nesneleri geometrik şekilde gösteren bir sanat akımıdır.
devamını gör...
(bkz: picasso)
devamını gör...
fransızca bir kelime olan cube(türkçe: küp) kelimesinden üretilmiştir. yani sahiden etimolojik olarak da geometrik şekillere gönderme yapmaktadır.
devamını gör...
en ünlü temsilcisi picasso olmakla birlikte kelimenin ortaya çıkışı georges braque'ın bir eserine dayanmaktadır. bir sanat eleştirmeni resmi nitelemek için küçük küpler tanımını yapınca kübizm kavramı ortaya çıkmıştır.
devamını gör...
kübizm, xx. yüzyılın başında ortaya çıkan ve daha çok resim alanında kendini gösteren, zamanla mimarî gibi diğer sanat dallarına da etki yapan, konunun sadece görünen tarafını değil, görünmeyen taraflarını da göstermeye çalışan bir akımdır.
devamını gör...
kübizm'e göre, bir sanat eseri gerçek dünyanın bir temsili ve tasviri olarak değil, kendi başına bir varlık olarak da vardır.
devamını gör...
kübizmin ilk resmi picassonun avignon'lu kızlar resmidir. www.google.com/search?q=avi...
ancak bu resmi gören brague tarzını değiştiriyor. hatta picasso ile birlikte çalışıyorlar. 1908'de bir sergi düzenliyor ve paristeki bu manzara resimlerini sergiliyor. bu manzara resimlerinden birini gören bir sanat eleştirmeni bu manzaraların küçük küplerden oluştuğunu söyleyince akımın isim babası oluyor.
devamını gör...
otomotiv sektörüne de bulaşmıştı bu akım bir dönem, kusturdu...
devamını gör...
matisse'e haset eden picasso'nun onu geçeceğim diye bulduğu akım. helal olsun.
devamını gör...
nesne ve insanları geometrik şekillerle ifade eden sanatsal resim akımı.
bana hiç ama hiç hitap etmez, ben insanın olabildiğince insana, evin eve, ağacın ağaca benzediği resimleri severim.
devamını gör...
picasso reyisime saygıyla.
devamını gör...
cubism

20. yüzyılda fransa'da ortaya çıkan sanat akımıdır. bu akımda geometrik şekiller ön plandadır.


kübist sanatçılara göre dış dünyanın nesneleri sadece göründükleri yanıyla değil görünmeyen tüm yanları ile ele alınmalıydı.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
küp şeklindeki kabe etrafında dönen müslümanlar kübisttir. yani kübizm akımına saygı gösterisi olarak kabe etrafında dini ritüel [ayin]eşliğinden dönerler.
devamını gör...
nesnelerin direkt olduğu gibi çizilmesine gerek olmadığını düşünüp perspektif sınırlarını zorlamışlar, birden çok açıdan göstermek içinde geometrik şekilde parçalara ayırıp tekrar birleştirmişler.

bu sanat akımında amaç tek bir bakış açısından çıkıp farklı bakış açılarını aynı anda, görünmeyen kısımlarıyla birlikte resmetmek çünkü bir nesneye bir açıdan baksak bile onun diğer yüzeyleri ve diğer açılarının olduğu inkar edilemez. eğer görülen şey olduğu gibi resmedilirse de sanatçı kendinden bir şey katmamış, etkisiz biri olur.

önce resim alanında görülmüş ama daha sonra ressam picasso'dan etkilenenler bunu edebiyata uyarlamışlar. edebiyatta ise olayları ya da kişileri tasvir ederken sadece dışarıdan görüleni değil olayların ya da kişilerin iç dünyasını, küçük detayları yani görülmeyen kısımları da ele almışlardır. fakat bu akım çok uzun soluklu olmamıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel *
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kübizm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim