1171-1250 yılları arasında ırak,suriye,hicaz ve yemen'de hüküm sürmüş kürt devletidir. devletin kurucusu; zengi devletinin komutanı olan kısa ve öz adıyla selahiddin eyyubi el kurdi'dir. aynı zamanda eyyubi hanedanınında kurucusu olan sellahaddin eyyubi, hezbani kürtlerinin revvadi kolundandir. revvadi'lerin aslen arab oldukları yönünden iddalar olsada o kürt bir ailede doğmuş ve kendisini selahaddin eyyubi el kurdi diye tanıtmıştır. nitekim hatıralarınada "ben kürtlerin en köklü aşireti olan ramadi aşiretindenim" diyerek kendisini tanıtmıştır. el hazreci ise eyyubi devletini anlatırken "tarihu devleti'l ekrad" yani "kürt devleti tarihi" olarak ele almıştır.
şii olan fatımiler'in son halifesi azıd billah 1171'de ölünce yerine şafii olan sellahaddin eyyubi mısır'a tayin edildi.böylelikle 270 yıl süren mısır şii'liği tarihe karışmış oldu.
1158 yılında büyük selçuklu'ların son hükümdarı olan sultan sencer evlat bırakmadan ölünce, büyük selçuklu valileri devleti atabeyliklere ayırmış ve bu isim çatısı altında bağımsız davranmaya başlamışlardır. fatımi halifesi ölünce bölgeye gelen selahaddin eyyubi bu devlete son vermiş, hutbeyi tekrardan abbasi halifesi adına okutmuş ve mısır'da sünniliği tekrardan canlandırmıştır. 1174 ise hutbeyi kendi adına okutarak devletin başına geçmiştir. ilk iş olarak zenginlere son verdi. sonrasında suriye,hicaz,yemen,ürdün,filistin bölgelerine sefer düzenleyerek ele geçirdi. haçlılarla uzun süren muharebelere girdi. 1187'de hıttin seferi ile kudüsü fethetmiş ve şehirdeki gayrimüslimlere hoşgörü göstermiştir. 1188'de de antakya kontluğuna karşı sefere çıkmış ve birçok kaleyi fethetmiş tir. bu gelişmeler üzerine düzenlenen üçüncü haçlı seferi ile de mücadele etmiştir. ayrıca haşhaşilerle de uğraşmıştır. selahattin eyyubi 4 mart 1193'te vefat edince dört oğlu arasında taht kavgası yaşanmıştır. mücadele sonunda melik zahir gazi başa geçmiştir. eyyubilerin sürekli haçlı seferleriyle mücadele etmesi devletin zayıflamasına neden olmustur. özellikle 1217-1221 yılları arasında cereyan eden beşinci haçlı seferi devleti çok ugrastirmistir. yedinci haçlı seferi sırasında tekrardan iç karışıklıklar çıkmış bunun sonucunda abbasi halifesinden ardim istemiştir. yardıma gelen memlûk askerleri devleti ele geçirmiş ve kölemen sistem mısır'a egemen olmuştur. emirliklere bölünen eyyubi devleti 1247-1260 yılları arasında moğollar tarafından işgal edilerek tamamen varlıklarına son verilmiştir.
devamını gör...
mısır'da kurulmuş 3. türk-islam devletidir. diğerlerinde olduğu gibi bu devletin de başkenti kahire şehridir. kurucusu bir türk komutanı olan selahaddin eyyubi'dir. selçukluların güneydeki en önemli uzantılarından birisidir. 1171-1250 yılları arasında yaşamışladır.
ilgili linkler:
1) edebiyatfakultesi.com/turk-...
2) bilimdili.com/arkeotarih/ta...
3) turkbilimi.com/eyyubi-haned...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel eyyubilerin çift başlı kartalla birlikte bayrağı
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel eyyubilerin haritadaki konumu
devamını gör...
eeey yubiler, siz kimsiniz ya.
devamını gör...
türk islam devletidir. nurettin zenginin komutanının soyundan geldiği için türk olma ihtimali oldukça yüksektir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim