1.
diğer bir tabirle zafere gidilen yolda çekilen çile kutsaldır olarak bilinen ilaç.
devamını gör...
2.
kortizon tedavisi, kortizonla hangi hastalığın tedavi edileceğine ve tedavide yararlanılan yönteme göre değişiklik gösterir. genellikle kan, hormon, bağışıklık bozuklukları, alerjik, cilt ve göz rahatsızlıkları, solunum ve bir takım kanser türleri gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.
devamını gör...
yaklaşık 3 hafta kullandığım ilaç tedavisi. bu süre zarfında yeme-içme alışkanlığınızı tamamen değiştirmeniz gerekiyor. bana doktor şekeri tamamen yasaklamıştı. tuzu da çok az kullanabileceğimi söylemişti. ilaç, bir yandan iştahınızı arttırırken bir yandan tatsız tuzsuz yediğiniz hiçbir şeyin tadını alamıyorsunuz.
devamını gör...
birine iltifat ettiğinizde ‘ay yüzlü’ derken hakaret mi iltifat olarak mı söylendiğini sorgulatan ilaç.
gözle görülen en büyük yan etkisi, ay surat olarak tabir edilen , pompayla şişirilmiş gibi bir surat. boyun fıtığı tedavisinde gün aşırı 3 adet iğnesini vuruldum. sanıyordum ki ilaç çok yediriyor da insanlar ondan şişiyor. yok efenim, zaten ne tuz ne şeker tüketebildiğinizden zaten canınız bir şey yemek istemiyor. ama yine de şişiyorsunuz. ilaç kullanımından sonra bir süre diyet yapmanız gerekecek.

faydalı mı,evet. son 1 yıldır ağrı çekmiyorum.
devamını gör...
iki ucu keskin bıçak olan tedavi.
3 ay kortizon kullandım ve bu konuda her yeri okudum bir çok araştırma yaptım şimdi her şeyi herkesin anlayacağı dilden anlatmak istiyorum ki benim gibi araştıran olursa burayı da okur diye. ben ilaca günde 48 mg ile başladım ilk iki hafta ne yüzüm şişti ne kıllarım çoğaldı ne de kilo aldım hatta tuza ve şekere o kadar dikkat ediyordum ki 2 3 kilo dahi verdim. bir süre sonra tuzsuz yemek ve şeker kullanmamak canıma tak dediği için dikkat etmeye çalışarak tükettim. yine de sismedim ama 3. hafta sismeye başladım yüzümden belli oluyordu ki sonradan olacakları bilsem o halime şükür namazı kılardım. şişmeye başladıktan sonra sonu hızla geliyor normalde 73 74 kilo bir insanım boyum da 170 yüzüm de öyle çok yanaklı tombul degil. ben kortizonla 79 kiloya cıktım ama keşke suratim da o kadar çıksaydı suratım 150 kilo bir insanın suratına döndü abartmıyorum. hatta burnum normalde kemerlidir yüzüm sisince burnum kücüldü. ardından karnımda ve bacaklarımda fay hattı kalınlığında çatlaklar oluştu. vücudumda çok kıllanma oldu. saçlarım inceldi. bu arada doymak diye bir şey hatırlamıyorum o dönemde. bunları kimseyi korkutmak amacıyla yazmıyorum sadece başıma gelecekleri bilseydim önlem alırdım. örnegin çatlayan yerlerime her gün yağlar vs sürerdim biraz da olsa engellerdi. bu kadar sisecegimi kilo alacağımı bilsem diyetisyenle görüşürdüm en başından vs. ben ilacı yaklaşık 2 hafta önce bıraktım suratim özellikle hızla indi korkmayın öyle kalmıyor. kilo konusunda şuan vermeye çalışıyorum. buraya bu süreci kolaylaştıracak birkaç şey bırakmak istiyorum dikkate alırsanız bana bol bol dua edersiniz.
her gün bir tane muz yiyin çünkü kramplar giriyor
magnezyum kalsiyum takviyesi alın çünkü sırtınız ve kaslarınızı agıracak
bol bol hareket edin hiç olmazsa evin içinde yürüyün bir yarım saatte olsa kemik erimesinin ve kas kaybının önüne geçersiniz
kiraz sapı çayı şişlikleri indirmeye çok iyi geliyor araştırın
maydanoz ve limon kürü de işe yarıyor ve şişliklere iyi geliyor
ve herkesin söylediği şeyleri de dinleyin ve tuzdan uzak durun bol su için. benim gibi yaparsanız yaşadığım etkileri yaşamanız daha yüksek.
tabiki kendimizle barışık olmak çok önemli ama bu dönemde normalim dışına çıktığım için çok psikolojim bozulmuştu ve sevgilimle dahi görüşmek istemiyordum. yüzüme kontür yapmayı öğrendim. kadın arkadaşlarıma da rahatsız oluyorlarsa tavsiye ederim. en önemlisi bu sürecin geçeceğini bilin kortizon ömür boyu kullanılan bir ilaç değil. sağlınız her şeyden önemli. depresyona çok rahat girecek bir hale gelebilirsiniz psikolojik olarak destek almaktan asla çekinmeyin.
devamını gör...
binyıllardır kortizon kullanıyordum. yüzüm her zaman ay parçası gibiydi, iştahım hep açıktı, her daim kiloluydum. genç kızlığım bana kimse bakmaz beni kimse sevmez düşüncesi içinde geçti. ancak o ilaç sayesinde bugün 2 çocuğum var, kalp krizi ve daha pek çok sıkıntıdan beni koruyan
da bu ilaç oldu. o yüzden benim için kurtarıcı niteliğinde diyebilirim. çok şükür 6 aydır kullanmıyordum. geçtiğimiz haftalarda dizimdeki rahatsızlık için iğne oldum ve kendimi bir anda koltukta gece vakti çikolatalı dondurma yerken buldum. bu kadar yıldır kortizon kullanırken en çok üzüldüğüm konu kemiklerime ve eklemlerime verdiği zarardi. bir de saçlarımın aşırı yağlanması ve çok dökülmesiydi. . kullananlara sabır diliyorum. inşallah ben de tekrar kullanmak zorunda kalmam. kortizonun ne için ve nerede kullanılacağına göre yan etkisi de değişebilir. örneğin kortizon adet düzensizliği, tüylenme, varisler, aşırı kilo kaybı gibi sebeplerle de kullanilabilir. bu yüzden yan etkisini düşünerek kafanızı karıştırmayın. örneğin ben yıllar önce kortizona ara vermek zorunda kaldığım dönemlerde vücuda yarattığı baskıyı azalltiigim için alerjik astım olduğumu kesfettim. yani sizi sadece bir hastalık için iyilestirmiyor başka hastalık ihtimallerini de ortadan kaldırıyor.
kullananlar için en büyük tavsiyem belli aralıklarla kemik dansititesi cektirmeleri ve kemik yoğunluğunu olcturmeleri. doktor kontrolünde kollojen alarak kemiklerine iyi bakmaları. saç dokulmesi için ise hiç boşa para harcamayın. ne yaparsanız yapın o saçlar dökülüp dökülüp yerine yenisi geliyor.
tanım: doktor kontrolünde başlanıp sonlandırılması gereken önemli ve tehlikeli ilaç türü.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kortizon tedavisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim