1.
benim
devamını gör...
kral, belirli bir ulus ya da bölge üzerinde egemen olan hükümdar. imparatordan sonraki en yüksek seküler hükümdarlık makamıdır. dünyanın pek çok bölgesinde karşılaşılan krallık çoğunlukla ebeveynlerden çocuklara geçer. bununla birlikte ortaçağ almanya'sındaki gibi seçimle başa gelen krallar da mevcuttur.

kaynak.
devamını gör...
halk dilinde hafız, baboli, muhtar gibi bir hitap seklidir.
devamını gör...
en hızlı büyüyen ağaç türüdür.
devamını gör...
çirkin kral yılmaz güney gelir aklıma
devamını gör...
(bkz: elvis presley)
devamını gör...
ingilizcesi king olarak söylenir.
devamını gör...
robert moore’un king, warrior, magician, lover: rediscovering the archetypes of the mature masculine kitabında erkekliğin temel 4 arketipin sonuncusu ve maskülenliğin potansiyelini taşıyanı.

bir erkekte ortaya çıkan en son arketiptir. genelde ideal avrupa krallarına benzetilir. hem aşık, hem savaşçı hem de büyücüdür. maskülenliğin var oluşunu kendinde simgeler. tanrının yer yüzündeki görüntüsü ve simgesidir. ibrahim dinlerindeki “tanrı bizi kendi suretinden yarattı”, “tanrı bize kendi ruhundan üfledi” gibi söylemlerin karşılığıdır.
karakteristik özellikleri kısa şöyledir.

oturmuşluk:
çoğu kültür krallarını hem mecazi hem de fiziksel olarak merkeze almışlardır. bugün de başkentlerin en fazla yola sahip olması biraz bundandır. tahtta oturan bir kral evrenin merkezindedir. canavarlarla savaşan ve evrene düzen getirenler krallardır. tipik kral arthur’dur. kaos onun için çok da anlam ifade etmez, kendine güvenerek tahtına oturan kral merkezdedir. etrafındaki dünyayı şekillendirebilir.

kararlılık:
diğer arketiplerin tavsiyelerini dinleyip son kararı veren her zaman kraldır. iki temeli vardır. kendi ilkeleri ve tecrübeleri. bütün kararlarını bu ikisi doğrultusunda verir. bir kral kötü bir durumu her zaman lehine çevirebilir.

tamamlanmışlık:
kral tamamlanmıştır. bütün özelliklerini kabul eder ve kendine dair her şeyi içselleştirmiştir. onun yaşamı bölünemez bir bütündür. geri kalan arketiplerin tamamıdır. etrafındaki yanlışlıkları düzelten ilişkileri ayarlayan bu tamamlanmışlıktır.

diyarın koruyucusu:
sınırına yaklaşan herkese haklı bir şekilde saldırma gücü buradan gelir. çünkü temel işlevi budur. mete han’ın önemsiz bir toprak parçası isteyen çinliler ile savaşmasının sebebi budur. vatan, millet, sakarya diyen bir ulusun güçlü krallar tarafından merkezi bir şekilde yönetilmesi bununla ilintilidir. bu korumacılık çoğunlukla savaşçının agresifliğine başvurur.

düzenin sağlayıcısı:
kral tarihin başından beri yasayı yapar ve onu uygular. hammurabi isimli kralın kurallarının bugün bile çoğu kişi tarafından savunulması bu ilkliktendir. modern erkek de bu krallar gibi kendi sorumlu olduğu alanda düzeni sağlar. kendini disipline eder, belli çerçeveler ve programlar çizer. genelde bu planlarla çevresindekilere de örnek olur ve onları da yönetir.

ilham:
moore kralın aynı zamanda bereket ve yaratıcılık sembolü olduğunu söyler. kral’ın ne kadar çocuğu olursa tarlalar o kadar bereketli olur inancının temeli olarak bu ön kabulü gösterir. ne zaman yaratıcı bir şey ortaya koyarsanız kral o zaman kendini gösterir, diğerlerine ilham verir. şarkı, çizim, spor ne olursa olsun birileri bundan ilham alır.

kutsayıcı:
kral geri kalan herkesi kutsar ve onurlandırır. fransız devrimi olmadan önce fransızlar krallarının kendilerini dokunarak iyileştirebileceğine inanıyorlardı. kral etrafındakilerin başarısının farkındadır ve onların bu başarısını takdir ederek onları onurlandırır ve “kutsar”. erkek çocuklarının yetişkin erkekler tarafından takdir edilmesi onları ayağa kaldırır ve motive eder. bu kutsamalar birilerinin akıl hocası olduğumuzda da kendini gösterir. gurular, modern bilim insanları, youtube kanalı akademisyenleri kralı tatmin ederler ve takipçilerini kutsarlar.

bütün bunları başarabilen arketip eğer tatmin edilmezse ve bastırılırsa hangi yönlere gidebilir?

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

tiran:
herkesi kutsayan ve ayağa kaldıran oturaklı ve kararlı kral’ın aksine tiran herkesin sonunu getirmek ister. kendi oturdukları tahtı evrenin merkezi sanar. güç onun için sınırlı bir kaynaktır ve kimseyle paylaşılmamalıdır. gerçekte güç de diğer bütün olumlu mental kaynaklar gibi paylaşıldıkça çoğalır. bu illüzyonu devam ettirmek oldukça yorucudur ve her an kırılmaya müsaittir. eğer karşılarındakini düşman olarak görürlerse yok etmeye çalışırlar. düşman değillerse de onları sadece tiran’ın çıkarları için var olan nesneler olarak görür. yaşadığımız coğrafyadaki çoğu –eğer hepsi değilse- tiran gölge arketipine aittirler.

zayıf:
kral gibi kararlıkla kendi tahtına oturmak ve alanı ile ilgili sorumluluk almak varken, zayıf arketipi yönetimi başkasına bırakır. kendi hayatıyla ilgili hiçbir sorumluluğu almazken bütün gücünü de hayatındakilere verir. hala annesi ve babasından emir alan, etrafındakilerin her dediğini kabul edenler “zayıf” etkisi altındadır. moore zayıf ve tiran’ın beraber çalıştığını söyler. kral ile iletişim kuramayanlar iktidar sahibi olurlarsa tiran olamazlarsa zayıf olurlar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kral" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim