1.
doğarken 300'den fazla olan parça sayısı, yetişkinlerde 206 parçaya kadar düşen insanı ayakta tutan yapı.
devamını gör...
2.
iskelet sisteminin temel taşı 2. os.
devamını gör...
3.
kırılması halinde insana acı çektirir..
devamını gör...
yenmediği halde yemeklere katılan sert doku.
devamını gör...
vaktizamanında yayınlanan bir mizah dergisi. güzel zamanlardı, okurken eğlenirdim.
devamını gör...
azerbaycan türkçesi'ndeki karşılığı sümük'tür.

zamanında bir müşterim ile yemeğe çıktığımızda "en iyi sümük nerde yeriz?" gibi bir şey sormuştu da dumur oluştum ordan hatırlıyorum.
devamını gör...
mecazi köpeklik alâmeti. ilkeler ilik olunca semirenlerin enseleri kat kat olur, kantarın hâliyle ayarı bozulur. ama işte kantar bu ya; gün gelir onu bozanı da tartar.
devamını gör...
bir zamanların efsane mizah dergisi
devamını gör...
vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır.

organizmanın kalsiyum deposu olup, destek işlevi görür.
kıkırdak dokusundan farkı damar içermesidir.

dokusunda çeşitli hücreler bulundurur;

osteosit
osteoblast
osteoklast ve hücreler arası madde.


kemiğin enine kesiti incelendiğinde dış ve iç yüzeyleri bir zarla örtülüdür. bunlardan dıştakine; periosteum, iç yüzeydekine; endosteum denir. bu zarlar düzensiz sıkı bağ dokusundan yapılmışlardır.


yetişkin bir insan iskeleti 207 kemikten oluşmaktadır, yeni doğan bir bebeğin ise 300'e yakın kemiği bulunmaktadır. bu farklılığın sebebi; insanın yetişkin haline gelirken kemiklerin zamanla birleşmesiyle yeni kemiklerin ortaya çıkmasıdır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
köpeklerin kavga sebebidir, dalkavuklar için uygun görülen yemektir. diş gösterip bağrışanları susturmak için önlerine atılan ufak menfaat yemliğidir. bâzılarınca değersiz bulunduğu için terk edilse de başkalarınca kıymetli görülüp sahiplenilendir.

mutasavvıf erbâbına göre ise cîfe-i dünyâdır; yâni eşrefoğlu rûmî'nin:
''bu dünyâ cîfesin nefs iti komaz
gönülde azm-i dîdâr olmayınca!'' beytinde geçtiği üzere, geçici menfaatlerin arz-ı endâm eylediği, aslı leş olan bir dünyadır.

gerçek şu ki; dünyaya bir köpek nazarıyla bakıldığında geçimsizlikler ve kavgalar kardeşi dahi seçip ayırmıyor. halbuki, bu dünya, birlik-beraberlik içinde nimetlerin bölüşülmesi gereken, allah'ın kulları için geniş ve bereketli bir sofrası değil miydi? allah, insanı ''ahsen-i takvîm'' suretinde yaratıp ona ulvîlik pâyesi verdi. ama o, çoğunlukla dünyanın geçiciliğini ve değersizliğini unutup köpekliği tercih etti, kemik kapma yarışında sırtlanları geçti.
devamını gör...
(bkz: kemik dergisi)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kemik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim