1.
ecnebicesi imajinasyon olabilir. rabıtada güzel ahlaklı, kalbi ferahlatan huzur veren güzel insanlar hayal edilir. böylece iç huzur sağlanır.
devamını gör...
2.
gözlerinden ışın çıkaran, süperman'ın alnının ortasından nur çıkaran islami versiyonunun tamamına verilen ad.
aslına bakarsanız bana göre tasavvufun hintlilerle bi alakası var ama çok üzerine düşmedim zira bilsem bile işime yaramayacaktır nasıl olsa.
devamını gör...
muhabbet bağı.
devamını gör...
budizmde de mevcut olan trans hali.
kalp, sır, ruh, hafi, ahva şeklinde mertebeleri vardır aynı budizmdeki çakralar gibi...*

süleymancilarin yaptığı şöyle idi.
önce abdest alınıp kıbleye doğru namazdaki gibi, yahut ayaklar kalçaların altına gelecek şekilde oturulur. daha sonra gözler kapatılıp 3 ihlas 1 fatiha okunur önce muhammed peygamber, ardından ashab-ı kiram,enbiya* ve evliyanın* ruhlarına hediye edilir.
ardından 3 istiğfar, 3 selavat söylenip kendimizi bir kırda yahut bir camide hayal ederiz. orada süleyman hilmi tunahan bir yükseldi üzerinde oturuyor şeklinde hayal etmeye devam ederiz.
ardından hayalimizde"destûr ya hazreti üstazım" *deriz. ızin aldiktan sonra 7 adim atip eteğini 3 defa öpüp başımıza koyduktan sonra yüzümüz üstada dönük şekilde geri geri 7 adim attığımızı düşünerek hayalimizde karşına oturup onun kalbinden kendi kalbinize açık sarı şu gibi nur aktığını hayal edersiniz. 20-25 dakika böyle sular akar transa devam edersiniz. bu süre sonunda gözlerimizi açmadan tesbihimizi kalbimizin hizasına getirip 1000 kere içinizden allah dedikten sonra 1 fatiha 3 ihlas ve hediye etmeden sonra tekrar üstada gidip izin istenir eteği öpülür huzurundan ayrılır ve gözlerinizi açarsınız.

şimdi bu rabıta denilen ibadeti 10 yaşından 23 yaşına kadar 13 yıl yapan biri olarak, bu esasında şirk desem tarikatlar linç eder.* zaten dinsizim.
devamını gör...
rabıtanın iki anlamı vardır:
1) arapça bağ.
2) arapça'da dünya islam birliği anlamına gelen rabitat'-ül-alem'ül-islami'nin türkçe'deki karşılığıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim