1.
akdeniz'in en uzun sahil şeridine sahip şehrimiz, memleketim. tantuni'nin başkenti.

ayrıca (bkz: kafa sözlük mersinliler derneği)
devamını gör...
2.
tantunisi ile meşhur şehir.
devamını gör...
3.
tokadımı yersin diye devam ettirilen saçma tekerlemenin başı
devamını gör...
4.
adana'da yaşayan kişilerin yazlığının bulunduğu şehir..
devamını gör...
5.
kendi yerlisinin pek kalmadığı güzel şehir.
devamını gör...
geniş caddeleri, palmiyeleri ve yelkenlileriyle farklı bir gezegen. türkiye'nin muz, çilek ve narenciye birincisi.
devamını gör...
(bkz: kafa sözlük mersinliler derneği)
devamını gör...
(bkz: evlerinin önü mersin)
devamını gör...
dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi.
devamını gör...
bir türlü alışamadığım, sevemediğim şehir. upuzun bi yol üzerine ardı ardına yapılmış yapılar, olarak özetlenebilir şehir mimarisi ama yine de çok karışıktır. bir de göçmenlerin cirit attığı bir yer oldu son on yılda.
tantuninin de pek bi numarası olduğunu düşünmüyorum.
devamını gör...
içine bir kaşık tantuni koyulan tonla dükkanı bulunan şehir. denk geldiğim dükkanların ustaları üzerinde tüm küfürleri denedim, yine de uygun pek bir kelime bulamadım.
edit:usta demişim,ne ustası *mk
devamını gör...
gidip tantuni yemek istiyorum mersin de.
devamını gör...
akdenizin en çok suriyeli mülteci barındıran şehri.
devamını gör...
bir zamanlar ülkemizin en eşsiz ve nadide doğasına sahip kentiydi. kentin her yerinde kafanı çevirdiğin yerde denize girerdin. kafanı arkaya çevirip az yürüsen muhteşem toroslar ve limon portakal ağaçlarıydı her yer. kentin her yerinden kendiliğinden biten defne ağaçları size bu dünyada cenneti yaşatırdı. bütün köylerinde mutlaka güzel bir ırmak bulunurdu. şimdi bütün o ırmakların üzerinde dev beton siteler var. akdenize özgü, yasemin ve kolonya çiçeklerinin akşam açan kokuları aşk tanrısının gerçek okuydu burada bir zamanlar. onlar da kalmadı artık. süs bitkisi gibi orada burada bir kaç serpiştirilmiş palmiye var işte.

şimdilerde bütün antik kentlerinin yanına berisine mermer ocakları açıldı. içim yanıyor. yüreğim sızlıyor.
devamını gör...
potansiyelinin çok altında kaldığını düşündüğüm güzide kentimiz

yılın dört mevsimi şahane bir hava, antalya'ya kıyasla daha kabul edilebilir yaz sıcakları, sahili ayrı yaylası ayrı güzel, cennet cehenneminden yedi uyuyanlarına ne ararsan burada, ama yok işte. bir olmamışlık var bu şehirde. yok yok, olmamislik değil bozulmusluk diyelim aslında.

mersin'e ilk adım attığımda 14 yaşında idim, hayata ve insanlara dair algılarım bugünkünden çok daha kısıtlıydı, tanıştığım insanları şablonlara oturtarak tanıyabileceğimi sandığım zamanlar, çok kıymetli bir hocama adettendir ya "nerelisiniz?" diye sormustum, bir iç cekip mersin'de en az bulunan yerliyim, mersinliyim demişti, bunda bu kadar kederlenecek ne vardı, yıllar sonra anladım.

bir şehri güzel yapan sadece plajı, sahili, doğası degil, sayılabilecek diğer tüm özelliklerini oluşturan insanlarıdır bence

ve o güzel insanlar artık neredeyse azınlık haline geldiler

sebepleri tartışılabilir, ama şu bir gerçek ki gerek doğudan gerek suriye'den gelen göçler, mersin'in bambaşka bir çehreye bürünmesine sebep oldu ve mersinli olmayan ama kültürel olarak mersin'in bir parçası olabilecek insanların da ayağını mersin'den çekmesine sebep oldu

çocukluğumun tatil yeri, lise yıllarımdaki evim artık tatilimi geçirmek için bir seçenek olmaktan çıktı, bana ise rotayı egeye cevirip mersinin haline bakıp bakıp üzülmek kaldı
devamını gör...
sıcaklar biraz daha devam ederse güney yarım kürede olduğuna inanmaya başlayacağım güzide şehir.

bir çok güzelliği, keşfedilmemiş olmasından ötürü doğal kalmıştır. havası daha büyük şehirlere nazaran temizdir. musluk suyunu kana kana içebileceğiniz sayılı şehirden biridir.

insanların ayrıştırılmadığı sayılı yerlerdendir. bir çok kişinin eleştirdiğinin aksine, göçmen meselesi çıkmadan çok önce de oldukça kozmopolittir. halkı bu insan çeşitliliğiyle kardeşçe yaşamayı çoktan öğrenmiştir. daha önce başka bir yazarın bahsettiği gibi, aynı seçimde tüm partilerden milletvekili çıkarmış bir ildir.

kozmopolit yapısı yemeklerine de başarılı bir şekilde yansımıştır. herkes kendi damak tadına uyan yemeğe oldukça uygun fiyata ulaşabilir. fiyatın uygunluğu da kalitesizlikten değil, şehrin özellikle meyve sebze konusunda oldukça uygun fiyatlı olmasındandır.

teşbihte hata olmaz. yakın çevreme hep şöyle derim: dante mersin'i görse ilahi komedya'nın cennet kısmına mersin yazar geçerdi. tabi cehennem kısmına da mersin sıcağı yazardı.
devamını gör...
(bkz: içel)
devamını gör...
'herkes gider mersin'e, bizimki gider tersine' cümlesindeki mersin'dir.

hiç gitmedim ama internette gördüğüm kadarıyla çok güzel olan fakat turizm potansiyeli değerlendirilmeyen güzel ilimizdir.
devamını gör...
yaz haricinde kalan diğer mevsimleri harika bir şekilde geçirebileceğiniz, akdeniz ikliminin neredeyse tüm güzel özelliklerini taşıyan, denizle sevgili olan güzel şehrimiz.
devamını gör...
ocakta askılı üst üstüne hırkayla gezilen şehir
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"mersin" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim