yunan mitolojisinde rüzgâr tanrısı olan boreas'tan adını alan rüzgâr. temiz havayı beraberinde getirir. insanı dinç kılar, enerji verir. yazın karadeniz üstünden estiği için bazen aşırı nem de taşır. bunaltıcı havalara neden olur.
devamını gör...
zalımdır...

devamını gör...
3. (tematik)
(bkz: soğuk yerel rüzgarlar)dan biridir.

türkiye'de karadeniz ve marmara bölgelerinde oldukça etkilidir.
devamını gör...
şu an yaşadığım yerde hayatı felç etmiş durumdadır. telleri birbirine temas ettireceği için tüm ilçenin elektriği kesik. pc min şarjı son tıkta. dışarı kafamı çıkaramıyorum. iş yerinden aradılar, abi gelip seni alalım mı? elektrikler yok ne yapacaz? bana ne alümünyum dedim kapattım.
devamını gör...
genellikle karadeniz bölgesinde tekne ve çocuk ismi olarak kullanılan. estiğinde denizi girilmez kılan rüzgardır.
devamını gör...
bu isimde tanıdığım bütün çocuklar adı gibi. *
devamını gör...
karadeniz ve marmara havzalarında kuzeydoğu yönünden esen rüzgârdır. sibirya yüksek basınç merkezinin etkisiyle kış mevsiminde şiddetli soğuklara neden olur. kış aylarında soğuktan hoşlanmayalar (örneğin ben) bu rüzgâr çeşidini pek sevmezler. yaz aylarında ise serinletici etkisinden dolayı sevilir. ayrıca, istanbul ve çevresine hakim olan bir rüzgârdır, etkilerini sık sık görebilirsiniz. soğuk yerel rüzgarlarımızdan birisidir.

poyraz olarak isimlendirdiğimiz bu rüzgara, ruslar “novoroski de tygon” ismini verirler. novorossiyk, rus karadeniz kıyılarının tsemesskaya körfez kıyısında yer alan önemli bir liman kenti niteliğini taşımaktadır. sadece ticari bir liman kenti olarak kalmamıştır, aynı zamanda bir tatil beldesidir.
devamını gör...
sıcak havada estiği zaman serinletici etkiye sahip ama orman yangın bölgesinde estiğinde de küçük bir kıvılcımın ateşlenmesine sebep olabilen rüzgardır.
devamını gör...
süpürdü, gazel bırakmadı üzerinde yürüyecek.

zalım poyraz gıcım gıcım gıcılar
yüreğime düştü goygun acılar
devamını gör...
bir gün oğlum olursa vereceğim isimdir.
devamını gör...
hiç sevmem poyrazı.

maruz kalınca baş ağrısı yapar, gözü yorar.
anama çekmişim anamı da poyraz tutar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"poyraz" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim