almanca systeme, anwendungen und produkte kelimelerinin başharfleri ile kısaltılmış, türkçe
yazilim, uygulamalar ve urun anlamına gelen, abap tabanlı modüler erp yazılım sistemidir.
içeriğinde bulunan modüller valide edilebilir ve her biri kendi içindede bağımsız birimler halinde çalıştığı gibi, birbirleri ile bilgi alışverişinde de bulunabilir. başlıca modülleri şunlardır;

mm: malzeme yönetimi
pp: üretim planlama
qm: kalite
wm: depo
fı: muhasebe
sd: satış
pm: bakım onarım
co: finans
hr: insan kaynakları
devamını gör...
merkezi walldorf, almanya'da bulunan, avrupa'nın en büyük yazılım şirketidir. sap, 1972 yılında beş eski ıbm çalışanı tarafından systemanalyse und programmentwicklung ("systems analysis and program development") adı altında mannheim, almanya'da kurulmuştur. 120'den fazla ülkede aktif olan sap, şirket yazılım uygulamaları çeşitli büyüklükte firmalara sunmaktadır.
devamını gör...
ingilizce'de aptal ya da ahmak anlamına gelir.
devamını gör...
kullanıcı dostu bir kurumsal kaynak planlama programıdır. en iyi verim program ingilizce kuruluysa alınır lakin bir sorunuz olduğunda ingilizce dilde pek çok forum üzerinden cevap bulabilirsiniz. türkçede durum aynı değildir. eğer şirkette danışılabilecek biri yoksa ele güne karşı yapayalnız kalınabilir.
devamını gör...
çağa ayak uyduramayan erp programıdır. gittikçe hantallaştı, hantallaştıkça çözümsüzleşti; yerinde saymaya devam etti.

erp programlarının temeli aynıdır, aynı mantık üzerine kuruludur. bir firma herhangi bir erp programı edindiğinde gerekli alanlarda disiplini sağlayabilmek adına kendini programa uyarlar, öte yandan üretim şekline ve yapısına göre de seçilen erp programının senin üretimine ayak uydurması beklenir.

sap'nin sıkıntısı burada başlıyor.

finans, muhasebe, satış sonrası, depolama modülleri harika; aman bir kestirme yol kullanayım da işi çözeyim demene müsaade etmeden her şeyi kuralına uygun yapman için seni zorluyor. olması gereken de bu; lakin üretim modülü öyle mi? hele planlama modülü?

sap'de mrp çalıştırmak, akli melekeleri kaybetmek isteyenler için birebir bir aktivite resmen. ortaya döktüğü ihtiyaçların neyi, nereden görüp çekip çıkarttığını bulmak tam bir işkence, bağlantı haritası yok zira. bu da senin gerçek ihtiyaçlarını süzmene olanak vermiyor. sistem ne derse o. bağlantı haritası olmadan dökülen ihtiyaç listesi de haliyle fiilen kontrol gerektiriyor. e kardeşim, benim fiili aksiyon almam gerecekse kendim dökerim taleplerimi; hem de daha kısa zamanda. sen ne işe yaradın o zaman?

üretim yapmayan firmaların belli başlı modüller ile sap kullanarak kendilerini idame ettirmeleri mümkün. dünya çapında kabul gören evrensel bir program olduğu için de entegrasyonu kolay, yürütür sizi. fakat üretim yapıyorsanız, sırf aman biz de firmamızda sap kullanıyoruz çok havalı diyebilmek için ne kendinizi, ne çalışanlarınızı heba etmeyin. mis gibi mikro erp var mesela, alın geçin.
devamını gör...
muadili için (bkz: canias erp)
devamını gör...
sevemediğim erp yzılımıdır, hantallığı doğrudur, ara yüzü faciadır, ancak üretim için biçilmiş kaftandır. satış dağıtım organizasyonları için yapılacak en büyük hatadır.
devamını gör...
bütüne sonradan sabitlenmiş/eklenmiş uzantı, örn; kürek sapı gibi, sıklıkla kök ile karıştırılan nesne, kök bütüne sabittir bütün kökün bir uzantısı şeklindedir, sap ise çeşitli amaçlarla tıpkı kulp gibi sonradan eklenmiştir.

işbu tanım, eş sesli başlıkların birbirinden ayrılmasının önemini vurgulamak için girilmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sap" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim