1.
tarihin en büyük sporcusu olan kelebek gibi uçup arı gibi sokan, ırkçılığa, ayrımcılığa karşı hayatını mücadeleyle geçiren ve en sonunda amerika'yı dize getiren efsane.
devamını gör...
2.
bir idöl
devamını gör...
3.
izlerken hayranlık uyandıran insan
devamını gör...
dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı boksörü.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bu kare çok ünlüdür. ayakta olan muhammed ali, yerde yatan ise alinin en sağlam rakibi sonny liston. ali burda liston'u yendiği için sevinmiyor. ona ayağa kalkması için bağırıyor. liston mafyaya fena halde borcu olan, belaya bulaşmış bir boksör. alinin karşısında ilk roundda nakavt olursa yüklü para alacaktı. liston gibi sağlam bir boksörün daha ilk roundda kendini yere attığını görünce, alinin zoruna gidiyor. kalk dese de liston kalkmıyor. oysa liston 54 maçın sadece 4 tanesini kaybetmiş. kaybettiği maçlarıda satmış bir boksör. bu kare yıllarca azmin zaferi olarak sunuldu, ali azimli bir boksördü. liston ise hayatın köşeye sıkıştırdığı sıradan biriydi. muhammed alinin, onu kendisiyle maça çıkmak için kışkırttığı zaman, liston kuru sıkı tabancasını cebinden çıkarınca ali koşarak kaçmıştı. liston aliyle karşılaşmak istemiyordu. maçı satması gerekeceğini biliyordu. olan oldu sonunda. liston unutuldu gitti. ali hafızalara kazındı. ali bir efsaneye dönüştü. liston boksu hapishanede öğrenmiş, babasından sürekli dayak yiyen 14 kardeşten biriydi. liston 38 yaşında evinde karısı tarafından ölü bulundu. eroinden overdose olmuştu. aliye karşı nakavt olduğu maçın parasını alamadı. ışte tanrının bize sunduğu hayatlar...
devamını gör...
gelmiş geçmiş en efsane boksörlerden biridir.
devamını gör...
malcolm x, mekke'ye hacca gelip, a.b.d'deki cemaatin yanlış olduğunu anlayıp, ırkçı gruptan ayrıldığında, eskiden çok samimi olduğu muhammed ali ondan uzaklaşmış, elijah muhammed denilen adamın cemaatini seçmişti. neyseki sonradan o'da değişti.
devamını gör...
vietnam savaşında vicdani ret hakkını kullanarak politik nedenlerle savaşa gitmeyi reddetmiştir.
viet cong'a karşı bir şeyim yok. hiç bir vietnamlı beni zenci diye çağırmadı.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
5 sene önce bu dünyadan ayrılan, ancak dünyaya katkıları devran döndükçe sürecek olan büyük spor insanı. fikirlere yumruk işlemediğinin en büyük kanıtı.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en iyi boksör demek gerçeği tam olarak yansıtmasa da tarihin gördüğü en büyük bir kaç ağır sikletten biridir.

bugün nedense kimsenin adını dahi anmaz olduğu bir lennox lewis vardır ki, ali lennox gibi bir boksörle dövüşmemiştir.
ali büyüklüğünü ring+ ring dışı hayatından, kişilik özelliklerinden, ortaya koyduğu duruştan alır.

boks tarihinde çok özel bir yeri olsa da onun rakipsiz ve ulaşılmaz olduğunu iddia etmek abartılı bir iddia olur sadece.
devamını gör...
kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım sözü muhammed ali için geçerlidir. ring de adeta dans eder o kadar hızlıdır ki rakipleri saniyeler içinde onlarca yumruğa maruz kalır.

kendisi müslüman bir siyahi olarak bunu haykırmış ve hep ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele etmiştir. boksun efsanelerinden tyson ile iyi anlaşırdı rahmetli.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"muhammad ali" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim