tüik 2019 verilerine göre mısır üretiminde konya birinci sırada. tamam ne güzel mısır üretiyoruz diyebilirsiniz lakin mısır sulu tarım ile üretilen bir bitki, o yüzden bolca su ihtiyacı var. konya ise o kadar suyu olan bir bölge değil, peki bu su ihtiyacı nasıl karşılanıyor? cevabı yer altı suları sondaj ile çekiliyor ve mısır üretimi yapılıyor. bunu kim denetliyor, kim yönetiyor, kimler nasıl paralar kazanıyor? sorularının cevabı tarım and orman bakanlığı değildir herhalde, turizm bakanına sormak lazım.

mısır, sadece ilk akla gelen örnektir.
devamını gör...
sonra da o mısırdan kentucky konya bourbon üretiriz.
devamını gör...
bu o kadar büyük bir sorun ki anlatamam sizlere. ülkemizde mısır üretimi az, talep çok. kazancı da diğer hububat ürünlerine göre yüksek olan bir ürün. mısır bol su ile yetişmesi gereken bir bitki.

peki obruklar nasıl meydana gelir?
yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. bu karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözerek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur, bir müddet sonra mağaranın üstünde bulunan toprak çöker işte bu çökme sonucu oluşan derin çukurlar ile obruklar meydana gelir.


bugün konya'da olur olmaz yerlerde obruklar meydana geliyor. hemen hemen her gün bir çukur daha çıkıyor.
yakında obruklar köyleri içine alacak. tarım arazilerinde sular tamamen çekildiği zaman obruklar artık şehrin içinden türemeye başlayacak.
obruklar ile ilgili bir haber
obruğun bilimsel tanımı
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"konya'da mısır üretmek" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim