bir şeyden şikayet ettiğimizde hemen ortaya çıkan, aman seninki de dert mi bir de benimkileri dinle de dert neymiş gör tarzında cümleler sarf eden insan tipinin sözde teselli sözü. özür dilerim seninki kadar büyük bir derdim olmadığı için.
genelde (bkz: ne dertler var be) şeklinde de kullanıldığı görülmüştür.

dipçe: ukde idi, doldu.
devamını gör...
buna mı kırıldın diyen insanla aynı topluluğa üyelerdir.
(bkz: buna mı kırıldın diyen insanlar)
devamını gör...
kendi derdini anlatmak isterken nasıl olduğunu anlamadan onu derdini dinlemeye başladığını farkettiğin insandır
devamını gör...
annemin her zaman her derdime karşılık kendi acıklı hayat hikayesinden kesitlerle derdimi burnumdan tıktığı cümle. tamam en çok sen dertlisin senin derdin en büyük sen bir of çeksen karşıki dağlar yıkılır anne tamam en acı hayat sensin tamam
devamını gör...
hiç kimseye, hiçbir koşulda kurulmaması gereken cümledir.

sen kimsin ki, bu cümleyle karşındaki kişiyi yargılayabilmeyi kendinde hak görüyorsun?
devamını gör...
"evet haklısın, benim aslında esas derdim senin gibi bir empati yoksunuyla, derdimi paylaşma gafletinde bulunmamdır." diyebilsek keşke.
devamını gör...
kendi kendimin üzülmesine nedensizce izin vermezken kendime kurduğum cümle. evet "kendim".
devamını gör...
bunu size hissettiren,açıkça söyleyen,ima eden kim varsa acilen hayatınızdan çıkarmanız gerekir.
devamını gör...
söyleyenin ağzının ortasına iki tane çakılası laf. insanların sürekli dert yarıştırmasından doğmuştur, neden bundan bu kadar zevk alındığı ise bir muammadır. özür dilerim senden daha beter olamadım, elimden bu kadarı geldi diye cevap verilmelidir.
devamını gör...
en sevmediğim cümlelerden birisi.
evet kardeşim bendeki de dert onlardaki de dert şunlardaki de dert.
herkesin kendine göre dertleri vardır ve o dert o kişiye göre önemlidir ki dert edinmiştir.
"bak şöyle dertler de var" demek net bir şekilde karşıdaki insana değer vermemektir.
bunun doğrusu o derdin çözümünü mantıklı bir şekilde aramaktır.
devamını gör...
dışarıdan bir gözle bakınca dertlerin bir standardizasyonu olabilir belki ama peki ya bizim onları karşılama, üstesinden gelme veya kabullenme gücümüz. ondan söz eden yok.
devamını gör...
karşısındaki kişinin derdini önemsemeyen, daima konunun öznesi olmayı isteyen kişi beyanıdır.
devamını gör...
derdinizi birine açıyorsunuz ve sizi dinliyormuş gibi yapıp kendi derdi ile kıyaslıyor, gizliden gizliye seninki de dert mi imalarında bulunuyor,hatta ve hatta yüzünüze vuruyor. sadece dinlemesini istediğiniz biri size nutuk bağlamında öğütler vermeye başlıyor. aynı zamanda dost seçiminde bir çeşit turnusol kağıdı görevi de görüyor.
lafa bak "seninki de dert mi ? özür dileriz ya sana dert beğendiremediğim için, başka dertlerde görüşmek üzere,sevgili dostum.
devamını gör...
sevgili büyüklerimizin hayatlarının her yönden bizimkinden daha talihsiz , kötü olduğunu anlatmak için kullandığı cümledir.
devamını gör...
ortamlarda dertlerin karşılaştırılır en dertlenin seçilmesi ve kitlece o dertliye üzülmektir.
devamını gör...
kendi derdini anlatırken bir anda konuyu kendi derdine bağlayan kişidir. ne yani dertlerimizi mi yarışıyoruz burada? "tamam en büyük dert senin" diyip madalya mı verelim? amacın ne hani
devamını gör...
en sinir olduğum laftır. herkesin derdi kendine göre büyüktür yav, ne olursa olsun bunu söylemeyiniz. bunun bir de dert anlatma esnasında arkadaşının "onu bunu boşver de geçen ne oldu biliyor musun" versiyonu vardır ki ekstra rahatsız edicidir. lütfen yapmayın...
devamını gör...
hiçbir durumda kurulmaması gereken cümledir. kişi kendi yaşadığı, hissettiği şeyleri zaten zorlukla paylaşıyor olabilir o kişinin bunu deneyimlerken ne yaşadığını bilemeyiz; aynı şeyi farklı kişilerin farklı deneyimlemiş olması çok normal bir durumdur. kimsenin hissini, deneyimini karşılaştırmayın.
devamını gör...
herkesin derdi kendine büyüktür. dert mi yarıştırıyoruz ?
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"seninki de dert mi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim