakareti ben kendime her gün tekrar tekrar etmiş olacağım. zaten bir kaç gündür buraya gelerek bu gisse kapıldım her seferinde.

olayı bilenler abarttığımı düşünecekler. olsun bazı insanlar küçücük şeyleri abartır ben de onlardanım efendim. size bir örnek vermek isterdim ama içimden hiç gelmiyor inanın. sözlüğü seviyorum belli yazarlar var hepsine çok teşekkür ediyorum. zaman ne gösterir bilinmez ama gelirsem ne bulacağımı da bilmiyorum. allaha emanet olun güzel insanlar. hepiniz değil tabii bazılarınız. ben gerçekçi bir insanım. gerçeklerle kalın.
devamını gör...

zengin olmanın yolları

herkes bu yolları söyleyebilir fakat aynı yolla herkes zengin olamaz. herkes kendi yolunu çizer.
devamını gör...

1 milyon dolarınız olsa ne yapardınız sorusu

milyon az sanki. milyar olsa belki beyin hücrelerime kıyabilirdim.
devamını gör...

gürültü kirliliği

bunu bariz bir şekilde duyduğumuz zamanlar uykumuz geldiğinde ya da önemli bir sınava girdiğimiz durumlar olsa da aslında biz hep duyuyoruz sadece bazı zamanlarda daha hassas oluyoruz.
devamını gör...

sözlük radyosu kaçak yayınları

sözlerini okumayı sevdiğim bir cenap şahabettin vardı lisede.

bir sözünü de paylaşayım ama o zamanlar gördüğüm sözleri ile karşılaşmıyorum gibi geliyor bana ya da o zamanlar ben çok anlam yüklemişim sözlerine.


hiç ağlamamış gözler her şeyi görseler de ağlayanları görmezler.
devamını gör...

sözlük radyosu kaçak yayınları

konu ile alakası yok ama. ben de köpekleri sevmiyorum. hayvan severler beni sözleriyle dövmesin ama benimle alakalı değil onlar beni sevmiyor. size bir resim atayım ve küçük bir hikaye anlatayım.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
şu resmin içindeki güzelliğe kapılıp resimlerini çekmek istediğim bu efendi o gün bana hırladı ve başka bir gün beni yiyecekmiş gibi havlayıp durdu.
sevilmiyorum ama sebebini de bilmiyorum.
devamını gör...

sözlük radyosu kaçak yayınları

şiir yazmak güzeldir fakat bunu yaşadığımız zamana ve dile uydurup duygularımızı yazıya dökmek kolay değildir.

zaten şiir yazmak derken hissettiklerimizi kelimelerle en iyi anlatma yolu oluyor.

şair zihnine gelecek olursak. ben bir tanesine sahip olduğum için size ondan bahsedeyim. başlarda duygusal takılan fakat daha sonda bunun ne kadar yanlış olduğunu görüp gerekirse saçmalamak riskini göze alan bir zihindir benim ki.

bu zihin henüz çok cahil bu arada kitap oldu diye bir şiir tam oldu diye bir şey yoktur zaten. bunlar süslü cümle çabası da değil. gerçekler bence.
devamını gör...

leggi (yazar)

hoş geldin. kalemine kuvvet.
devamını gör...

elde sprey boya olsa duvara yazılacak şey

o kadar uzun zaman olduki, unuttum bile az önce olanları.
devamını gör...

şiir yazmanın faydaları

bana sorarsanız her türlü yazmak hem ruhunuza hem zekanıza büyük katkı sağlıyor. yazın yazın yazın. bir de okuyun tabii.
devamını gör...

inci taneleri

ben de biraz baktım belli yerlerde boş muhabbetler oluyor ben onu beğendim. hayatta her muhabbetimiz dolu değil sonuçta. diziler her sohbet konu ile alakalı bu bariz şu aralar. roman okuyormuş havasına kapıldım. bence de dizi güzel ve izlerim devamını diye düşünüyorum. uzun zamandır tv dizisi izlemeyen biri olarak.
devamını gör...

sözlük radyosu kaçak yayınları

teklif çok iyi biliyor musun?
fakat ben de o özgüven yok ve zaman konusunda da sorun olur. hadi her şeyi hallettim benim donanımım da yok öyle yayın için. ama teklif çok güzel filmler hakkında konuşmaya bayılıyorum çünkü. çok teşekkürler gurur duydum şu an. ben oyumu prieneustan yana kullanıyorum. ve yayından dinleyicileri toplama konusuna gelirsek ben yayın yapsam da dinleyeceğim şeyi dinlerim her türlü.
devamını gör...

mortal engines

türkçedeki adıyla ölümcül makineler
oyuncu listesinde robert sheehan, hera hilmarsdóttir, hugo weaving, leila george d'onofrio, stephen lang, jihae, ronan raftery, colin salmon, patrick malahide, regé-jean page, philip reeve, leifur sigurdarson, mark mitchinson, caren pistorius ve frankie adams gibi oyuncuların olduğu 2018 yapımı aksiyon/bilim kurgu türündeki bu filmin yönetmenliğini ise christian rivers yapmıştır.

dünyanın yok olup makinelerin hüküm sürdüğü bir zamanda insanlar koca koca yürüyen şehirler inşa etmiştir. bir kız ise intikam almak için büyük bir şehri yöneten bir adamı öldürmek ister ama orada bulunan bir gencin engel olması sonrası bunu başaramaz. yakalanmamak için şehirden kaçan kızı yakalamak isteyen çocuk onun kendisini atlamasından sonra şehrin sahibi gelir ve çocuğu da aşağı atar. kız ile dışardaki hayatta ayakta kalmaya çalışırken yakalanacakları sırada birileri onları kurtarır ama bu insanlar onları alıp satmak isterler ve bir anda biri gelip onları oradan kurtarır. film daha sonra büyük bir savaşı anlatır bize bu savaşın sonunda ise kız ile çocuk birlikte büyük bir iş başarmış olurlar.

ütopik bir gelecekte geçen bir film benim için iyi bir film ama herkese uymaz gibi geliyor bana. çok izleyebileceğim filmlerden değil her şeye rağmen onu da belirtmek isterim. iyi seyirler.
devamını gör...

kaptan marvel

yenilmezler serisi için özellikle üretilmiş bir kahraman gibi geldi bana ilk filmi zaten çok yapay bir filmdi ikinci filmi de aynı hissi verdi bana. zaten ilk yenilmezler filminde olmayan bir karakterdi ve yenildikleri savaşta olmamasının sebebini basit bir cevap vermişti. açıkçası verdiği cevap beni tatmin etmedi çünkü tüm evreni tehdit eden bir kötü varken evrenin en güçlü kahramanı bunu hiçbir bahane ile erteleyemez. bu filmi çıkarmak için bir tık geç kalmışlardır. diyeceksiniz ki bu en güçlü kahraman o olsa o filmde kaybetmezlerdi. kaybetmesinler zaten ayrıca hikayelerini inanılmaz beğendiğim bu film serisinin en uyumsuz filmi ve kahramanı bu kahraman benim gözümde çünkü sırf kadın kahraman eksikliği için koydukları bir kahraman olmasından dolayı gıcığım resmen. kadın kahraman zaten yok muydu marvel de tabii ki vardı mesela black widow ve wanda maximoff bunlar en göz önünde olanları hatta kaptan marvel'ın abartıldığını düşünenlerdenim çünkü en güçlüsü wanda maximoff yani scarlett witch bu ikisi dışında da var kahramanları ama bunlar için film bile yapıldı ki daha önce hak etmişlerdi. anlayacağız zorlama bir kahraman yapıldı ve bunu anlayan izleyici onu hikayede sırf hikayenin bir parçası diye izledi yoksa bireysel olarak hiç güzel bir film değildi.

filmini izleyeceğiniz zaman sadece hikayenin bir parçası diye izlersiniz emin olun çoğu marvel izleyicisi mecburen izledi hatta bazıları buna rağmen izlemedi o da ayrı konu.

çok mu eleştirdim ne. neyse iyi seyirler.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarından aforizmalar

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

mars'ta gezilip görülecek pek bir yer olmaması

mars mı sizi jüpiter'e bekleriz. gece hayatını çok seveceksiniz. bir de uranüs halkalarının manzarası var.
devamını gör...

iron man (film)

robert downey jr.'un efsane olması yolundaki filmi. marvel evreni bu başarıları her ne kadar toplu bir başarı olsa da bu film bu işin temelidir ve bu temel o kadar sağlamdırki diğer filmler birer inci tanesi gibi dizildiklerinde her seferinde çuk otururlar. en büyük kahramanını sony'e kaptıran marvel istediğinde yoktan var edebileceği kahramanlarının olduğunu göstermiş oldu. burada robert downey jr.' ın oyunculuğuna değinmemek olmaz. bu rol ona yapıştı zaten yıllar içinde ve artık başka filmlerde yer alsa da hep zengin züppe rolü beklendi ondan. en azından ben bu hisse hep kapıldım, başka bir filmde oynadığında her an zengin imajı ortaya çıkacakmış havasını aldım. bilmiyorum belki de ona öyle alıştık ki başka bir rolü ona yakıştıramadık. kendim içinde aynı durum söz konusu. bu filmden sonra içinde olduğu her marvel projesi yüksekten uçtu hep. bir karizma yapmıştı bu evren içinde ve giderkende o karizmasına yakışır şekilde gitti. bu filmin ve tüm evrenin hakkını fazlasıyla verdi. bu biraz oyuncuya yönelik bir yanım gibi oldu ama ironman=robert downey jr. bana göre.
devamını gör...

ryan gosling

isimsiz tanımadan sonra yazımıza geçelim.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

tam adı ile ryan thomas gosling 12 kasım 1980 londra, ontario , kanada'da doğumlu aktör.

adamımızın oynadığı film sayısı her ne kadar fazla olsa da bana uyan filmi çok az. böyle tanınan bir yüz bu yüzü iyi kullanamamış gibi gözüküyor. böyle olunca insan ister istemez eleştiriyor. iyi filmleri yok değil tabii, kendisinden beklenmeyecek derece de iyi filmi de var. mesela blade runner 2049 bu filme çok uyan bir adam oldu benim için. başka bir oyuncu filmi daha iyi yapar mıydı onu bilmek zor olsa da ben performansını beğenmiştim. bir de first man var orada çok daha farklıydı. gerçek hayatta var olan birini oynamıştı ve bana burada biraz itici gelmişti. gerçeğe yakın mı yapmıştı yoksa oyuncunun kendi tutukluğumu bilmiyorum ama bir sorun vardı. buradan anlaşılıyor ki bana uygun çok filmi yok. diğer filmlerine baktım ve benden uzak hissettim hepsini. kendince güzel filmler çevirmiş olabilir hatta en son barbie'de oynaması mesela. bir tek the gray man filmi farklı bu yönden hem karşısında büyük bir oyuncu var hem de kendi tarzının dışında bir film olmuş.

yani dediğim gibi oyunculuğu tartışılan bir adam nerede bir film incelemesi görsem bu adam varsa filmde ruhsuz oynuyor deniyor. karakterin vermek istediğini bir türlü veremiyor seyirciye. daha iyi olur mu zamanla onu da göreceğiz.
devamını gör...

chadwick boseman

işte size yüzünü unutamayacağınız bir ölümsüz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

tam adı ile chadwick aaron boseman 29 kasım 1976'da anderson, güney carolina, abd'de dünyaya gelen amerikalı oyuncu 28 ağustos 2020'de ise aramızdan ayrıldı.

size uzun uzun anlatmak istiyorum filmlerini ama en başta yaşadığı ömrün ne kadar kısa olduğunu ve bu ömre ne kadar büyük şeyler koyduğunu söylemek istiyorum. bir insan hem hasta olup hem de hastalığını umursamadan nasıl işine bağlı bir şekilde yaşar'ın örneği. bu adam benim tanıdığım oyuncular içinde en üst konumdadır. ilk duyduğumda çok şaşırmıştım nasıl olur diye kaza falan olsa normal karşılayacaktım ama durumu çok farklıydı.

dört yıl boyunca kalın bağırsak kanseri tedavisi gören boseman, hastalığını medyaya açıklamadı. tedavi süresince çalışmaya devam etti ve birkaç filmin çekimlerini tamamladı.

işte bir insanı böyle tanımak vardı. her şeye rağmen filmlerinden bahsetmek istiyorum ki 43 yılda bu kadar şeyi nasıl başarmış diye sizde biraz düşünün. black panther, 42, 21 köprü, get on up: james brown’un hikâyesi, ma rainey: blues’un annesi, gods of egypt, draft day, kaptan amerika: kahramanların savaşı, message from the king, marshall, da 5 bloods, black widow, express: ernie davis'in hikâyesi, shang-chi ve on halka efsanesi, ölüm girdabı, örümcek-adam: eve dönüş, heaven, bridges, gibi bir çok filmin yanında dizilerde vardır.

işte böyle kısa bir ömre anca bu kadar çok film sığdırılabilirdi. çoğu filmi zaten çok iyi. fakat bir iki tanesi var ki hepsinden iyi bana göre ki film konusunda tam bir liste verememiş olabilirim o da ayrı konu. marshall özellikle bir kenara ayırıp izlemeniz gereken bir film. bridges'de güzel filmlerinden bunları izledikten sonra gözünüze kestirdiklerinizi de izleyin tabii ben izleyin diyorum ama belki benden önce izlediniz o da ayrı konu çünkü bu adam bana özel bir adam değil. neyse ben seçtiklerimi de paylaştım benim görevim burada biter. iyi insanların erken ayrıldığı şu dünya da fazla durmamak lazım anladığım kadarıyla.
devamını gör...
devamı...

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim