nemfomani kelimesi kökenini yunan mitolojisinde "nymph"den alır. nymph güzel genç kadınlara benzeyen ve doğada saklandığına inanılan ruhlara verilen isimdir. "mania" ise çılgınlık, heyecan, aşırı coşku gibi anlamlara gelir.
nemfomani bir psikiyatrik hastalık olduğu için psikiyatrik hastalıkların sınıflandırılması ve tanı alması için oluşturulmuş profesyonellere özel tanı kılavuzları vasıtası ile teşhis edilmektedir. hastalığın teşhisinde en sık kullanılan kılavuz dsm-5’tir.
rahatsızlık, aşırı sık cinsel ilişki isteği veya aniden artan libido ile karakterize edilir. kadınların cinsel davranışlarını kontrol altına alamadığı bir durumdur. rahatsızlıkta görülen ve devamlı olan cinsel düşünceler kişinin çalışma, ilişki kurma ve günlük aktivitelerini gerçekleştirme gibi yeteneklerini etkiler.
nemfomani, madde bağımlılığı ile bazı benzer özellikler taşısa da kişi bir maddeye değil bir cinsel aktiviteye bağımlıdır. rahatsızlık, tedavi edilmezse zaman geçtikçe daha da kötüleşme eğilimi gösterebilir.
nemfomaninin nedeni tam olarak bilinmez. fakat sebeplerine dair birtakım teoriler ortaya atılmıştır. beyinde bulunan serotonin, dopamin, norepinefrin gibi nörotransmitter olarak isimlendirilen bazı kimyasal ajanlar, kişilerin ruh halini düzenlemeye yardımcı olur. bu kimyasalların yüksek seviyeleri, hiperseksüalite ile ilişkili olabilir.
kompulsif cinsel davranış, zamanla beynin sinir devrelerinde değişikliklere neden olan bir cinsel bağımlılıkla sonuçlanabilir. diğer bağımlılıklarda olduğu gibi zaman ilerledikçe daha yoğun uyaranlar, tatmin veya rahatlama için gerekli hale gelir.
depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk gibi bazı psikiyatrik hastalık formlarında hiperseksüalite bir belirti olarak ortaya çıkabilir.
nemfomani, nadiren epilepsi, kafa travması veya demans gibi nörolojik bir hastalığın sonucu olabilir. örneğin nörolojik kökenli bir hastalık olan klüver-bucy sendromunda hiperseksüalite sıktır.
nemfomani tedavisinde, psikoterapi ve ilaçlar kullanılabilir. tedaviye yönelik ilaçlar, diğer takıntılı bozukluklarda kullanılanlara benzer olarak, antidepresanlar, anksiyolitikler veya antipsikotikleri içerebilir.
tedavide önemli bir basamak ise var olan başka fiziksel ve psikiyatrik problemlerin de çözüme kavuşturulmasıdır. genellikle nemfomaniye alkol ve madde kullanımı eşlik etmektedir.
bu problemi yaşayan kişilerin yalnız olmadığının farkında olması, dünyada bu problemi yaşayan pek çok kişi bulunduğunu bilmesi ve bu nedenle kişinin kendisini de sert bir şekilde yargılayıp aşağılamaması gerekir.
kadınlarda görülen nemfomani hastalığının erkeklerdeki karşılığı ise satiriasis’dir.
feminist kesimin temsilcileri nemfomaninin bir hastalık olmadığını; erkeklerin kadınları tatmin edememesinin suçunu kadınlarda bulduklarını, kadınların kendilerini suçlu hissetmesi için bu hastalığı erkeklerin uydurduğunu açıklamışlardır.
devamını gör...
çoğunlukla borderline, narsistik kişilik bozukluğu gibi başka psikolojik rahatsızlıkların yan ürünü olarak ortaya çıkar.

ana hastalığın tedavisi ile beraber psikolojik danışmanlık ile geçebilen bir rahatsızlıktır ya da çoğu zaman yakalanılan bir cinsel hastalık sonucu ortadan kalkan bir durumdur.

nymphomanialar genellikle sürekli bir cinsel arzu içinde olurlar ve ilişki sırasında boşalma zorluğu çekerler. aslında orgasmın kendisinden çok eylemin kendisine bağımlıdırlar. ve ilişki ile boşalmakta yaşadıkları güçlüklere ötürü çoğu zaman masturbasyon yoluyla boşalmaları gerekir.
devamını gör...
cinsel istek arzusu olan kişidir.cinsel davranışlarını kontrol altına alamadığı bir durum söz konusudur.hastalık, aşırı sık seks isteği veya aniden artan libido ile karakterize edilir.
devamını gör...
lanet mi yoksa lütuf mu olduğu hangi yönden bakacağınıza göre değişiklik gösterecek, tıpta hiperseksüalite ya da seks bağımlılığı olarak geçen hastalık.

nemfomani terimi yalnızca kadınlar için kullanılır, erkekler için ise bu terimin karşılığı satiryazis'tir. ama bu terimi eminim nemfomani kadar duymamışsınızdır.. bunun nedeni olarak da belki de seks bağımlılığı durumunu kadınlarda, erkeklere göre daha büyük bir problem olarak görülmesini gösterebiliriz. yani "erkeğin elinin kiri, kadının boğaza geçirin ipi" gibi deyişler bu durumu özetliyor sanırım.

bu bir derttir. net. yalnız, bu dertten mustarip olan kadınların hepsini düşük ahlaklı olarak nitelendirmek kesinlikle çok yanlış olur; sadece seks dürtüleri çok yüksektir. demiştim ya, lanet mi lütuf mu diye. benim kişisel fikrim lanet olduğu yönünde. işte burada bunu tartışabiliriz. iki kadın profili hayal edelim. birinci kadın evlilik dışı cinsel ilişkide bir sakınca görmüyor ve dürtülerini günlük yaşantısında rahatlıkla kullanıyor.* ikinci kadın evlilik dışı cinsel ilişkiyi tercih etmiyor ve evlenene kadar bu durumla başa çıkmak zorunda.* her iki kadın profili için çok kötü bir durum. hiçbir zaman tatmin olma durumu söz konusu değil. aynı yemeği sürekli yemeniz gerektiğini düşünün. kussanız da yemeniz gerekiyor. mideniz bulansa da aynı zamanda canınız çekiyor. "iki ucu değişik değnek.."

psikolog ve psikiyatrist gibi uzmanların desteğiyle çeşitli davranışsal terapi yöntemleri ve medikasyonlar kullanılarak dürtülerin kontrol altına alınması sağlanabilir. kontrol gücündeki artma ile gücünüzü başka işlere kanalize edebilirsiniz.

(bkz: nymphomaniac)
devamını gör...
ınsanın felaketi olabilecek bir hastalık. umarim bu rahatsızlığı olan bireyler tedavisini olur. çeşit çeşit hastalığa davetiye çıkarabilecek bir durum.
devamını gör...
lars von trier itiraf filminde bu konuyu çok güzel işlemiş. merak edenler için tavsiyedir.
devamını gör...
orgazm bağımlılığından ziyade bir 'orgazm olamama' durumunu içinde barındıran psikolojik ve hormonal bir sorundur. sosyal yaşamla bağdaşmamasının yanında, kişiyi çeşitli hastalıklara, istenmeyen gebeliklere de maruz bırakabilir. kesinlikle tedavi gerektiren bir durumdur.
devamını gör...
cinsel davranışların kontrol edilemediği duruma denir. kadınlarda hiperseksüalite erkeklerdekiise satiriasis olarak adlandırılır.
devamını gör...
nympho eski yunanca kökenlidir; peri, yeni gelin ve genç kız anlamlarına gelir.
nymphomani ise resmi olarak kabul edilen bir hastalık olmayıp hiperseksüellik (seks bağımlılığı) olarak tanımlanabilir ve cinsel yönelimleri etkileyen bir rahatsızlıktır.
devamını gör...
kendini nemfomani sanan çok insan vardır diye düşünüyorum kesinlikle uzmana danışmalı kendi kendine teşhis koymamalı bunu yapınca gözünde büyüttüğünü anlıyor insan bazı şeyleri..
devamını gör...
kişinin cinsel davranışları konusunda kendini kontrol altında tutamamasıdır. madde bağımlılığıyla çok ortak yönü bulunur fakat kişi bir maddeden çok aktiviteye bağımlıdır. tipik olarak mastürbasyon, sürekli şekilde pornografi kullanımı, röntgencilik, sürekli seks yapma veya cinsel aktivitelere karşı koyamama gibi şeyler sayılabilir. kişinin hayatını etkiler, sosyal/iş/okul yaşantısında aksaklıklara sebep olur.

daha fazla detay isterseniz buyrun efenim buradan
devamını gör...
gocuman psikiyatri biliminin adeta mahalle insanı edasıyla kadın cinselliğinin farklı bir şekline taktığı kulptur. kim koyuyor lan doyuma ulaşma gibi bir amacı kişinin cinsel deneyimlerinde?
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim