1.
diğer adı ile arkin allen; dünyaca ünlü türk neyzen, besteci, yapımcı ve dj.

ülkemizin en mühim sanat adamıdır. tam anlamıyla müzik tasarımcısı. etnik-elektronik-sufi müziğini harmanlamasının yanı sıra bu tarzı avrupa başta olmak üzere pek çok ülkeye götürmüştür. londra'nın göbeğinden, kanada'dan, balkan ülkelerinden insanlar kendisini hayranlıkla dinlerken ülkemiz insanı -özellikle yeni nesli- tarafından sadece adının biliniyor olması sıkıntılı bir durum.

bunu biraz da bireyin müzikten ne beklediğine bağlamak gerekli elbette. ülkemizde bu kafayı yaşayan kitlenin bir avuçtan fazla olmadığı aşikar. bunu söylerken eklemek isterim ki amacım büyüklenmek değil. çünkü mercan dede zordur, mercan dede'nin ürettikleri zordur, onun müziğini anlamak zordur, onun müziğini anladıktan sonra bir de yaşaması vardır ki; insanı bu dünyadan ayırıp bir başka gerçekliğin ortasına götürüp bırakır. kısacası uğraştırır, yorar adamı. hayır, abartmıyorum. mistizm ve varlık felsefesinin müzikte zuhur edimiş halidir. özellikle tasavvuf ile edebi ya da manevi anlamda bir ilişkiniz olmuşsa yere inişiniz çok uzun zaman alabilir. zira ben mercan dede'yi ilk dinlediğimde sene 2007 idi ve tesadüfen tasavvuf ile ilgileniyordum. hayatımın manevi anlamda en şeffaf ve hafif dönemiydi diyebilirim. yoklavararası.

hayran kitlesi her ne kadar son albümü olan dünya'yı yere göğe sığdıramıyorsa da (ki sığdırılabilir gibi değil), benim için en mühim işi ülkemizde yayınladığı ilk albüm olan fusion monster'dır. sebebi ise, o albümün diğer albümlere kıyasla daha hardcore bir tavrının olmasıdır.

(bkz: ab-ı beste)
devamını gör...
2.
müzik hayatına kendi yaptığı plastik su borusu ile başlayan, doğuya özgü sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müzik ile harmanlayarak; eski ile yeniyi, doğu ile batı'yı birleştiren, sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınan, 1966 bursa doğumlu, gerçek ismi arkın ılıcalı olan müzisyendir. dünyada arkın allen ismi ile bilinmektedir.
devamını gör...
3.
gerçek ismi arkın ılıcalı olan dünyaca ünlü bestecilerden, müzistenlerden...
devamını gör...
gerçek sanatçı. yeni albüm çıkarsada kulağımızın pası silinse.
devamını gör...
blu tv deki (bkz: alef(dizi)) nin müziklerini yapmış oldukça başarılı türk neyzen ve müzisyen
devamını gör...
başlığı görünce isminden dolayı bilgecan dedenin kardeşi tilkican dedeyle karıştırmama sebep olan bir dededir.
devamını gör...
2019 yılında yaptığım bir radyo programına bursalı bir hocamı konuk almamla birlikte tanıdım mercan dede'yi. kendisi de bursalıymış.
"dur dur dur,
gülmek yok mu yahu ? deme...
hem yok, hem var...
oturuşur öyle bir ağlaşırız ki, kıskanır kahkalar..."
devamını gör...
çok beğendiğim ve zevkle dinlediğim müziğin üstadı. farklı enstrümanlar ile tam bir müzik şöleni yaşatıyor.

yalnız peter gabriel’in müziklerini (mesela günaha son çağrı filminin de sound track’i olan the feeling begins) dinleyince orijinalliği konusunda şerh konulmalıdır. yanlış anlaşılmasın bence hala şahane müzikler ancak övmek için orijinal sıfatını kullanmak yanlış olabilir.
devamını gör...
hoşsohbet bir adam.
sarılınca üç kere sarılır
derin tasavvuf bilgisi var.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"mercan dede" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim