1.
arkadaş bırakın artık şu seçim işlerini, zaten siz sürüyorsunuz senelerdir.
devamını gör...
2.
siyasetin erken boşanma sürecidir.
devamını gör...
3.
planlanan zamandan önceye çekilen seçimlere verilen isim.

şu an iktidarın isteyeceği şey olması gerekir muhalefet şu sıralar erken seçime girerse iktidar partisinden daha büyük kayıpla çıkar.
devamını gör...
4.
seçimin normalden daha erken yapılması durumuna verilen isim
devamını gör...
2021 haziran veya kasım ayında kesinlikle olacağını düşündüğüm vaktinden önce yapılacak seçimdir.

bu seçimde akp kazanmak için ekonomik vaatler yerine daha başka düzenlemeler ile oy toplayacaktır.
devamını gör...
artık olması gereken.
devamını gör...
erken mi yapılır geciktirici mi kullanılır bilemeyeceğim. chp ve iyi parti denen devlet kurumlarının, demokratik haklarını kullanan çocuklara tavrı ortada. bu işler akp ye yarıyormuş. yarın seçimden sonra da, ysk ve anadolu ajansı akp kazandı diyecek. kılıştar ve meral momy 3 gün ortalarda görünmeyecek. sokağa çıkma yasakları derinleşecek. 3 gün sonra muhalefet şeyleri, yasal demokratik haklarını kullanan insanlara akıl verecek. yaptıklarınız akp ye yarıyor, bundan sonraki seçimlerde kesin yeneriz masalları anlatacaklar.

ölüyoruz. ülkenin tek gerçeği, hırsızlıktan kaynaklı açlık ve hukuksuzluklardan sırayla bazen birden bazen yavaş yavaş ölüyoruz.
devamını gör...
anayasa 116. madde 3. fıkra hükmü uyarınca

cumhurbaşkanının ikinci döneminde meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.
bu hüküm üzerine uzun uzun tartışmalar yapmak mümkün olsa da işin özü şudur, 2023'te olması planlanan seçim, meclisin kendini feshi ile daha erken bir tarihte olursa şayet mevcut cumhurbaşkanı'nın ikinci cumhurbaşkanlığı dönemi olmasına rağmen bu dönem sayılmayacak ve tekrar cumhurbaşkanlığına aday olabilecektir. bu yalnız bununla da sınırlı kalmayabilir. her ne kadar tartışmalı olsa da teknik olarak bu döngünün sonsuza dek sürmesi mümkündür. *
devamını gör...
bu boğaziçi olayları cumhur ittifakı ve tayyip erdoğan için inanılmaz bir fırsat yarattı. zaten halkımız beyni değil kalbi önemsediği için ve akp de akla değil kalbe hitap ettiği için bu boğaziçi olayları onları muhalefete düşmekten kurtaracak nitelikte malzeme çıkarttı bile. *
her ne kadar boğ aziçili öğrenciler çıkışları itibariyle haklı olsalar ve bir şeyleri değiştirmeye çalışsalar da geçmişten ders alamıyorlar* halka seslerini duyurduklarını, bu düzenin böyle gitmeyeceğini haykırdıklarını sandılar ama seslerini duyurdukları kesinlikle halk değildi. türkiye'de hâlâ halkın sabah kahvede veya işte çalışıp akşamını ana akım medyada veya insan zekasıyla dalga geçen programlar izleyen insanlar olduğunu hâlâ anlamadılar. sesinizi duyurmaya çalıştığınız kişiler bunlar. sizce bunlara lgbt bayrağı sallayarak mı ulaşılır? veya o şekilde bir hitap ile. e haliyle ulaşılamaz ve adam gider yine akp ye oy verir. halk budur türkiye'de. sizlerin çıkış itibariyle haklı davanızı belli bir yere kadar duyurabildiğiniz kesim zaten muhalifet seçmeni olan kesim oldu.

muhalefet de zaten ha var ha yok. inanılmaz aptalca hamlelerle gel erken seçim geeel diye haykırıyorlar resmen.

daha sonra efenim cumhur ittifakının aya gitmeler de dahil ne kadar "büyük" atılımlar varsa hepsini 2023 e koyması, anayasa tartışması ve z kuşağı olarak adlandırılan neslin oy kullanma vaktinin gelmesiyle cumhur ittifakı ve tayyip erdoğan kendilerini kurtarmak için mecburen (evet mecburlar buna zira seçim doğal tarihinde yapılırsa akp ye elveda diyeceğiz) erken seçim yapacaklar.
erken seçimin sonucu da zaten belli. cümleten geçmiş olsun.
devamını gör...
gidilme sebepleri:
1. ülke ekonomisinin kötüye gitmesi nedeniyle, yüksek enflasyondan olumsuz yönden etkilenen çeşitli toplum kesimlerinin, hükümete karşı cephe almaları ve bu tepkilerin gittikçe artarak devam etmesi, seçimlerin erkene alınmasına neden olabiliyor.

2. şu anda mhp lideri bahçeli'nin önerisi gibi, muhalefet partileri olmak üzere, çeşitli sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun iktidardaki parti veya partilere baskı yapması ve erken genel seçim için ısrarlı olması seçimlerin tarihini öne çekebiliyor.

3. mecliste çoğunluğa sahip bir parti, siyasi konjonktürün kendi lehine işlediğini anladığında seçimleri erkene alabiliyor.

4. genel başkanını genel seçimlere kısa bir süre kala değiştiren ve mecliste çoğunluğu elinde tutan bir siyasi parti, özellikle parti liderinin kendisini önceki liderin etkisinden kurtarmak için bir erken seçime gidebilmektedir.

5. askerler de türkiye tarihinde iki defa yönetime tamamıyla el koyarak ülkeyi erken seçime götürdü.
devamını gör...
ne yazık ki; şu sıralar olmasına en çok sevineceğim şeydir. kışa hazırlandık, yaz çıkarsa bahtımıza..
devamını gör...
bu sene veya 2022 hazıranına kadar vuku bulacak olay. seçimin tarihinden çok sonuçları merek konusudur.
devamını gör...
hayallerini yıkmak istemem ama çok sevdiğim birisin bir sözü ile cevap vermek istiyorum.
"eminim ki, seçimler biter bitmez ülkeniz anında gelişecektir!(ironi)"
gelişmesini bir kenara koyalım bence de, malum zihniyet uzaklaşsa yeter sanırım.
devamını gör...
biraz daha beklenilmesi gereken seçimdir. zira milletimizin gözü daha açılmamış olup ortaya çıkıp allah'u ekber diyecek andavalların peşinden koşmaya devam edilecektir. bu yılın sonlarına doğru halimizin şimdiden daha beter olacağını tahmin ederek halkımızın açlık, yoksulluk, sefalet gibi envai çeşit rezilliği tatması bir nebze olsun biraz daha göz açacaktır. umuyorum ki dini siyasete alet etmenin hiç bir faydası olmayacağını, aksine ciddi derecede hem ülkeye hem de dinlere zarar verdiğini görürler.*
devamını gör...
ülkemizin içinde bulunduğu acı durum ve gitmekte olduğu karanlık yol düşünüldüğünde her bilinçli, duyarlı vatandaş erken seçim talep etmelidir.

ne yazık ki türkiye hukuk devleti olma vasfını yitirmiştir. yargı tamamen siyasalmış, iktidardan izin almadan hiçbir hareket yapamaz olmuştur. tüm verdiği kararlar iktidardan gelen emirler ile oluşmaktadır.

ne yazık ki ülkemizde kalkınma sağlanamaz olmuş, daha da acısı ekonomik küçülme kronik yani süreğen hale gelmiştir.

son bir umut, kurtuluş için hemen erken seçim!
devamını gör...
şu aralar sürekli altınlar, petroller, doğalgazlar bulduğumuza ve temmuz'da da ekonomimiz şahlanacağına göre önümüze iki olasılık çıkıyor; ya gündem değiştirmeye çalışıyorlar ya da bir seçim yaklaşmakta(referandum da olabilir).
devamını gör...
galiba bu sefer olacaktır ülkede yine tuhaf olaylar yaşanmaya başladı. kesin tesadüf bunlar.
devamını gör...
oy verme işleminin sabah 9 da bittiği seçim. en güzeli. çünkü beyin sabah daha dinç oluyor.
devamını gör...
hemen yarın olması gerek geçen zaman boşa geçiyor ve ülkenin toparlanması da o kadar sıkıntıya giriyor.
devamını gör...
bugün olması gerekendir yalnız iktidar seçim yapılırsa kaybedeceğini bildiği için bu kararı alamaz. mevcut iktidar kaybedeceğini bildiği seçime gözü kapalı girmez... 2023 e kadar kendince kullanabileceği son kozları kullanıp bi kere daha ülkenin başında kalmaya çalışacaktır. bu denklemi sadece mhp bozar, onlar da mevcut düzenden nemalandıkları için boşuna şimdilik bi beklenti içinde olmayın...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"erken seçim" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim