1.
hakkında türküler yazılmış eski türkiye cumhuriyeti başbakanı.
namı değer karaoğlan.
devamını gör...
2.
20 yy türkiyesinin en kalabalık mitingini gerçekleştirmiş (1977 taksim) ülkenin dört bir yanında suikast girişimleri ile karşılaşmış, gençlik döneminde amerika isteği ile ekilemeyen afyon tarlalarını büyük bir rest ile tekrar ekilebilir hale getirmiş, ondan önceki hiçbir hukumetin cesaret edemediği kıbrıs zulmüne karşı dur diyerek hareket düzenlemiş ve 80 darbesi ile önü kesilerek siyasi yasak yemiş nur içinde yatmasını dilediğim lider.
devamını gör...
3.
karaoğlan
devamını gör...
4.
kendisi hapisteyken eşi rahşan ecevit’in evdeki eşyalarını satarak bülent beye para gönderdiği bilinir. devletin tahsis ettiği aracın yakıtını dahi kendi cebinden öderdi. ayrıca kendisi hapisteyken partisinden hiçbir destek görmemiştir.
devamını gör...
5.
türk siyasetinin görüp görebileceği en dürüst, namuslu siyasetçidir, başbakandır. tabi onun siyasi hayatının son yıllarını gören insanlar, onu, çelimsiz, pısırık bir siyasetçi olarak tanısa da ya da bize öyle tanıtılmaya çalışılsa da, zamanının en karizmatik siyasetçisi olmuştur. kendisi ile şöyle bir hikaye anlatılır;

1977 yılındaki seçimlerinden 3 gün önce, bülent ecevit başkanlığındaki chp, taksim 'de bir miting düzenlemeyi planlamıştır. ancak, başbakanlığa ecevit 'e suikast düzenleneceğine dair ihbar gelir. bunun üzerine, dönemin başbakanı süleyman demirel, bülent ecevit 'i arayarak mitingi yapmamasını ister. olay basına yansır, ortalık karışır. mitingden 1 gün önce, ecevit, o mitinge kimsenin gelmemesini ister, oraya sadece ben gideceğim, der. ertesi gün, taksim 'de chp tarihinin hatta türk siyaset tarihinin en kalabalık mitingi yapılır. 3 gün sonraki seçimlerde ise chp, % 41 ile tarihinin en yüksek oy oranını alır ve seçimi kazanır..
devamını gör...
hizbullah evlerini tek tek temizlemiş, neredeyse her gün onlarca şehit verdiğimiz zamanlardan şehit sayısını 1 senede yalnızca 2 ye kadar indirmeyi başarmış, idamı kaldırtmış, köykent projesini tekrar gündeme taşımış, bankacılık sistemini düzenlemiş, kardeşce yaşam için etnik dillerin önünü açmış bir liderdi.
devamını gör...
kendisi ayrıca nevi şahsına münhasır şairdir.

(bkz: bir şeyler olacak yarın)
devamını gör...
ekonomik alanda başarısız bir siyasi lider. kendisinin iktidarda olduğu dönemlerde asla ekonomik bir refah oluşmamıştır.
kendi önerdiği cumhurbaşkanı adayı cumhurbaşkanlığını kazanmış ardından bir anayasa mahkemesi hakimine yasalara aykırı şeyler söylemiş ve ekranlara çıkıp cumhurbaşkanı bana anayasa kitabı fırlattı diyerek ağlamıştır ki işte ülke o dönem kepenk kapatma aşamasına gelmiş, faizler fırlamış bankalar hortumlanmıştır.
eşi ile bir affa imza atmıştır bu af rahşan affı olarak bilinir ve çok sayıda suçlu tekrar aramıza girmiştir.
içinde olduğu koalisyon hükümeti terörist başı iti memlekete getirmiş fakat terörist başının asılmasını engelleyen karara imza atmıştır.
durumlar kötüye gittiğinde kendisi de bir gazeteci olmasına rağmen " haberler hep kötü haberleri veriyor biraz doğadan çicekten böcekten bahsetseler güzel olur" şeklinde pembe habercilik istemiştir.
meclise yasak olmasına rağmen başörtü ile gelen bir kadına "derhal bu hanıma haddini bildirin" diyerek kutuplaşmanın önünü açmış aynı zamanda fetö elebaşının "şefaatine" nail olmuştur.
şimdiki dönemi eleştiren ve bu kara oğlanı öven gençlerimiz ecevit zamanında gözaltında ölenleri bilmez veya bilmezden gelirler.
1999 marmara depremi sonrası ölen insanlar için "telef oldu" cümlesini kullanmıştır.
2001 krizinde memurların maaşını ödeyecek paramız yok açıklaması yapmıştır.
yurt dışından getirdiği ithal ekonomi bakanı kendisini takmamış 3 gün telefonlarını açmamıştır.
şimdi bu varlığın ben neresini öveyim neresini takdir edeyim.
devamını gör...
apo onun döneminde yakalanmıştır. bu sebepten kendisi bir dönem kenya fatihi karaoğlan olarak anılmıştır.
devamını gör...
10.
ismi duyulunca akla devletin parasına el sürmeme, aile akraba kayırmacılığı yapmama, emperyalizme karşı durup sözde müttefik abd tarafından ambargoya uğrama, ulusalcı bir duruş sergileyip 1974'te kıbrıs barış harekatı'nı gerçekleştirmesi gelir.
devamını gör...
11.
karaoğlan.
bu ülke için çok fazla gelen bir devlet adamıydı, o yüzden sevmediler kendileri gibi değil diye.
devamını gör...
12.
başarılı mert bir siyaset adamıydı huzur içinde uyusun.
devamını gör...
13.
hayatında siyaset dışında da birşeylere yer verebilen; sevgiyi, ailesini, en önemlisi insani değerleri unutmayan siyasetçidir.
devamını gör...
huzur içinde uyuyacağını sanmam. eğitim hakkından mahrum bırakılmış veya aşkla bağlı oldukları işlerinden atılmış nice kadınların ve kızların ahı var çünkü.
devamını gör...
ülkeyi ikiye bölen siyasetçilerden birisidir. 60 yaş üzeri sağcılara sorsan ; "karne ile pirinç alıyorduk , ülke yokluk içindeydi , hep sıra hep çile " diyecekler. 60 yaş üzeri solculara sorsan ki onlar hep solculara destek verir doğru ya da yanlış pek dikkate almıyorlar.
sağcı veya solcu , kim olursanız olun ama bu adam hakkında gerçek fikirli olun. doğrudur , bu adam zamanında ülke yokluk çekti , karne ile pirinç aldı belki tüp kuyruğuna girdi.
bu adam ki zamanında amerika'ya rest çekti , imf denen bataklığa hayır dedi. dışarıdan ne gerek var dedi , kendi toprağımız kendi üretimimiz diye direndi. dışarıdan alacağımıza kendi ürünlerimizi yetiştiririz kendi ürünlerimizi tüketiriz diye diretti. bunu gören amerika , bu benimle değil , dost bilenin düşmanı olurum dedi. ingiltere buna destek çıktı.
patatesi bile dışarıdan almaya çalışan insanların baş tacı olduğu ülkede böyle yiğitleri hatırlamamak utanç verici.
nur içinde yat karaoğlan , bu ülkenin sağcıları bile seni unutmadı.
devamını gör...
ecevitin hükümet yılları, 74 kıbrıs harekatından sonra , sırf kıbrıs meselesi yüzünden, abd' nin uyguladığı ambargo sebebiyle yaşanan yokluk yıllarına denk gelmiştir.
kıbrısla ilgili tek kelime etmeyip,
'ecevit döneminde kuyruk vardı ' demek ,
ya tarihle ilgili hiçbir şey bilmemek,
ya bildiğini yorumlayıp anlamamak
ya da kötü niyetli olmaktır .

fazla da övgüye gerek duymayan, ülkenin gelmis geçmiş en dürüst temiz bir kaç siyasetçisinden birisi.

ışıklar içinde uyu karaoğlan ...
devamını gör...
türkiyeye atatürk'den sonra gelmiş en iyi siyasetçidir.mekanı cennet olsun.
kibar olması nedeniyle "pısırık" denmiştir kendine ki anadolu insanı bu, kibarlıktan ne anlar, anca esip gürlemeden anlar.
devamını gör...
iyiydi, hoştu, lakin bizlere ötv'yi bırakıp gitti. ötv olmadı karaoğlan... türkiye'de sosyal demokratların yetiştirdiği herhalde en güçlü liderdi...
devamını gör...
ismet paşa gibi bir çınarın gölgesinde yetişmiştir. ismet paşa’yı seçimle devirip chp’nin 3. genel başkanı olmuştur.
devamını gör...
ecevit güzellemeleri yazmış arkadaşlar.o yılları yaşamasak yutturacaklar.yazarkasa ve anayasa kitapçığının havada uçuştuğu yıllar. google'a girin bakın.asgari ücret 97 dolar 63 sent.ekonomik karnesi sıfır olan başbakandır.millet onu rakamla %1 evet yazıyla yüzde bir'le uğurlamıştır. kendisi belki çalmamıştır ama çalanlara dur dememiştir.o tarihlerde batık bankaların isimleri buraya sığmaz. ekonominin başına ne üdügü belirsiz kemal derviş 'i getirmek zorunda kalmıştır. kendi zamanında başbakan yardımcısı mesut yilmazin kumarhanede burnu kırılmıştır!? başörtülü diye "bu kadına haddini bildiriniz" cümlesi hala kulaklardadır. ...vs inanın rezilliklerin yazmayla bitmeyeceği yıllardı. karaoglanmis he karaoğlan.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bülent ecevit" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim