edirne kapı metrobüs şehitlik tramvay durakları arası simitçilerin sürekli fiyat değiştirmesi
3 tane simitçi var. 2 ay içinde 4 tl den 8 tl ye kademi ve inişli çıkışlı fiyat değiştirmeleri. 4 den 5 e. sonra 6 . sonra 4, sonra 6 sonra 7 sonra 5. ne bu. bu fiyatları ne etkiliyor anlamadım. bu sabahta 8 yazıyordu.
devamını gör...
doğaldır.
sokak simitçileri "kâr maksimizasyonu" denilen şeyi, bunun eğitimini almadan en iyi yapan esnaftır.
öte yandan simit işi çok kârlı bir iştir. unun dışında fırınlara dönen satılmamış bayat ekmeği de kullanırlar. maliyeti 1'le 1.5 lira arasındadır. fırıncı bunu 3 liraya satsa %100 para kazanır. bu nedenle sokak satıcılarına örneğin 1000 simit verir. ardından 300 simit bedava verir. 2000 simiti geçene extra indirim yapar. (bu sayılar afakidir) dolayısıyla simitçi önce 10 liraya satar. simit bayatlamaya başlayınca fiyatı geri çeker.
bizim şirkette çalışan bir eleman, bize gelmeden önce simit sattığını, simit satarken bizden aldığı maaştan on kat fazla kazandığını söylemişti. devam edeydin mıstiva dediğimde de çok yoruluyordum. yengenize görevimi yapamıyordum demişti.
simit satarım diye sevinmeyin, o işin de mafyası var.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sokak simitçilerinin sürekli fiyat değiştirmesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim