1.
da vinci'nin birtanesi.

google arama motoruna ''mona lisa funny'' yazıp arattığınızda bugün başına neler geldiğini görebilirsiniz. ayyaş, terbiyesiz, keş, gotik, hipster, simpson, hintli, tikky, elf... bu elbette kendisinin bir şaheser olduğu gerçeğini değiştirmeyip aksine destekliyor.

madonna'nın ''if you were the mona lisa...'' diyerek başladığı tatlı parça da bulunmaktadır.
devamını gör...
2.
büyüsü çözülemeyecek eser
devamını gör...
3.
ne zaman baksam beni iliklerime kadar korkutan tablo. böyle son gibi mide ağrısı gibi sıfır gibi.

(bkz: mona lisa smile)
devamını gör...
4.
kimilerinin da vinci'nin annesi olduğunu öne sürdüğü tablo.
devamını gör...
5.
77*53 ölçülerinde kendisi küçük etkisi büyük şaheser.
devamını gör...
6.
üzerine kitaplar okuduğum, lise yıllarımda da vinci ye hayranlık duyma sebebim olan eser.

louvre müzesinde orjinali mi kopyası mı duruyor diye tartışmalar mevcuttu.
devamını gör...
7.
da vinci'nin 1503 tarihli la gioconda'sı. louvre müzesi'nin en ünlü eseri. önünde her daim eserin fotoğrafını çeken bir kalabalık bulabilirsiniz. yanına yaklaşması bile zor olduğu için göz ucuyla biraz inceleyip müzedeki diğer muhteşem eserleri gezmenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
8.
(bkz: jokond ile si-ya-u)(bkz: nazım hikmet)
devamını gör...
9.
güzel bi tabloya benziyo para eder
devamını gör...
10.
ne tarafa çevirirsen çevir gözleri sana bakan garip tablo
devamını gör...
11.
da vinci'yi ve diğer eserlerine araştırmaya iten sanat eseri
devamını gör...
12.
hakkında binlerce rivayet bulunan tablo da vinci bu kadar düşünmemiştir bu eseri yaparken .
devamını gör...
13.
--- alıntı ---

italyan sanat tarihçisi silvano vinceti, tablodaki kadının, bir erkek ve bir kadın modelin birleşimi olduğunu ve söz konusu erkek modelin leonardo da vinci'nin sevgilisi olduğu öne sürülen yardımcısı gian giacomo caprotti olduğunu iddia etti.

--- alıntı ---
devamını gör...
14.
özellikle da vinci'nin şifresi adlı eserde komplo teorilerine maruz kalmış tablo.
hele o komplo teorilerinin fantastik derecede uçuk olması ise bir başka mevzu
devamını gör...
15.
son akşam yemeği eseri de başlı başına dünya eseridir.
devamını gör...
16.
bu kadar abartılacak neyi olduğunu hiç anlamadığım eser. dümdüz portre, sırrı büyüsü falan da yok. tamam leonardo gibi bir üstadın yaptığı mükemmel bir eser, ama o kadar. güzel bir portre sadece.

edit: mükemmel demiştim ama düşününce leonardo'nın bundan çok daha güzel bir sürü eseri var, en basitinden üstteki bir yazarın dediği son akşam yemeği.
devamını gör...
17.
leonardo da vinci'nin en ünlü eseri. tabloda süjenin bu kadar canlı gözükme sebebi rönesans döneminin tekniklerinden (bkz: sfumato) sayesindedir. bu teknik, da vinci'nin tabiriyle "renklerin çizgi ve kenarlara başvurmaksızın dumanı andırırcasına karıştırılması" yoluyla elde edilir.
devamını gör...
18.
bunun olayı şudur;
bi ara kaybolmuş mu çalınmış mı ne, hah! işte o ara dünya basınında falan çok yer bulmuş, hakkında rivayetler efsaneler türetilmiş. sonra bulununca çok ilgi görmüş falan filan feşmekan.
leo, aynısından bi tane daha çizmiş. o versiyonununda kaşları varmış. hatta ilk versiyonunda da kaşlar varmış biri silmiş bla bla bla...
devamını gör...
1911 yılında, paris louvre müzesi*nde yapılan soygunda 700 milyon dolar değerindeki tablosu çalınmış. 3 yıl sonra bulunduktan sonra müzeye iade edilmiş.
devamını gör...
mona lisa tablosu 1911 yazına kadar çalınana kadar halkın, dünyanın dikkatini çekmemişti. gazeteler dünya çapında suçun hikayesini yaydılar. resim iki yıl sonra bulunup louvre müzesine geri döndüğünde neredeyse tüm dünya bunu bilir ve mutluluk tezahüratları atar olmuştur.

soruşturma sırasında kolluk güçleri, pablo picasso gibi bilinen sanat muhaliflerini bile hırsızlık hakkında sorgulayacak kadar ileri gittiler. bir keresinde mona lisa tablosunun yakılmasını şiirinde söyleyen şair guillaume apollinaire'yi tutuklanmıştır. şüphelerin asılsız olduğu öğrenildikten sonra picasso ve diğerleri derin bir nefes çekmiştir :)

tablo ilk kez 1815'de louvre ulaştığı için, mona lisa hayranlarından bolca aşk mektubu ve çiçek aldı. hatta mona lisa kendi posta kutusuna sahip olan tek tablodur.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"mona lisa" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim