uzun zamandır tavşan istiyodum ama ailemi bir türlü ikna edemedim. çiş eğitimi vs çok zor dedi durdu. ama son zamanlarda tavşan raph belgeselinden dolayı tavşana daha yumuşak bakmaya başladı. gerçekten çok mu kötü kokuyor, söylendiği kadar zor mu bakması? ve çok mu kemiriyor?
devamını gör...
daha önce hiç tavşan beslemedim fakat şöyle bir düşüncelerimi aktarmak istedim. öncelikle tavşanın dişi veya erkek olduğunu önemseme hani şu tavşan regl oluyormuş bilgisi her ne kadar doğru olsa da kesinlikle çok az miktarda dışkısı ile birlikte gidiyor. ikincisi çişi için kokulu kedi kumları var belki onlardan alıp öğretirsen hem koku sorunu olmaz hem de etraf kirlenmez ayrıca beslenme konusunda marul yaprağı bence onlara bir hafta falan yeter yanına havuç falan ohh miss.
devamını gör...
bütün kabloları kemirecek ne gerek var uzaktan sevmeye devam etmek en mantıklısı
devamını gör...
eğer bir bahçen yoksa sahiplenme.
ıki sene baktım litrelerce çiş yapan bir canlı, talaş yetiştirmek için marangozlarla ahbap olman gerekir ki, o da bedava vermez.
bırak hiç girme o konuya. ayrıca küçücük göründüğüne de aldanma, sonrasında dana gibi oluyorlar.
devamını gör...
her yere ama her yere sıç*ıp işeyecek. bunun bir eğitimi yok. her şeyi de kemirecek. bunun da bir eğitimi yok.

evdeyseniz unutun. en büyük tavsiye budur. tavşan, ev hayvanı değildir.

kaynak: geçen ay alan, resmen burnundan gelen ve iade eden yakın bir arkadaşım.
devamını gör...
yürüdüğü yerde kaka yapıyor. çişi acayip kokuyor. ev ortamında bakacaksanız sahiplenmeyin.
devamını gör...
havaya atıp tutmayın ve döndürmeyin ödleri kopup ölüyorlar.
devamını gör...
her yere sıçar işer kemririr 2. haftanın sonunda kesip yersiniz dayanamayıp. o yüzden tavsiyeyi o kısımdan vericem.; kısık ateşte 40 dk pişirin.
devamını gör...
tavşan besleyen havuç da yetiştirmelidir.

oruç aruoba.
devamını gör...
ben de beslemiştim çocukken, hem de 2 tane.
birinin gözleri siyahtı diğerinkiler kırmızı gibiydi.
beslenme için ise ekmek içi, sokakta gezerken topladığım çimenler, doğranmış havuç öneririm.
ilk aldığımızda avuç içi kadarken 6 ay sonunda kuzu boyutuna gelmişlerdi.
artık evde beslenemeyecek vaziyete gelince bir tavşan çiftliğine bırakmıştık.
devamını gör...
semirince dolmasını yapın muazzam bir lezzet. genelden tavşan besleme serüveninin sonu fırında bitti.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
daha önce bir çok tavşan beslemiş biri olarak söyleyebilirim ki tavşanlar çok intihara meyilli ve duygusal hayvanlar. onları stresten ve gürültüden uzak tutmanız gerekir. alıştıkları ortamı değiştirmemeye ve kendilerini güvende hissedecekleri bir ortam yaratmaya özen gösterin. kemirgen hayvanlar oldukları için kemirebilecekleri sert yiyecekleri tercih ederler. ama aynı zamanda pet shoplarda satılan kuru mamaları da takviye olarak kullanabilirsiniz. kafeste besleyecekseniz kafesin altına mutlaka talaş serin. gazete kağıdı değil. zira çişlerini yaptıklarında veya sularını döktüklerinde gazete kağıdı ıslanıyor ve üşütmelerine sebep olabiliyor. üstelik kemiriyorlar ve içindeki kimyasallar tavşanınıza zarar verebilir. mutlaka ucunda küçük metal top olan kemirgen suluklarını kullanın. hassas bir bünyeleri olduğu için vereceğiniz sebzeleri ıslak ve soğuk değil kuru ve ılık olarak verin. böylece üşütmezler. yabancı otları ve bitkileri yememelerine dikkat etmeniz gerekir. bir tavşanım yediği çiçekten zehirlenerek ölmüştü. sakın insan yiyecekleri vermeyin. özellikle tuzlu şeyler. sebze ve kuru mama yeterli olacaktır.
devamını gör...
bahçeniz yoksa girişilmemesi gereken eylem. odanız, eviniz belediye tuvaleti gibi kokuyor. hayvana da yazık, toprak diye alezi eşeliyor.
devamını gör...
işeme ve s.. eylemi fazla olduğundan uzaktan sevmesi makbul sevimli varlık
devamını gör...
bir lop tavşanı sahibi olarak aman diyeyim..
kıyamıyoruz da salmaya bir yere, kedi köpek fare alıverir canını zavallının
devamını gör...
tavsiye ... yıkamayın... bu kadar
devamını gör...
her yıl paskalya nedeniyle kuzey amerika ve avrupa'da pek çok insan tavşan sahiplenir ya da alır. bu tavşanların büyük bölümü sonunda barınağa getirilir. pek çok kişi tavşan sahiplenmeden ya da almadan önce araştırma yapmaz.
1- tavşanlar sosyal hayvanlardır. tavşanlar tek olarak sahiplenilmez ya da alınmaz. eğer tavşanınızın sağlıklı davranışlara sahip olmasını istiyorsanız en az iki tane tavşan sahiplenmelisiniz. eğer tavşanların biri dişi bir erkek olursa mutlaka kısırlaştırılmalıdır.
2-tavşanlara tuvalet eğitimi verilebilir. tıpkı yavru köpek eğitiminde olduğu gibi bu zaman alır. tavşanlar günde yaklaşık 2-8 kere çiş yapar , 100-200 tane ufak hediye toplarından bırakır, aynı zamanda bir kaç defa yumuşak kaka yapar. bu yetişkin tavşan için geçerli. yavru tavşan için bu rakam çok daha fazla. tuvalet sıklığı kontrolü zorlaştırdığı için eğitim vermek istiyorsanız, tavşan sahiplendiğiniz dönemde daha yeni doğmuş bir bebekle ilgileniyormuş gibi her an takip etmeniz lazımdır. genelde bu yapılmadığından tuvalet eğitimi daha uzun sürer.
tavşanın evde kalacağı güvenli alan, özellikle yavru tavşanın tuvalet eğitimi için crate olmalıdır. tavşanlar için kedi kumu ya da silikon kristallerden kullanılmaz. tavşanların tuvaletini yapması için doğal buğday otu, yulaftan, kağıt peletleri ya da fırında kurutulmuş talaş peletlerinden yapılmış litter kullanılır. litteri koymak içinse kullanılacak plastik bitter kutusunun tavşanın boyuna uygun olması gerekir.
tavşanın idrarı kokar. bu nedenle iyi kalite litter kullanılmalı ve sürekli temizlenmelidir.
3-3-tavşanlar glisemik indeksi yüksek kök meyveleri ve kök sebzeleri yememelidir. havuç, marul gibi yiyecekleri yiyebilirler ancak bu daha ziyade arada bir ödül olarak olabilir. temel beslenmelerine yüksek glisemik seviyeye sahip yiyeceklerden oluşturmak sağlık sorunlarına neden olur. hay grass ( saman - farklı türlerde olanları vardır ) dişlerinin törpülenmesini sağlar ve aynı zamanda temel besin kaynakları arasındadır.  tavşanlar lifli otlar ve yapraklarla beslenirler. piyasada satılan müsli tarzındaki tavşan yemleri oldukça sağlıksızdır. 
4-tavşanınızla aktif olarak ilgilenemediğiniz zamanlarda onun için ayrılan güvenli alana onu koymalısınız.
5- burada tüm sokakların arkası yeşil alan olduğu için bahçesi olmayan biri bile rahatça tavşanlarını gövde tasmasıyla dışarı çıkarabiliyor. türkiye'de yaşıyorsanız bu mümkün olmayacağı için ( trafik, sokak köpekleri, kalabalık vb nedenlerden ) tercihen bahçeli evinizin olması gereklidir.
6-tavşanın erken dönemde sosyalleşmesi çok önemlidir.
7-tavşanınızı süreki olarak dışarı çıkartamayacağınız için onun çevresini oyuncaklar, tüpler vb. ile zenginleştirmek gerekir.
8- montreal'de tavşan konusunda uzman veterinerler bulunmakla birlikte sayı sınırlıdır. türkiye'deyseniz mecburen daha çok kedi ve köpeklerle çalışan veterinere götürmeniz gerekecektir.
9- tavşanlar 8-12 yıl yaşar. eğer uzun dönem sorumluluk alamayacaksanız sahiplenmeyin. sahiplendiğiniz tavşan tekrar doğaya geri dönemez. tavşan sahiplendirmekse oldukça zordur.
10-daha önce benzer bir hayvana bakmadıysanız hamster, fare gibi hayvanları beslemek daha mantıklıdır. deneyim olur. hem eğitim anlamında hem de bakım anlamında . üstelik hamster ve fare eğitimi son derece eğlencelidir.
konuyla ilgili daha fazla bilgi isterseniz edinburgh üniversitesinin bu konuda hazırladığı mooca bakabilirsiniz ya da bana mesaj atabilirsiniz. benim kişisel görüşüm çok az insan gerçekten bir tavşana evcil hayvan düzgün bir şekilde bakabilir. tavşan sahiplerinin %99'u aslında hayvana eziyet ediyorlar, doğasından uzaklaştırıyorlar ve fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamıyorlar. kedi sahiplerini genelde eleştiririm ancak evde bakılan ve eziyet edilen hayvanlar listesinde tavşanlar, sürüngenler ve papağanlar kesinlikle ilk sıradadır. kedilerin durumu bunlara göre güllük gülistanlık bile sayılabilir.
devamını gör...
damak zevkinize göre besleyiniz.
devamını gör...
8 ay önce hollanda lop tavşanını bir akrabamızın tavsiyesi üzerine almıştık. ilk geldiğinde o kadar küçük ve o kadar sevimliydi ki. tek problemi tuvaletini her yere yapmasıydı. özellikle yatak pikelerine yapıyordu. her gün pike yıkadığımızı bilirim. ilk günlerde tuvalet eğitimine kendisi alışamadı. talaşlara pislemeyi pek sevmedi yani. daha sonrasında bebeklerin altına serilen altı plastik beyaz pamuklu örtüden aldık. hasta bezi gibi bir şey onu karton kutusuna koyduğumuzda tuvaletini oraya yapmaya başladı. bizim kapalı cam balkonumuz olduğu için geceleri orada kalıyor. bizim de evi mahvetmesi gibi bir endişemiz olmuyor. yaptığı çiş kokusu ise etrafı sarmıyor. en az haftada 3 kez yerinin temizlenmesi lazım. malesef ki temiz bir hayvan değil kediler kadar. idrarı çok pis kokuyor. dışkısı ise kokmuyor. her yere dışkısını ve idrarını yapmıyor zamanı gelince kendi yerine gitmek istiyor. ilk başlarda bebeklik zamanlarında tavşan çok yaramazdı ve geceleri ses yapıyordu. gece uyumayan hayvan oldukları için. yaşadığı ortamın boş ve fazla araç gereç olmaması gerekiyor. kapıların eşiklerini sürekli kemiriyor. malesef ki bunun önüne geçemiyoruz. duvarı ve betonu yiyor. daha geçen gün sıva yapıp boyadık hâlâ yemeye çalışıyordu. dışardan ağaç dalı getiriyoruz falan ama pek beğendiği söylenemez. meyve kasası almamız gerekiyormuş ama onu da nereden alacaksın ki kim verir? yemek olarak ise yulaf, yonca, kuru mama yiyor. kedi gibi yemeğe fazla maliyet gitmiyor yani. bize kendisi çok alıştı. yalnız kalamıyor hiç. yalnız kalmayı sevmeyen bir hayvanmış zaten. tavşan beslemenin tüm yanlarını anlattım ama aldığıma pişman değilim çünkü o olmasaydı büyük ihtimal karantinada kafayı yerdim. hollanda lop tavşanını araştırırsan ne kadar sevimli ve diğer tavşanlara göre daha farklı olduğunu görürsün. seçim sana kalmış. *
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tavşan sahiplenmek isteyenlere tavsiyeler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim