1.
4 hak dinden birisidir. islam dinine tabi kişilere müslüman denir. kutsal kitabı kuranı kerimdir. ben müslümanım diyen insanların kafalarında bile ufak tefek soru işaretleri oluyor, islamın başlangıç zamanlarında peygamberler vardı ve insanlara bu konularda yol gösterirlerdi ama artık peygamberler yok ve insanlar kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için farklı yollar arıyor. günümüzde islam adına hizmet eden birçok islam elçisi, hocalar alimler var durum böyle olunca her kafadan farklı ses çıkıyor. insan güvenilir ve sağlam bir kaynak arıyor.
devamını gör...
2.
semavi dinlerin en hayırlısı en güzelidir. yahudilik ve hristiyanlığın devamı niteliğinde de denebilir. zira hz. isa hristiyanlık dininin mensuplarına hz. muhammed'in geleceğini belirtmiş ve buna göre yaşamalarını söylemiştir. zaten inancı sağlam hristiyanların büyük çoğunluğu hz. muhammed zamanında müslüman olmuşlardır. iyi bir hristiyan olmak da zaten hz. isa'ya inanmaktan geçer buna bağlı olarak gereğini yapmışlardır.
devamını gör...
3.
türkiye cumhuriyeti vatandaşların %99unun kimliğinde yazan
devamını gör...
4.
mensupların büyük bir çoğunluğunun açıp kuran-ı dahi okumadığına inandığım din.
devamını gör...
5.
günümüzde herhangi bir felsefesi kalmamış, müritleri tarafından barış ve hoşgörü ile alakası kesilmiş olan.
devamını gör...
6.
eğer bir din doğruysa kesinlikle doğru olacak olan dindir
devamını gör...
her geçen gün inanan sayısı artmakta ve pew resarcg centera göre 2075 yılında en çok inananı olan din olacaktır. özellikle güney kore ve ingilterede bir çok kişinin din değiştirek geçtiği dindir.

güney koreden müslüman olan kişi.diğerleri videoların altında yüzbinlerce yeni müslüman olmuş kişi var.


devamını gör...
inananları tarafından en çok suistimal edilen dindir. müslümanım diyip yolsuzlukların içinde boğulan yöneticilerin dinî oldu iyice.
devamını gör...
semavi dinleren biri olan ve hak din olarak bilinen dindir. arap yarımadasında ortaya çıkmış, çok büyük bir coğrafyada yayılmıştır. peygamberi aynı zamanda son peygamber olma özelliğini de taşıyan hz.muhammed'dir. özellikle asya ve orta doğu'da halkın büyük bir kesimi bu dine mensuptur.
devamını gör...
bu toprakları bize kazandıran en üstün kavramdır. bitmiştir. özellikle son on yılda şaftı kaymıştır. üzgünüzdür. düzel(e)meyecektir.
devamını gör...
trde fazla overrated değil mi?
devamını gör...
tek ilahi dindir. tüm elçiler hep aynı dini tebliğ etti.

şu an için kaynağı sadece ve sadece kuran'dır:

www.kurandakidin.com/
devamını gör...
diğer dinlere de saygılı olmak adına "tek ilahi dindir" tanımına katılmıyorum. herkesin kendi dini "tek ilahi din" olarak kabul edilebilir. islamiyet de diğer dinler gibi bir dindir. allah'ın bir olduğuna ve muhammed'in de onun kulu ve elçisi olduğuna inanılır. imanlı olmanın 5 adet şartı vardır. dünya nüfusunun büyük bir kısmı bu dine inanır ya da insanların bu dine inandığı kabul edilir. diğer dinler gibi hırsızlık yapmak, yalan söylemek bu dinde de yasaklanmıştır. inanan insanlarını iyi insan olmaya teşvik eder. tabi bu "iyi insan" konusu tartışmalı bir konu olduğundan diğer dinler gibi islamiyet de eleştirilere maruz kalmıştır. ya da diğer dinlerde olduğu gibi bu dinde de insanlar dini kullanarak başkalarına zarar vermiştir. bunu dine mal etmek ya da kişilere mal etmek kişiden kişiye değişebilir. ülkemizin kesinlikle %99'unun bu dine mensup olmadığına fakat baskılardan dolayı söyleyemediklerine inanıyorum. bu söylemim dinin gereklerini yerine getirmeyenler için geçerli değildir. dinin gerekliliklerini yerine getirmeyenleri bir kul olarak benim dinden afaroz etmem söz konusu olamaz.
devamını gör...
hak dinlerden biri ve sonuncusudur ve 1500 yıldır dünyada yer almaktadır. ama din gerçek dinliğini 4 halife döneminden sonra kaybetmeye başlamıştır. şimdiki müslüman denilen kesim islamiyete uyacağız diye dört halife devrinden sonraki islamı baz almaya çalışır ve islamiyeti araplarla eşleştirir. bence bir tık yanlış bir düşüncedir. islamiyetin indiği zamanın arabistan’ını biliyoruz, hani şu ders kitaplarına konu olan kötü ortam. islamiyet indikten sonra her ne kadar bu yapıyı düzeltmeye çalışsa da dört halife devrinden sonra tam düzelemeden yoluna devam etmiştir. en basit örneği olarak binbir gece masallarına baktığımızda bazı yönlerden islamiyete( dört halife devri) uyduğunu görseniz de bazı yönleri aşırı yobaz ve din dışıdır. bu masallar gökten meteorla düşmediğine göre gününün ortamıyla şekillendi. ehhh işte günümüzde kendine müslüman diyenlerle pek farkları yok gibi.
bu arada tek ve en doğru dindir söylemi çok öznel bir yaklaşım. bakın, siz zamanında şans eseri müslüman bir aileye denk geldiğiniz için bu dinin en doğrusu olduğuna bellide sorgulamadan inanıyorsunuz. araştırarak bulanlara sözüm yok. ama bir hıristiyan çocuk da sizinle aynı şartlarda en doğru din hıristiyanlık diye öğreniyor. bir dini en doğru yapan şey aslında sizin inanmanız. inandığınız için doğru yani.
ve hoşgörüsüz olma özellikleri vardır ki bu bile dinle çakışır. hıristiyan ve yahudileri cehenneme gönderme merakları vardır ve sürekli müslümanlığa teşvik ederler. kendi kutsal kitaplarında bile dinini hakkıyla yaşayan hristiyan ve müslümanların mükafatlandırılacağı yazarken onların bu herkesi cehennemlik etme arzuları çok yersizdir. ve allah kendisi aynı kitabında onların içine o isteği vermedikten sonra peygamberin bile onları doğru yola getiremeyeceğini söylemiş. yani zorlamanız da yersiz.
en iyisi mi herkes kendi dinini yaşasın ve kimse kimseye karışmasın.
devamını gör...
dokunduğu yeri katolik hıristiyanlar gibi kurutan bir dindir. kitabının içeriği "döneminin ahlaki normlarını" büyük oranda devam ettirmiştir. putları kırıp yeni ve daha güzel bir put dikmiştir. sevgi ve saygı dini vs. asla değildir. kendisinden önceki dinin bütün yapılanmasını dalga geçerek (put yapıp yedik benzeri sözlerle), bildiğiniz silip atmıştır. kitabının içeriğinde kendi yaşadıkları dönem olaylarının abartılı anlatısının dışında hiçbir özgün yan yoktur. zaten çoktan yazılı olanlar revize edilip, araplaştırılıp yeniden yazılmıştır. kitabının söylemi çok güzeldir. arap şiirinin inceliklerini barındırır. ancak zaten yazının olmadığı dönemde en önemli aktarım aracı hep şiir ve kafiyeli anlatı olagelmiştir. ancak kitabın anlaşılırlığı berbattır. birileri okuduğu yer hakkında "burada kafa uçurun diyor, uçuran tomurcuk memeli huri alacakmış" diye yorumlarken diğeri entelektüel bir şekilde "hmm burada kafadan kasıt aslında iyilik yapın demek, cennette de huri dediği aslında huzur vs" gibi uzzzuuuuun uzuuuun faaaarkkkklııııı farkkklııı yorumlar ortaya çıkıyor. bu yorum farklılıkları birilerini işid militanı yaparken birilerini de antikapitalist müslümanlar haline getirmiştir. ancak bu tam da bir şiirden beklenen şey değil midir? bir şiir zaten farklı yorumlara haizdir. türk halkının bu dinle etkileşimi ise istemsizce iki yüzlüdür. pek çoğu "farz"ları yerine getirmemektedir. "farz" diyor "farz". ancak bir şekilde halk "araplaşmamak için" kendince bir din dozajı belirlemiş ve milliyetçiliğin kalkanı sayesinde (milliyetçiliği nadiren övdüğüm bir an) yakasını kurtarmıştır. ancak mollalar ve zaviyeler, takkeli tekkeliler hala ortalıkta cirit atmakta, laik bir devlete layık olmayan şeyler yaşatmaya devam etmektedir.
atatürk bu konuyla ilgili "okutulması" emrini verdiği ancak ölür ölmez "hemen" ortadan kaldırılan medeni bilgiler kitabında şu ifadeleri yazmıştır: "türkler arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. arap dinini kabul ettikten sonra bu din, ne arapların, ne aynı dinde bulunan acemlerin ve ne de mısırlıların ve sâirenin türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. bilakis, türk milletinin millî rabıtalarını gevşetti; millî hislerini, millî heyecanlarını uyuşturdu. bu pek tabii idi. çünkü, muhammed'in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu."
devamını gör...
en büyük dünya din'lerinden biridir.
devamını gör...
bu dine ? işin komikliği şu, bir dindir ama islamiyet din ismi değil...
devamını gör...
kendimi bildim bileli “gerçek islam bu değil” denir durulur. bu hiç değil orası kesin ama daha ne olduğunu net tarifleyebilen olmadı.
devamını gör...
türkiyede feminizmden sonra en çok yanlış anlaşılan şey.
devamını gör...
ırakta ve afganistan'da dibine kadar yaşanıyor zira islamla yönetiliyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"islamiyet" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim