sıradan, hayatı yüzeysel algilayan ve ona göre yaşayan insanların sandığı gibi doğuştan gelen bir olgu değildir.
fiziksel dayanıklılık gibi geliştirilebilir bir düşünce mekanizmasıdır. peki bir insan özgüveni düşükken neden bir diğerinin ki kuvvetlidir?
bunun sebebi doğuştan yetişkin bir insan olana kadar ki öğrenmeleri ile alakalıdır. bu öğrenmeler insandaki dürtülere şekil verir, olaylar karşısındaki duygusal durumunu belirler. genetik kesinlikle etkilidir, lakin özgüven zihinsel bir gelişimdir beynin bir komutudur.
combat sporlarında dövüşmeden dayak yemek denilen bir hadise vardır. kişi hadise daha gerceklesneden düşüne düşüne kendini doldurur. bu zihin tarafından kisitlanmaya sebep gelir. daha hadise başlamadan sinir sistemi yorulur kaslar laksit asit salgılar. beyin fiziksel kapasiteyi bir anda ciddi oranda düşürür.
bunların hiç birinin kişinin karakteri ile veya fiziksel durumu ile alakası yoktur. tamamen zihinsel şekillendirme ile alakalıdır.
insanların ve benim de hatam zihinsel ve psikolojik dayanıklılığa yeteri kadar önem vermememiz. herhangi bir olay karşısında insanlar grapon kağıdına dönüyor.
devamını gör...
kazanılması zor kaybedilmesi kolay, insanların genel davranışlarını etkileyen olgudur. aşıro eksikliği de aşırı fazlası da zarardır.
devamını gör...
bende olmayan ve bu sebeple herkesi kaybettiğim tuhaf bir şey. saçma sapan şeylerde özgüven patlaması yaşarken hayatımda kalmasını istediğim kişilere bu özgüveni asla gösteremiyorum. keşke üniversiteler açılana kadar bir mucize falan gerçekleşse de özgüven dolu, harika birisi olsam.
devamını gör...
tdk'ye göre öz güven şeklinde ayrı yazılan sözcüktür. yılların özgüveni öz güven olmuş, vay be.
devamını gör...
(bkz: öz güven)
devamını gör...
insan için yapılması çok zor olan şeyleri mümkün kılabilecek bir şeydir özgüven.
devamını gör...
güven tatmin karlığını kendi kendine sağlayan ama gene de güven eksiliği yaşayan ve kendi ruh sağlığı için bu boşluğu doldurmak için fazlasıyla enerji sarfiyatı yapılan eksikliği tamamen tartışmaya açık durum
devamını gör...
hiç kimseyle yarışmaya gerek duymayacak kadar kendi değerinin farkında olma durumu.(bkz: özgüvengüzelliği)
devamını gör...
özgüven,

bir odaya girip herkesten daha iyi olduğunu düşünmek değildir.
o odaya girip kendini kimse ile kıyaslama ihtiyacı duymammaktır.

dolores cannon
devamını gör...
"öz güven" şeklinde yazılmalıdır.
öz güven: insanın kendine güvenme duygusu
aşırıya kaçmadan güvenin kendinize ama. yoksa öz güven sandığınız şey aslında kibir oluyor.
devamını gör...
fazlası olduğu zaman başınıza geleceklerden kimse sorumlu değildir , oto kontrol önemli azizim.
devamını gör...
öz güven, kendi yargılarınıza ve yeteneklerinize güvendiğinizi ve herhangi bir kusurdan veya başkalarının sizin hakkınızda neye inanabileceğinden bağımsız olarak kendinize değer verdiğinizi ve kendinizi değerli hissettiğinizi anlamaktır. yokluğu büyük bir sorundur, hayatınız kötü etkiler. kendine güveni düşük olan insanlar genellikle mutlu olmayı hak etmediklerini ve bir şekilde kötü muamele görmeyi hak ettiklerini hissederler.

öz güven, hayatımızın hemen her alanında hayati önem taşır, ancak birçok insan öz güven eksikliği yaşamaktadır. ne yazık ki, bu bir kısır döngü olabilir: özgüven eksikliği olan kişilerin kendilerine daha fazla güven verebilecek başarıya ulaşma olasılıkları daha düşüktür.

örneğin, gözle görülür şekilde gergin, beceriksiz veya sürekli özür dileyen biri tarafından önerilen bir projeye destek vermek istemeyebilirsiniz. öte yandan, net konuşan, başını dik tutan, soruları güvenle cevaplayan ve bir şey bilmediğinde hemen kabul eden biri tarafından ikna edilebilirsiniz.

öz güven sahibi insanlar başkalarına - izleyicilerine, iş arkadaşlarına, patronlarına, müşterilerine ve arkadaşlarına- güven verir. başkalarının güvenini kazanmak, başarılı olmanın en önemli yollarından biridir.

başkalarına karşı nasıl daha öz güvenli görünülür?
kendinize olan güveni birçok şekilde gösterebilirsiniz: davranışınızla, vücut dilinizde ve neyi nasıl söylediğinizle.

başkalarına olumlu bir imaj yansıtmak, özgüveninizi geliştirmenize yardımcı olabilir. bu sadece bir "öyleymiş gibi davranma" meselesi değildir. eğer güven yansıtırsanız, başkalarının daha iyi yanıt verme olasılığı artar ve bu olumlu geri bildirim kendinize inanmanıza yardımcı olur.

vücut dili
açık bir duruş benimseyin: dik oturun veya dik durun ve ellerinizi yanlara koyun. hükmetme arzusunu ifade edebileceğinden, ellerinizi kalçanızda tutmaktan kaçının. ve kambur durmadığınızdan emin olun!

başınızı dik ve düz tutun: çok ileri veya geri eğilmeyin, çünkü bu sizi agresif gösterebilir. sunum yapıyorsanız, açık el hareketlerini kullanın. avuç içleriniz seyircinize hafifçe bakacak şekilde ellerinizi ayırın. bu, iletişim kurma ve fikirleri paylaşma isteğini gösterir. kollarınızın üst kısmını vücudunuza yakın tutun.

yüz yüze iletişim
öz güveni düşük olan kişiler, ister bir müşteriyle tanışıyor, ister bir toplantıya hitap ediyor, ister bir sunum yapıyor olsun, iyi bir ilk izlenim bırakmakta genellikle zorlanırlar. utangaç veya kendinden emin olmayabilirsiniz, ancak kendinizi daha öz güvenli göstermek konusunda hemen bir adım atabilirsiniz.

insanlarla ilişki kurmak önemlidir, bu yüzden konuşurken göz temasını sürdürün. bu, onların söyledikleriyle ilgilendiğinizi ve konuşmada aktif bir rol aldığınızı gösterir. ancak beden dili ve iletişim söz konusu olduğunda her türlü kültürel düşünceyi göz önünde bulundurmakta fayda var.

konuşma devam ederken kıpırdamayın veya başka yere bakmayın çünkü bu, dikkatinizin dağılmasına veya endişeli görünmenize neden olabilir.

öz güvenle ilgili kısa vadeli zorluklarla karşılaşma
kendine en çok güvenen kişi bile bazen yeteneklerinden şüphe duyabilir. örneğin, harika fikirler veya çözümler üretme yeteneğiniz olabilir, ancak toplantılarda sesinizi duyurmak konusunda zorlanabilirsiniz. veya, kendinizi aniden uzun bir süre evden çalışmak zorunda hissedebilir ve meslektaşlarınızla birlikte olmadan kendinizi kaybolmuş veya izole edilmiş hissedebilirsiniz.

kısa vadeli güven düşüşlerini ele almak için önce sorunun nedenini belirlemeye çalışın.

yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyler nedeniyle güveninizi sürdürmekte güçlük çekiyorsanız, becerileriniz ve yetenekleriniz üzerinde çalışmak ve onları geliştirmek mantıklıdır.

başkalarının tutumları veya davranışları, güven eksikliğinize katkıda bulunabilir. zorbalığa maruz kalıyorsanız, işyerinde mikro saldırılara maruz kalıyorsanız veya insanların hakkınızda haksız varsayımlar yaptığını düşünüyorsanız, bu davranışları belirtmeniz gerekir.

birey olarak haklarınız ve ihtiyaçlarınız olduğuna dair bir his oluşturmak için girişkenlik uygulayın ve başkalarının kişisel sınırlarınızı anladığından ve bunlara saygı duyduğundan emin olun. bu, öz güveninizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz psikolojik güvenliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

öz güven sahibi olmak için iyi alışkanlıklar edinmek ve kötülerden kurtulmak, ruh sağlığına dikkat etmek ve önem göstermek, önceden başardıklarınıza göz atmak önerilmektedir. bunlar tabii ki ayrı ayrı zor maddeler, o yüzden aslında çoğu kişi öz güven sahibi olmak için ne yapmak gerektiğini bilse de bunu kolayca başaramaz.

kaynak
devamını gör...
yaşıyormuş gibi hissettiren şey midir?
göze almaktır belki de bir çok şeyi.
zihnimiz bizimle oyun oynuyordur belki.

öyle olmalı. bizi kontrol ediyormuş zihnimiz.
bir yazıda öyle diyordu çünkü.
işi gücü kontrol etmekmiş.
bizi bir salsa,
ağırlıklarımızdan bir kurtulsak,
havalara uçacakmışız da,
işte bırakmıyormuş.

ama demezler miydi hep,
allah zihin açıklığı versin diye.

aa bak gördün mü günah keçisini bulduk.
hep bu duayı yapanlar bizi bu hale getirdi.
soktular kafamıza o bekçiyi,
onların da kafasına birileri sokmuştu o bekçiyi.
nedir yahu şu bekçilerden çektiğimiz?

o gün bu gündür sesimiz çıkmıyor,
soluğumuz sessiz.

-hişşşt sessiz ol bakalım! bir duyarlarsa var ya
-ee n'olur duyarlarsa? nefesim kuvvetliydi de haberim mi yoktu?
-bak bak bak kelimelere bak, kuvvet muvvet sus bakiyim!
-yine şu 'güç' meselesi di mi? yahu sen bu sauron'u geçtin be!
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
nedir bu hakimiyet merakın? anladık her şeyin farkındasın!
-evet farkındayım. mesela şu an şu saniye şu sözleri söylerken bile,
bana boyun eğdiğinin farkındayım...

****


ama bir gün bu zincirler kırılacak.
aklımız ve vicdanımız hür olacak!
devamını gör...
dik dur haydi. omuzlar geriye. baş yukarı. bel kavisi içeri. ayaklar sağlam bassın yere. bilelim mi? ne olduğumuzu? o zaman mı gelir özgüven? başkalarını ezmeden. kendine olan saygın... oysa temelinde sadece sevgi yatar her şeyden önce. ve işte savruk düşüncelerimi buraya aktarırken bile boş özgüven dediklerini mi yaşıyorum acaba? kimseye şikayet etmeyen bünyeler özgüvenli midir?
t: ön şartı öz sevgi olan kendini kendi evinde hissetme duygusu.
devamını gör...
ayrı yazılır. duyurulur.


tdk'ya göre özgüven kelimesinin doğru yazımı öz güven şeklindedir.
devamını gör...
yüzüklerin efendisindeki yüzük gibidir, yanlış ellerde sahibine zarar verir, çevresini de irrite eder.
devamını gör...
kalabalıksanız daha iyi çalışan, insan özelliği.
devamını gör...
ne yaparsaniz yapin ana babanin yetistirme tarziyla alakali bence. ozellikle 9-10 yasina kadar. basinizda baskici yasakci asiri kontrolcu ebeveyn varsa gecmis olsun. millet hayati yasarken siz eriskin yasta en basit seyler icin bile kendinizle mucadeleye girisirsiniz. ornegin havuz basinda bekleyen 5 yasindaki bir cocuga annesi dur dusersin atlama buraya gel vs dedigi zaman gecmis olsun. paşa oglu ozellikle ergenlikte ve yetiskinlikte bir daha havuza atlayamayacak, arkadas gruplarinda tatillerde bile kendini ifade edemeyecek, ezilecek buzulecek.

bi de bunun tam tersi var o daha tehlikeli. gecenlerde bir futbolcunun karisi arabasina cakar takmis emniyet seridinden gittigi videoyu paylasmis. arkada ufak cocugu var. ne guzel geciyoruz di mi annem cok iyiyiz vs tarzi konusuyor. gecmis olsun, hatta tum ulkeye gecmis olsun, o cocuk muhtemelen ileride kural falan tanimayacak, her seyi kendine hak gorecek.

bu toplumun en buyuk hatalarindan biri cocuklara baska bir yaratik gibi davranmak. hayvanlar bile yavrusunu bir sure sonra s.ktir edebiliyor hayati ogrensin diye. bizde ise 9 yasinda kocaman cocuga annesi babasi ninesi dedesi yemek yediriyor.
devamını gör...
iyi yaptığım ne varsa tekrar ederek yüksek seviyede tutmaya çalışıyorum. çok da güzel yapıyorum özgüvenim olması gerektiği seviyede az olsa beni çok olsa karşıdakini yıpratır ortası iyidir.
devamını gör...
azı insanların gözünde eziklik, çoğu ise ego.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"öz güven" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim