twitter bootstrap (ya da kısaca bootstrap) açık kaynak kodlu, web sayfaları veya uygulamaları geliştirmek için kullanılabilecek araçlar bütünü ve önyüz çatısı. bootstrap, web sayfaları veya uygulamalarında kullanılabilecek, html ve css tabanlı tasarım şablonlarını içerir. bu şablonlar form, navigasyon çubuğu, buton gibi arayüz bileşenleri oluşturmakta kullanılabilmektedir.

kaynak
devamını gör...
web ara yüzü geliştirmeyi daha hızlı ve kolay hale getiren açık kaynak kodlu (bkz: framework)tur. en çok tercih edilme nedeni duyarlı (responsive) tasarımlar yapmayı sağlayan 12'li grid sistemdir.

tasarlanacak html sayfaya grid (ızgara) sistemlerle istediğiniz şablonu oluşturmanızı kolaylaştırır. hatta sonraki projelerde de bu şablonlar standardı sağlar. kütüphaneleri sayesinde bir çok bileşenin css, js kodlarını paylaşır.
devamını gör...
açık kaynak kodlu, front end yazımında işimizi fazlasıyla kolaylaştıran popüler bir framework'tür. güncel versiyonu bootstrap 5'tir. kullanabilmek için ilgili paketleri indirilip projeye entegre edilir. ek özellikler icin ilgili paket ayri entegre edilir mesela carousel yapısı için utilities pakedi yüklenir. yukardaki arkadaşın da yazdığı gibi bootstrap'in en büyük avantajı sağladığı grid yani ızgara sistemidir. sayfayı temelde satırlara ve 12 sütuna ayırır. bu 12'nin kaçlık dilimine hangi etiket yazılacak bunu siz belirlersiniz. div tag'lerinin içinde kullanılır.
<div class="row">
<div class="col-md-8">
<p> bu kısım 8 karelik alani kapsar </p>
</div>
<div class="col-md-4">
<p> bu kısım 4 karelik alan kapsayacak</p>
</div>
</div>
üstteki kodda tek satırda 8'lik ve 4'lük alan kapsayacak iki tane yazı bastık ekrana. bootstrap'in çok geniş icon seçenekleri de vardır 1400+'den fazla. göze hitap eden card yapısı, carousel, formlar, butonları da vardır. boşluk bırakmada boyut ayarlamada seçenekleri çoktur mesela yukarıdaki kodda md yazdık sm, lg gibi seçenekler de vardır boşluk için div'in class'ına m veya p ile baslayarak kaclık boşluk istediğinizi yazmanız yeterlidir. sitesinde güzel bir dokümantasyonu vardır. girip incelemenizi tavsiye ederim. özellikle front end'de onlarca css kodu yazmak istemiyorsanız bootstrap kurtarıcıdır. tabii ki temel bir yapısı vardır daha göze hitap eden orijinal front endler için paraya kıyıp css html yazacak front end developer'ı alacaksiniz işe. bootstrap'in temaları da vardır bunlar genellikle ücretlidir lakin birkac tane de ücretsizi vardır. kodu yazılmış siteye, bu tema giydirilir kolayca daha sonra siteniz daha user friendly ve göze hitap eden bir görünüme kavuşacaktır.
devamını gör...
(bkz: css) icin yapilmis bir (bkz: framework)'tür. 12lik izgara sistemini kullanir.
devamını gör...
elektronikte bir amplifikatörün giriş empedansını yükseltmek için devrenin iki düğüm noktası arasına konulan bir devre ya da devre elemanının oluşturduğu devre parçasına, ya da bir anahtarlamalı güç kaynağında anahtarlama karakterini düzenlemek için kullanılan özel devreye verilen ad.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bootstrap" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim