1.
periyodik cetveldeki ikinci element. yıldız çekirdeklerinde, hidrojenlerin (bkz: füzyon) tepkimeleriyle meydana gelmekte. ismi latince helios yani güneşten gelmekte.
devamını gör...
he diye gösterilen element.
devamını gör...
sembolü he 'dir. son katmanında 2 elektronu olmasına rağmen bir soygazdır . 8a grubunda bulunur
devamını gör...
gazının çekilip komik sesler çıkmasına neden olan bir elementtir.
devamını gör...
oda sıcaklığında gaz halinde bulunan helyum soy gaz grubunda yer alır. elementler arasında en düşük erime noktasına sahiptir. renksiz ve kokusuzdur. helyum gazı hidrojenden sonra en hafif elementtir. zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirmede kullanımıyla bilinen helyum gazı; kaynakçılıkta, germanyum ve silisyum kristallerinin yapımında, titanyum ve zirkonyum eldesinde, süpersonik rüzgar tünellerinde ve derin dalış tüplerinde de kullanılır.
devamını gör...
güneşimizin %24 ünü oluşturan güzel gaz.
devamını gör...
zamanında beyaz show'da ünlülerin maruz kaldığı bir gazdır.
devamını gör...
aklıma viyk viyk konuşan insanlar geliyor.
devamını gör...
fransız astronom pierre jules cesar jansenn 1868 yılında yeni bir element keşfeder. keşifte bulunduğu tarihte de tam güneş tutulması gerçekleşmiştir. bu elemente de güneşten gelme olan helios kökenli helyum ismini verir.
özellikle güldürü programlarında konuklar helyum gazını içlerine çektikten sonra çok ince, çocuk sesi gibi bir ses çıkartırlar.
devamını gör...
periyodik cetvelde 8a grubunun ilk elementidir. ses değiltirmesi ve yoğunluğu havadan düşün olduğundan uçan balonlarda kullanılmasınile bilinir.
devamını gör...
+helyum piknometresi üstüne eğildik bu hafta.

-ay hihi helyum şu beyaz şov a gelen ünlülerin ağzına soktukları gaz değil mi? nası ama deyişiyo sesleri çok komik oliyodu...

+hıhı o. kahve için teşekkürler acil bir işim çıktı gitmem gerekiyor...

ben bu kadınları anlamıyorum çok deyişikler ya.
helyumu ülkeye beyaz şov getirdi senin havan kime kardeşim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"helyum" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim