nesneleri geometrik şekilde gösteren bir sanat akımıdır.
devamını gör...
(bkz: picasso)
devamını gör...
fransızca bir kelime olan cube(türkçe: küp) kelimesinden üretilmiştir. yani sahiden etimolojik olarak da geometrik şekillere gönderme yapmaktadır.
devamını gör...
en ünlü temsilcisi picasso olmakla birlikte kelimenin ortaya çıkışı georges braque'ın bir eserine dayanmaktadır. bir sanat eleştirmeni resmi nitelemek için küçük küpler tanımını yapınca kübizm kavramı ortaya çıkmıştır.
devamını gör...
kübizm, xx. yüzyılın başında ortaya çıkan ve daha çok resim alanında kendini gösteren, zamanla mimarî gibi diğer sanat dallarına da etki yapan, konunun sadece görünen tarafını değil, görünmeyen taraflarını da göstermeye çalışan bir akımdır.
devamını gör...
kübizm'e göre, bir sanat eseri gerçek dünyanın bir temsili ve tasviri olarak değil, kendi başına bir varlık olarak da vardır.
devamını gör...
kübizmin ilk resmi picassonun avignon'lu kızlar resmidir. www.google.com/search?q=avi...
ancak bu resmi gören brague tarzını değiştiriyor. hatta picasso ile birlikte çalışıyorlar. 1908'de bir sergi düzenliyor ve paristeki bu manzara resimlerini sergiliyor. bu manzara resimlerinden birini gören bir sanat eleştirmeni bu manzaraların küçük küplerden oluştuğunu söyleyince akımın isim babası oluyor.
devamını gör...
otomotiv sektörüne de bulaşmıştı bu akım bir dönem, kusturdu...
devamını gör...
matisse'e haset eden picasso'nun onu geçeceğim diye bulduğu akım. helal olsun.
devamını gör...
nesne ve insanları geometrik şekillerle ifade eden sanatsal resim akımı.
bana hiç ama hiç hitap etmez, ben insanın olabildiğince insana, evin eve, ağacın ağaca benzediği resimleri severim.
devamını gör...
picasso reyisime saygıyla.
devamını gör...
cubism

20. yüzyılda fransa'da ortaya çıkan sanat akımıdır. bu akımda geometrik şekiller ön plandadır.


kübist sanatçılara göre dış dünyanın nesneleri sadece göründükleri yanıyla değil görünmeyen tüm yanları ile ele alınmalıydı.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
küp şeklindeki kabe etrafında dönen müslümanlar kübisttir. yani kübizm akımına saygı gösterisi olarak kabe etrafında dini ritüel [ayin]eşliğinden dönerler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kübizm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim