1.
siyasette verilen sözlerin tutulmamasının simge kişisi.
devamını gör...
2.
namı diğer şapka
devamını gör...
milletin anasını becerdiği için kendisine baba denilmektedir.
devamını gör...
mevcut yerleri kapatalım da askerler gençler bizi mi....
sözüyle bilinen kişi
devamını gör...
sözleriyle bir döneme damgasını vurmuştur. siyasi kariyerinden bağımsız, gülümseten bir karakter olduğu söylenir.

sözlerinden derlemelerin yapıldığı liste
devamını gör...
eski adalet partisi ve doğru yol partisi genel başkanı.
devamını gör...
"havalimanı inşaatı çok yavaş ilerliyor diyorsunuz, hiç başlamadık ki :d" sözlerine sahip komik siyasetçi. daha birsürü komik sözü vardır.
devamını gör...
dün dündür,bugün bugün,binaenaleyh,benzin vardı şeker vardı da şebet yapıp bizmi içtik?sözlerinin sahibi olan zat-ı muhteremdir.allah rahmet eylesin.
devamını gör...
çok zeki bir adamdı. ayrıca turgut özal gibi iyi içiciydi. özal rakı severken, demirel viski tercih ederdi.
devamını gör...
rahmetli demirel'i ülkemizde hemen hemen herkes bilir. kimi iyi bilir kimi kötü bilir. demir kırat dönemini temsil eden, rahmetli şehit başbakanımız adnan menderes'in haksız bir şekilde idam edilerek katledilmesi üzerine demokrat parti'nin başkanlığını devralmış, 1960'lardan 1980'deki diğer bir askeri darbeye kadar geçen süreçte sağ-muhafakar-milliyetçi tabana liderlik etmiş bir siyaset adamıdır. rahmetli erbakan hoca ve rahmetli başbuğ türkeş ile birlikte milliyetçi cephe hükümetlerini kurarak başbakanlık yapmıştır. o dönemlerde özellikle sol'un liderliğinde bulunan rahmetli ecevit ile kıyasıya çekişmiştir.

1980'de ki askeri vesayetten sonra siyaseten yasaklanmış ve tüm o dönemlerin bilinen siyasi liderleri gibi gözetim altında tutulmuştur...benim ailemin tümü de dahil olmak üzere askeri vesayetin çıkardığı partiye karşı, süleyman demirel'in müsteşarlığını da yapan rahmetli turgut özal'ın anap'ına geçmiş ve sağ siyaseti bu şekilde desteğe devam etmiştir...1987'de ki referandum'la tekrardan siyasi hayata dönerek dyp'yi kurmuş, 1991 seçimlerinde rahmetli erdal inönü ile 1993 yılına kadar bir koalisyon hükümeti kurmuştur...allah rahmet eylesin, turgut özal'ın cumhurbaşkanıyken görevi başında hayatını kaybetmesiyle 1993 yılında türkiye cumhuriyeti devletine 9. cumhurbaşkanı olarak seçilmiş, 2000 yılına kadar 7 yıl boyunca görev yapmıştır...daha sonra görevinin tekrar uzatılması gündeme gelse de bu bir şekilde olmamış ve çankaya'yı 10. cumhurbaşkanımız ahmet necdet sezer'e devretmiştir. kendisinin memleketi olan ısparta'da bir anıt mezarı bulunmakla birlikte, ülkemize güzel hizmetler yapmış, birçok projenin içinde bulnmuştur...özellikle baraj yapımında kurak anadolumuza mükemmel eserler kazandırmıştır..benim büyük ailemin favori siyasetçisiydi rahmetli..nenemin annesi ve babası dedeminde, onlardan duyduğuma göre demireli çok severlermiş, onun döneminde refah olduğunu söylerdi...

rahmetli menderes'ten sonra dp ekolünü devam ettiren, milliyetçi muhafazakar sağ kökenli, ülkemize büyük emekleri olan bu rahmetli türk büyüğünü sevgi saygı ve hürmetle anıyorum...
devamını gör...
(bkz: dün dündür bugün bugündür)
sözüyle akılda kalan babamın favorisi olan siyasetçi.
devamını gör...
zamanında çok sövdüğüm ancak şimdikilerin yanında yunmuş yıkanmış kalan itü inşaat fakültesi mezunu, dsi yi kuran ünlü siyasetçi.
devamını gör...
yerleşik türk siyasetçisi vasıflarına %100 haiz ikiyüzlü ve riyakar ölü kişi.
cumbaba ve çoban sülü olarak nam salmıştır.
yeğeni (bkz: yahya demirel) hayali ihracatın mucididir.
ikisinin de mekanı inanmadıkları yer olsun.
devamını gör...
bir zamanların kötü siyasetçisi, bugünkü emsallerine göre ise duruşu hoş görünen kişidir. kendisine küfür eden vatandaşa sakince döner ve onu dinlemek istediğini söyler, etrafındakiler şaşırınca cevap olarak neden sövüyor bir bakalım der. ve gerçekten de dinler. öztür serengil yanılmıyorsam zeki müren’in bir şarkısının sözleri ile oynayarak adına parodi şarkı uyarlamıştır.


dostum, çok teşekkür ederiz ayvayı yemiş vaziyetteyiz
mühim değil, iki seksen uzandık sayenizde bittabi
beyim, her türlü şeye, her türlü şeye ama vergi koydunuz uyuz olup kaşınmak, öksürmek, aksırmak


1960’ların sonunda yazılmış olan bu şarkının yalnızca bu kısmı bile o zamanların bugünün gençlerine vay be bu ülkeden demokrasi geçmiş dedirtecektir mutlaka. üstelik o zamanın insanları için o günlerde demokrasi hala bir arayıştır.
devamını gör...
bir türk gölü.
devamını gör...
babamın adamıydı.
devamını gör...
meseleleri mesele etmez isek mesele kalmayacağını ileten ölmüş başbakan cumhurbaşkanı kişisi.
devamını gör...
kır atına binip gelmesi gereken başbakan. *
buradan
devamını gör...
başbakanlık için en uygunsuz adamdı kendisi. köylünün kafasını karıştırarak defalarca iktidara gelmiş, her gelişinde de dün dediğini bugün bugün dediğini yarın unutan biriydi. neyse ki cumhurbaşkanlığı tam kendisine layık, daha az enerji isteyen bir koltuktu, keşke önceden cumhurbaşkanı olsaydı yani.

liderlik vasfı olan, makam vasfı olmayan adam.
devamını gör...
muhteşem hafızası olan bir siyasetçidir. yirmi yıl önce yolda görünce adıyla hatırlar. okuduğu kitaplar için bir ev daha tutmak zorunda kalmış biri. espri yeteneği iğrenç olsa da ülkesini seven biriydi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"süleyman demirel" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim