türkiyede ilginç bi şekilde zevk alınarak yapılan eylem. gerek reel hayatta gerek sosyal mecrada sürekli kötü şeyler olacakmış gibi söylemlerde bulunan tiplerin eylemi. şimdi de ellerindeki malzenw whatsappın paylaşım onayı. bir ses kaydı dolanıyor ortada aman allahım, sanırsın mark zuckerberg hemen yarın banka hesaplarımızı boşaltacak. insan başka insanları sevindirmek ve mutlu etmek yerine neden korkutmaktan haz duyar ki?
devamını gör...
(bkz: kaos sevici)
devamını gör...
en çok demagog siyasilerin başvurduğu yoldur. siyasi iktidara yaptığı hizmetle gelenler kalıcılığı sağlamak için kitlesel korku salarlar bir süre sonra yaptıkları manipülatif propaganda sayesinde kendilerinden sonra hiçbir şeyin aynı olmayacağını, ülkenin uçuruma doğru itileceğini pompalarlar. insanoğlunu korkutabilirsiniz ama yapacağınız en kötü şey korktuğu şeye alıştırarak korkusuz bir toplum yaratmaktır.
devamını gör...
(bkz: dinler)
devamını gör...
otoritenin yaptığıdır. korkuyu artırdıkça işine gelir, yönetmek kolaylaşır.

anne çocuğuna: bitir bakayım tabağını, yemezsen rüyanda seni kovalar. gitme demedim mi ben sana oraya, polis amca seni tutuklar.
iş veren / çalışanına: rekabet arttı, bak çekmece cv dolu, daha fazla zam yok.
işveren yalakası / çalışana: arkadaşlar şu firmada maaşlar zamanında ödenmiyormuş tamam zam alamadık ama en azından paramız yatıyor.
faşist iktidar / halka: hangi birini yazalım. en ufak muhalif seste çapulcu, terörist ilan ediliyorsun. gerçek teröristler alınmaya başlayacak.
adam intihar saldırısı düzenliyor terörist, sen atanmış rektör istemiyoruz diyorsun terörist. iki eylem yapalım diyorsun tepende helikopter uçuyor. dış mihraklar durmadan saldırıyor, ülkemiz yoğun saldırı altında falan filan.

felsefeciler tartışmış bunu.
korkulan insan olmak mı sevilen insan olmak mı?
bazıları korkulan insan olmayı daha güvenilir buluyor olabilir. bu yüzden ver coşkuyu. ölüm, hastalık, açlık, hırsızlık, şiddet pompala.
sevilen insan olabilmek çok zahmetli ve çok fedakarlık istiyor.

ne diyor mfö ali desidero şarkısında:

...diyor felsefeyi sever misiniz
ali diyor biz hep dönerciyiz
luther diyor kız machiavelli
şampiyon biziz diyor ali
attığımız gollerden belli...


eh işte buradaki makyavelli var ya; (bkz: niccolo machiavelli)
o'na bir bakmak lazım.
sevgiyle kalın, keyifle kalın sözlük.
devamını gör...
şu zamanlarda bilim kurulunun sıkça yaptığı eylem. ne zaman izlesem moralim bozuluyor.
devamını gör...
birini yönetmenin en kolay yollarından birisidir. korkuyu aşıladıktan sonra kuzuya çevirirler.
devamını gör...
mesela korona çıktığından beri korku pompalanıyor. işe yarasa zaten vakada avrupa'da 1. olmazdık. korku hata yaptırır. ikna etmek önemlidir.
devamını gör...
allah'tan başka korkusu olanların maruz kaldığı pompalama olayı.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"korku pompalamak" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim