anı-mektup-günlük / anlatı
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1 senemi alt üst eden kitap. bu kitabı bitirdiğinizde uzun bir süre normal düşünemezsiniz.
istediğiniz sayfadan başlayın istediğiniz yeri açıp okuyun, ''ulan bunlar benim düşüncelerim'' dersiniz.
devamını gör...
fernando pessoa kitabıdır.

her insan evladı bu dünyaya bir şeyleri aramak ve bulamamak üzere gelir. dünya üzerinde yaşadığı tüm süre boyunca da bilerek ya da bilmeyerek tüm meşgalesi bu olur. aşkı arayanlar, şefkat peşinde olanlar, şehvetle yanıp tutuşanlar ve tabii ki tüm hayatı boyunca bir damla huzur için yanıp tutuşanlar.

belki de en çok ihtiyacımız olan şey huzur. arayıp bulamadığımız şey huzur. başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok şu hayatta, sadece huzur. aşktan da sevgiden de kuvvetli bir his huzur. yokluğu perişanlıkların en büyüğü bence. uyku düşmanı bir şey huzursuzluk.

anlık ya da uzun süreli bir duygu huzur be kaybetmek bulmaktan kat kat daha kolay. koltuğunuzda huzur içinde oturup bir filmin tadını çıkarırken birden canınız çay istediği için kalkıp çayınızı alıp geri döndüğünüzde aynı huzuru bulamayabilirsiniz. ya da yıllarca yaşadığınız huzurlu kent bir senelik ayrılıktan sonra size o eski huzuru vermeyebilir. huzursuzluk daimdir, ezelidir, ebedidir. ve fernando pessoa yazıyorsa edebidir.

pessoa çok sayıda kişiden oluşan muhteşem bir yazar ve bize bu muhteşem duygunun yokluğunu anlatmış kendi mükemmel zihninin ışığında.

huzur içinde okuyun...
devamını gör...
fernando pessoa'nın can yayınlarından çıkan başyapıtı. kitap okuru ümitsizliğe sokup sokup çıkarabilir. ayrıca kitabı okurken yazarın ne kadar çelişkili bir ruh halinde olduğunu görüyoruz.
devamını gör...
bir ara kitap yazmayı düşündüm ta ki bu kitabı okuyana kadar benim söylemek istediğim ne varsa söylemiş. hatta söylemek istediğimin farkında olmadıklarımı da söylemiş. her şeyden önce harika bir gözlemci pessoa. hayatın içinde olmaktansa dışardan izleyip gözlemleyip çıkarımlar yapan anlam arayışında biri.
devamını gör...
yalnızca 47 yıl yaşamış dünya edebiyatının önemli isimlerinden portekizli şair ve yazar fernando pessoa'nın yazmış olduğu 675 sayfalık eserdir.
kitapta farklı karakterlerin ağzından yazılmış süsü verilir, oysaki hepsi pessoa'dır.
eser defalarca okunasıdır, hayata dair umutsuzluk, varoluş, huzursuzluk gibi temalar ön plandadır.
kim kurtaracak beni var olmaktan? sözü ile başlar.
bu kitap içimizdeki huzursuzluğa, varoluşa ve yok oluşa, aslında insanın yaşadığı her an ölmekte olduğuna selam çakar..

hayattan çok az şey istedim – ama o, o kadarını bile esirgedi benden.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"huzursuzluğun kitabı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim