1.
romanlarını çok sevdiğim bir yazar kendisi, benzer kitap önerileri çok isterim:(
devamını gör...
18. ve 19. yüzyıllar arasında yaşamış ingiliz ,roman yazarı. en meşhur kitabı gurur ve önyargıdır(pride and prejudice) . aşk ve gurur şeklinde çeviren birçok yayınevi vardır. filmi de birkaç kez çekilmiştir.izlemediğim için yorum yapamayacağım. yaşadığı dönemde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine değinmiş;kadınların geleceklerini sadece evlilikle değiştirebileceklerine ,söz haklarının olmamasına, babasının mirasının bile kızları yerine yakın erkek akrabaya kalmasını anlatmıştır. dili sadedir rahat okunur.
devamını gör...
ingiliz roman yazar'ıdır. tüm roman'ları orta sınıf ingiliz taşra halkı üzerine kurulmuştur ve başarısını ince ironi ile çizdiği karakterler ve durumlarla göstermiştir.
devamını gör...
en çok anlamak istediğim ama bir türlü anlayamadığım yazar. anlıyorsam bile anladığımı anlamıyorum. cidden bende bir sorun var bu konuda halen aşk ve gurur kitabını bitiremedim mesela ve belki de henüz yarısına geldiğim içindir bilmiyorum ama bu kadar ünlenmiş olmasını anlamlandiramiyorum. birinin kitabı bana açıklamasını o kadar isterdim ki.
devamını gör...
tüm romanlarını okumaya çalıştığım, en bi sevdiğim yazar. hayatın telaşesini bırakıp kitaplarını okurken dinleniyor ve sımsıcak bir his ile dolup taşıyorum.
devamını gör...
winston churchill'in başucundan eksik etmediği söylenen külliyatın sahibi yazardır jane austen. kendisi ingiliz edebiyatında shakespeare'den sonraki en ünlü isimdir. onun hemen tüm romanlarını okumuş olmakla birlikte en beğendiğim ve diğerlerinden gerek edebi anlamda gerek mantık açısından nispeten kaliteli bulduğum eseri 'emma' dır. zaten emma üzerine pek çok dizi-film yapılmıştır, birçoğunu izledim gayet başarılı yapımlar olduklarını söyleyebilirim*.

austen'ın gerçekten de sıkıcı bir dili vardır bazı eserlerinde. buna northanger abbey iyi bir örnek olabilir. her satırda bir olay olmasını, bir gizem kapısının aralanmasını beklersiniz ama olaylar oldukça sade bir şekilde akıp gider. dişe dokunur bir olay, sohbet, macera yaşanmadan bir de bakmışsınız ki kitap bitmiş. buradaki mantıksızlık ise, yazarın bizi aslında hiç yaşanmayacak olan bir maceranın beklentisine sokmuş olmasıdır.

austen'ın en bilinir eseri olan gurur ve önyargı ise tesadüfler silsilesinden ibaret, mantıkla son derece çelişen bir kurguya sahiptir. hatta o derecedir ki eğer bu tesadüflerden bir tanesi bile olmasa , ana kahramanlarımız hiçbir zaman kavuşamayacaktır. zaten bilinenin aksine buradaki durum öyle büyük bir aşk hikayesi de değildir. kitapta elizabeth kendi ağzıyla darcy için aşk gibi kuvvetli bir duygu beslemediğini söylemektedir zihninde. yapılan evliliklerin tamamen maddi statü kazanabilmek için yapıldığı ise zaten bahsedilmeye gerek bile olmayan bir mevzudur. burada kesinlikle beyefendilerin iyi karakterli veya yakışıklı olmasına değil; ne kadar zengin olduğuna bakılarak onların evlilik teklifi kabul edilir, kızlar ve aileleri tarafından.

fakat austen'ın bazı eserleri de vardır ki onlardaki durum kadın-erkek ilişkilerini aşmış, satır aralarında hayata dair önemli mesajlar sunar hale gelmiştir. örneğin 'ikna' romanında bu durum özellikle göze çarpar fikrimce. burada başkahraman uzun zaman yalnız yaşamayı tercih etmiş bir karakter olduğu için, çeşitli sorgulamalar yaparken bulursunuz kendinizi, onunla birlikte. bu romanın da diğerlerine kıyasla nispeten heyecanlı bir havası olduğu söylenebilir.

jane austen'ın sahip olduğu bu şöhreti aslında hakedip haketmediğini çokça düşünmüşümdür. ama şunu da göz önünde bulundurmak lazımdır ki kendisinin yaşadığı dönem olan 18-19. yüzyıl ingiltere'sinde bir kadın yazar olmak, ismini gizleyerek mahlas kullanmak yoluyla da olsa tek başına bir romancı olarak geniş kitlelerin beğenisini kazanmak büyük bir iştir. belki de şöhretinin asıl dikkate alınması gereken noktası romanlarından ziyade burasıdır.

bu arada austen'ın hep aynı tarz konuları işleyen romanlar kaleme almasının bir sebebi vardır. kendisi hiç evlenmemiştir fakat o da büyük bir aşk hikayesi yaşamıştır. elbette sonu mutsuz bitmiştir ancak bu tecrübesi, ölümsüz eserleri edebiyat dünyasına kazandırmasına, özellikle de gurur ve önyargı'yı, vesile olmuştur. becoming jane isimli filmde de kendi romanlarının bir karakteri gibi yaşadığı bu harika hikaye anlatılır. başrolünde ise anne hathaway ve james mcavoy yer almıştır.
devamını gör...
ne zaman dönem kitabı okumak istesem, elimin gideceği yazardır.
ne yazık ki pek de fazla eser vermemiştir.
çok meşhur olan gurur ve önyargının yanı sıra; çok daha güzel bulduğum kül ve ateşi okumanızı tavsiye ederim :)
devamını gör...
hanımefendiyi her okuduğumda ya da uyarlanmış bir filmini her izlediğimde, ne kadar da kaba insanlar olduğumuzu düşündürten yazardır.
devamını gör...
milli terbiye roman'ları ile meşhur olmuştur.
devamını gör...
pride and prejudice kitabının yazarı.

"onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. benim gururuma dokunmamış olsaydı."
devamını gör...
nasıl anlatsam bilemedim.bin sene heyecanla beklediğin bir şey sonunda gelmiş de gerek kalmamış gibi. *
devamını gör...
kitaplarındaki en güzel, tatlı, başarılı, görgülü karakterlere kendi adını veren yazar. romanları sanılanın aksine yalnızca aşk temalı değildir. bazen okurken çok yorar ama bitirince de pişman olmazsınız. kişilik tipinin de intj olduğu tahmin ediliyor.
devamını gör...
ekşi'deki yazılarımdan biri, burada da paylaşmak istedim. tabii kurallar gereği alıntı kıskacı içinde.

victoria döneminin hemen öncesi ingiltere'sinin orta ölçekli soyluları ve 'eşraf'ı arasında geçen romanları, çoğunlukla 'aşk romanı' olarak nitelendirilse de modern ingilizcenin kurucuları arasında sayılan kadın yazar. jane austen, okumaya heves edenlerin bir ya da birkaç kitabını muhakkak okudukları bir yazardır. türkçe çevirileri 'mükemmel' olmasalar da iyidir, fakat austen'i aslından okumak da ayrıca hem keyifli hem yararlıdır; özellikle ingilizcesini belirli bir düzeyin üzerine çıkarmak isteyenler için.

benim naçizane fikrim, onun romanlarının bunca sevilmesindeki asıl sebep, austen'in romanda doğru kimyayı bulabilmesindedir. insanların hiçbir zaman göz ardı edemeyecekleri; ekonomik sorunlar, kuşaklar arası çatışma, sınıflararası farklılıklar ve bunların yarattığı sorunlar...... onun kitaplarının genel-geçer konularıdır. yazar bunları anlatırken hep bir genç kadının gözünden izletir bize olayları. tarafsız değildir elbette, ama bizi etki altında bırakan, onun 'ikna' kaabiliyeti değil, olayların gelişimi içinde bizim onun kahramanıyla özdeşleşmemizdir ki, bunu gerçekten başarıyla yapar.

yazmaya çalışan biri olarak, onun bu gerçekten 'kolay' okunur romanlarını, hafife almadan -ki bu imkansızdır; çünkü sanki sözleşmişler gibi hemen bütün edebiyat otoriteleri onun eserlerini göklere çıkarırlar demesek bile 'ciddiye alırlar'- insanlarda okuma hevesini uyandırmak (/arttırmak) için öneriyorum. çünkü biliyoruz ki, 'dünyayı güzellik kurtaracak.'
devamını gör...
aşk ve gurur
devamını gör...
daha önce de 'jane austen'la ilgili yazı paylaşmıştım: #1500692
ingilizce olarak kendini jane austen hakkında sınamak isteyeceklerin ilgisini çekebilir diyerek, buyrun bbc'den bir link:
the hardest pride and prejudice quiz ever
devamını gör...
kitaplarını çok severek okudum jane austen hakkında beni derinden etkileyen bir şey öğrendim az önce. ne kadar doğrudur bilmiyorum ama yine de çok saygı duydum.

jane austen, tom lefroy adında birine aşık olmuştur ve bu aşk karşılıksız değildir ama maddiyat onların birbirleriyle olmalarına engel olmuştur. ikili kavuşamamış, tom zengin bir kadınla evlenmiştir ve rivayete göre jane'e olan aşkından dolayı ilk kızının adını jane koymuştur.

jane austen sevdiği adamla kavuşamadığı için kitaplarını hep mutlu sonla bitirmiş. gurur ve ön yargı kitabındaki karakterlerin jane ile tom'a çok benzediğini söyleyenler olmuş. yani jane sanki darcy'yi yazarken tom'u canlandırmış gözünde...

bu aşk beni yerden yere vurdu. ne hoş bir hikâye. keşke tom maddiyatı seçmeseydi belki o zaman jane ile harika bir ilişkileri olurdu ama hayat işte, ne olacağını bilemiyorsun. jane austen hiç evlenmemiş ve çok gençken ölmüş... çok üzüldüm. artık en sevdiğim kitap* gözüme daha da anlamlı geliyor. milyon kere izlediğim filmi tekrar izleme kararı aldım...
devamını gör...
arşivimi karıştırırken kendisi hakkında bir fotoğraf buldum:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
jane austen'in abisi edward'ın iki kızı cassandra ve louisa aynı karede. erkek ise bunlarla evlenen soylu george augusta hill. çok emin değilim ama ikisiyle de aynı anda evlenmiş adam.
devamını gör...
özgün adı pride and prejudice olup dilimize ise gurur ve ön yargı adı ile çevrilen roman yazarı olup 1775/ 1817 yılları arasında yaşamış ingiliz yazardır.


onunla mutlu olabileceğine inanıyordu, artık bir araya gelmeleri imkansız olsa bile.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"jane austen" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim