güneyden esen rüzgara verilen isimdir. ayrıca, kâbe istikametine de verilen addır.
devamını gör...
tersi hortum dur.
devamını gör...
türkiye'nin güney doğusunda bulunan, kabe'nin konumudur.
devamını gör...
namaz kılmak için mekke'de bulunan kabe'ye doğru dönülmesi gereken yön.
belkide dünyada bir tek surinam ülkesi iki ayrı yöne kıblesi olan camilerin olduğu bir ülkedir, çünkü insanlar bu ülkeye gelirken hangi yönden gelmişse ona göre kıble tayin etmişler. endonezya kökenli müslümanların camilerinin kıblesi batıya doğru, hint kökenli müslümanların camilerinin kıblesi doğuya doğrudur.
devamını gör...
dan gibson’ın rivayetine göre petra olan yer.
devamını gör...
yön duygusu testi olan yerdir.
devamını gör...
kabe'den önce mescid-i aksa olan. ayrıca oldum olası bu olayı saçma bulmuşumdur çünkü saçma. tam bir dünya düzdür mantığıyla oluşturulmuş bir yaklaşım. yuvarlak ve ecük bücük bir şekle sahip dünyada dijital bir yardım almadan kabeyi tutturmak imkansız. hadi bunu geçtim, dünya zaten yuvarlak. yani sen seccadeyi yere serdiğinde, o anki yüzeye tanjant çiziyorsun. seccadenden çıkan iman ışınları çok uzaklara gidiyor, evrende kayboluyor. hadi bunu da geçtim, türkiye kabe arası bilmem kaç kilometre, dünya harika bir küre olsa ve seccadenden çıkan iman ışığı o kürenin yüzeyinde ilerlese bile aradaki küçücük bir açı farkı bile bırak kabeyi, kabenin bulunduğu mahalleyi, hatta mekke'nin kendisini bile kaçırmana neden olabilir.

hadi bunların hepsini göz ardı ettik diyelim, zamandan ve mekandan münezzeh bir tanrı için neden ben bir "şeye" yöneliyorum. bu putçuluk değil mi? ya da hac'daki hacer'ül esved taşı mesela. o da put sayılmaz mı? bunların ne önemi var böylesine soyut bir dinde? ya da camiler mesela? camilerin nasıl dini bir anlamı olabilir? sen diktin onu oraya. nasıl kutsal olabilir?
devamını gör...
tanrı'nın mekanı kuşattığını bildiğinde ne tarafa dönersen dön tanrı'ya doğru yöneldiğini de bilirsin. bu gerçek kur'an'da şöyle geçer: "doğu da allah’ındır batı da. nereye dönerseniz allah’ın zâtı oradadır. şüphesiz allah vasi'dir (kuşatan'dır,çevreleyen'dir.) alim'dir (bilen'dir.)." (bakara-115)
tanım: namaz'da dönülen yön.
devamını gör...
önce mescid-i aksa, sonra siyasi sebeplerle kabe olan, ibadet için yönenilen mekan.
devamını gör...
yatarken ayakların uzatılmaması gereken yön. ölülerin yüzlerinin çevirildiği yön.

dipçe : ölülerin başı kıbleye gelmez. batıya gelir. yönleri kıbleye çevirilir.
devamını gör...
şehirden şehire değişir yönü. istanbul’dan yaklaşık 150 derecelik açı kıbleyi göstermektedir. telefonlarımızdaki pusulalardan rahatlıkla bulunabilir.
yukarıdaki arkadaşlardan biri “sapma olur tam tutturalamaz” gibi bir şeyler yazmış. muteber fetva kitaplarına göre kıble açısı sapma oranı 45 dereceye kadar hoşgörülür.
devamını gör...
bırakın mükemmel bir küreyi, geoid bir dünyada, tutturulması çok zor bir hedef ve de komik, hani allah her yerdeydi? zamandan ve mekandan münezzih miydi neydi? benim zavallı babaannemin tutturabilmesi için tanjant kotanjant bilmesi gereken bir yönü neden mecburi kılarsın?
devamını gör...
en sevdiğim şiirlerden biri olan;
"didem ruhunu gözler, gözler ruhunu didem; kıblem olalı kaşın, kaşın olalı kıblem" dizelerine anlam katan kelimedir kendisi.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"kıble" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim