aksiyon / dram / suç
9.3 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

abartılan kadar harika değildi bence, hatta ikinci sezonda bayağı sıkıldım ve ara vererek izledim. fakat dizinin işlenmesi uzatılmasına rağmen gayet iyiydi. aksiyon sahneleri, süper kahramanların karakterleri, psikolojilerini çok iyi işlemişler. kaliteli bir prime dizisidir. izleyiniz efenim.
devamını gör...
2. sezonu bazı noktalarda gereksiz olsa da, sistem eleştirisiyle, kara mizahıyla, süper kahramanlarla dalga geçmesiyle ve vahşi sahnelerdeki cesaretiyle benim en favorilerimden olan yılansı dizi. sırf billy butcher karakteri için bile izlenir.
devamını gör...
garth ennis'in yazdığı bir çizgi roman serisinden uyarlanan, aksiyon ve komedi ağırlıklı, vahşet soslu bir dizi. uyarlama nasıl yapılır 101 dersi için kaynak oluşturacak kadar güzel bir uyarlamadır. hem çizgi romanın malzemelerini kullanmakta, hem de sadece onlara bağlı kalmadan kendi ayakları üzerinde de durmaktadır.
devamını gör...
amazon primde 2 sezon yayınlanmış olan muhteşem dizi. bence dizi olmasına rağmen bir çok iddialı dediğimiz filmi ikiye katlar.benim de favori karakterlerim frenchie ve hughie bide sonradan katılan kötü bir karakter vardı onu şuan hatırlayamadım homelanderin sevgilisi oda kötü olmasına rağmen bir sempatisi vardı. ortada en acınası olan homelander, sevgiye muhtaç bir çocuk gibi, birinin onu sevmesini istiyordu sadece, ilgiye aşırı meraklı bu sevenın başı dediğimiz karakter.
devamını gör...
t: amazon prime yapımı anti-süper kahraman dizisidir. aynı adlı bir çizgi roman serisinden uyarlamadır. buradan süper kahramanların artık bir markadan ibaret, pazarlanması gereken ürünler olduğunu ve ellerindeki gücü nasıl maniple ettiklerini işlemektedir. tabii işlenen konular bunlarla sınırlı değil.
ilk sezonu yeteri kadar heyecanlı, aksiyonlu ve gülünçtü. ikinci sezon ise bu konularda ilkinden geride kalmıştı bana göre. üçüncü sezonu da çıkacak fakat zamanı belli değil. şubat ayında çekimlere başlanacağı söyleniyor.
devamını gör...
şans eseri denk geldiğim ve bitirdikten birkaç ay sonra popüler olan dizi. dizinin genel olarak süper kahramanlarında sadece iyi yanları olmadığını, onlarında kötü yanları olduğunu gösteriyor. bununla beraber bir çok toplumsal olaya karşı göndermelerde bulunuyor. süper kahraman diyorum ama içlerinde bir iki tanesi hariç kahraman denilebilecek kimse yok.
devamını gör...
en başta söylemeliyim ki fena iş çıkarılmamış. ancak tabii ki eksikleri var.

çizgi romandaki o affı olmayan sert, politik hava, ister istemez yumuşatılmış. bir çok karakter değiştirilmiş. bir çok olaya, fazla extrem olacağından dolayı yer verilememiş.

dizi kötü değil. net olarak 7/10. ancak, puanı 9/10 olan çizgi romana bir göz atılmasını tavsiye ediyorum.
devamını gör...
bu diziyi hala izlemediniz mi? çok şey kaçırıyorsunuz.


garth ennis ile darick robertson'ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanan dizi, eric kripke tarafından amazon prime video için geliştirilmiştir. dizi, güçlerini suistimal eden süper kahramanlara karşı savaşan the boys isimli bir ekibi konu almaktadır.


dizi, süper kahramanların vought adlı evrensel bir şirket tarafından dünya üzerinde markalaştırıldığı ve çeşitli yollarla pazarlandığı bir evrende geçiyor. dünyaya (ve ülkeleri amerika'da) halkın kahramanları, iyiliğin timsali ve tanrı tarafından gönderilen kutsal koruyucular olarak tanıtılan süper kahramanların, aslında narsist, kibirli, dejenere birkaç tip olduğunun gizlenmesi, tüm imajlarının birer illüzyondan ve pazarlama hilesinden ibaret olduğu ve bunu ortaya çıkarmaya çalışan the boys ekibini işliyor.

konusu ayrı, senaryosu ayrı hoşuma gitti ki evet, merakla izledim, klişelere düştükleri minik birkaç yer haricinde oldukça orijinal bir yapım olduğunu söyleyebilirim. çoğu sahnede beni rahatsız etmeyi, germeyi ve ters köşe yapmayı başardılar efenim.

dizi, hughie campbell adlı gencin sevgilisinin kaldırımın ortasında parçalanması ile başlıyor. kız arkadaşının a-train (seven grubu üyelerinden bir süper kahraman) tarafından öldürülmesi üzerine hayatını, inandıklarını sorgulamaya başlayan hughie'ye, billy butcher adındaki gizemli bir adam, intikam alması için yardım edeceğini söyleyerek ulaşıyor ve macera startını veriyor. the boys'un lideri ve eski bir cıa ajanı olan billy, süper güçleri olan kimseye güvenmeyen ve onlardan nefret eden, onların çoğu kirli işine şahitlik etmiş bir adamdır ve karısının kaybolmasından homelander'ı (seven grubu lideri süper kahraman, dünyadaki yenilmez güç) sorumlu tutmaktadır.

izleyin; sizi içine çekecek bir dizi. bence bayılacaksınız.
devamını gör...

dizinin sonunda stormfront "beni seviyorlar, sadece nazi kelimesinden pek haz etmiyorlar" tarzı bir şey söylüyor.

çok anlamlı, çünkü kendisi tüm ırkçı söylem ve eylemlerinde halktan destek alırken, nazi olduğu ortaya çıkınca halk tepki veriyor. bu da aslında toplumun da ne kadar ikiyüzlü olduğunu gösteriyor.
devamını gör...
üçüncü sezon ilk bölümünde gore muhabbetinin cilki çıktığı bölüm.

stremio dan falan izleyin prime video da sansürlü.

bir de özel isimleri türkçe'ye çeviren tercüman senin ben...
devamını gör...
eğer gerçekte süper kahramanlar olsaydı nasıl olurlardı sorusuna oldukça gerçekçi bir cevap veren amazon prime dizisi. süper kahramanlarımız alışık olduğumuzun aksine süper iyi değil de; kötü, bencil, sahip oldukları güçten kaynaklı egoist ve hatta narsist. bu süper kahramanlarımızı halka pazarlayan bir şirketimiz var. adlarına çekilen filmlerinden tutun da satılan pek çok ürünün üzerinde bulunan reklamlarına kadar neredeyse her şeyin içindeler. attığı her adımı, söylediği her sözü planlayan bir şirket. bir de tabii ki bu süper kahramanların gerçek yüzünü fark etmiş, süper kahramanlardan bir şekilde zarar görüp onlardan nefret eden bir grup insan var. ve tahmin edersiniz ki dizi boyunca bu iki grup arasındaki çatışmayı izliyoruz.

ama sadece bu kadar değil. dizi vermek istediği mesajlarla, alt metinleriyle ve göndermeleriyle meşhur. elinde çok büyük güç olan insanların bu güçten nasıl zehirlendiğini, kitlesel manipülasyonun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve nelere sebep olabileceğini, sürü psikolojisini, fanatizmin ne kadar ileriye gidebileceğini ve ne kadar tehlikeli olduğunu çok başarılı bir şekilde işlemiş. güya süper olması gereken bu insanların bu kadar sorunlu olmaları ve olayların gelişim seyri kurgusal karakterler ve olaylar üzerinden gerçekliğin çarpıtıcı bir yansıması gibiydi. yani temelde aşırı kurgusal, gerçeklikten uzak bir dünya ancak bu kadar gerçek olabilirdi.

3.sezon savaş sahneleri seyirciyi çok yükseltse de, süper hatta süper süper kahramanların savaşı olduğundan aşırıya kaçılması, gerçeklikten epey uzaklaşmaları kaçınılmazdı. hatta birkaç bölümün başında hiçbir canlıya zarar verilmediği ve bunun için görsel efektlere hayvan gibi paralar harcadıklarını yazmışlar ki izledikten sonra hak veriyorsunuz. bizim dizilerdeki gibi boş tabaktan yemek yemeye çalışanlar benzeri bir sahne göremezsiniz yani*

konunun orijinalliğiyle, karakterlerin ve olayların çok güzel işlenmesiyle, oyunculuklarla, verilen emekle ortaya başarılı, izlemeye değer kaliteli bir yapım çıkmış. bence şans verilmeli.

3 sezonu da izlemiş olanları aşağıya alalım, burası çokomelli.

dizi boyu çoğu insanın nefret ettiği homelander karakterinin de çok güzel işlendiğini düşünüyorum. ilgisiz, sevgisiz ve sadece soldier boy'un yerine geçip vought'a hayyyvan gibi paralar kazandırması için dünyaya getirtilmiş bir çocuk büyüyor ve amerika'nın sevgilisi oluyor. bu sevgi onun her şeyi, bu yüzden de bunu kaybetmemek için yapmayacağı hiçbir şey yok. kaybettiği ya da kaybedeceğini düşündüğü zamanlarda kendini nasıl kaybettiğini, nasıl delirdiğinde şahit oluyoruz çoğu kez. ilgiye o kadar aç ki son bölümlerde sırf kendisinden daha güçlü ve daha çok seviliyordu diye nefret ettiği soldier boy'un babası olduğunu öğrendiğinde onunla konuşup aile olmak istediğini söylüyor.
aynı zamanda da milyonlar tarafından bu kadar çok sevildiği ve dünyadaki en güçlü insan olduğu için de bir o kadar narsist. bu narsistliği yüzünden artık kontrol edilemez bir raddeye geliyor, en sonunda kendisi de patlayıp bazı hatalar yapıyor. yaptığı hatalar yüzünden artık sevilmeyeceğini düşünürken aksine amerika halkı onu daha çok seviyor ve daha çok kucaklıyor. hatta en son homelander gözlerinin önünde bir insanı öldürmesine rağmen biri çıkıp alkışlıyor ve sonra herkes ona katılıyor. bu sahne aklıma "celladına aşık olmuşsa bir millet, ister ezan ister çan dinlet" dizelerini getirdi.

3.sezon hughie karakterini hiç sevmedim. hayatı boyunca sessiz sakin, güçsüz, eziklenmiş bir tipin eline fırsat geçince sırf artık böyle olmak yerine bir şeyler yapmak istediği için saçma salak kararlar alması bence çok klasikti. başlarda tatlı, minnoştu. sonra süper kahraman bir sevgilisi olunca ve kendisinin onu koruması gerektiğini düşünürken starlight onu korumaya başlayınca birden erkeklik* triplerine girip mantıksızca kararlar almasına hiç şaşırmadım, dediğim gibi benzerini çok izlediğimiz bir değişim.

deep karakteri ise homelander'dan sonra en çok mide bulandıran karakter sanırım. homelander'dan bile daha aciz. hele o ahtapot sahneleri, gerçekten çok kötüydü.

maeve'in sırf lgbt üyeleri desteğini de alabilmek için lezbiyen olarak yansıtılıp* yapılan reklamları, homelander'ın bir sahnede "grubumuzda siyahi de var, lezbiyen de var" dediği sjw göndermeleri de komikti.

son bölümde stormfront'un da homelander'ın annesi çıkmasını bekledim, ki hala da bekliyorum. homelander'ın mommy issues sahnelerinden sonra hiç şaşırtmaz.
devamını gör...
aynı türden olan doom patrol'ün aksine ivmesi her sezon yükselen anti kahraman dizisi, 2000'li yıllarda çıkmış en iyi en güzel işlerden. 3. sezon da çok iyi olmuş hakikaten. sezon finali çok çok iyi. ağaç yaş iken eğilir sözünün ne kadar doğru olduğunu da sezon finalinin son saniyelerinde ryan' ın yüzünde gördük. çünkü çocuk ne görürse onu yapar.
devamını gör...
her madde bağımlısı gibi "bu bölüm son, sonra uyuyacam" diyerek üçüncü sezon'u tek seferde bitirdiğim dizi.


homelander'a ısınmaya başladım. herkes adamdan nefret ediyor ama adam tanrı ve yine de bütün dünyayı yok etmiyor. valla benim elime bir imkan verseler thanos gibi bütün dünyanın %50'si değil, %90'ını yok ederdim. homelander yine iyi. adam sadece ama sadece sevilmek istiyor.
starlight çok sıkıcı.
butcher vicdanının kurbanı.
starlight'ın erkek arkadaşı asshole (adını bile hatırlamıyorum) tam bir cunt.
m.m. görev adamı ve ahlâk sembolü.
homelander'ın piçi game of thrones'taki piç sarı kral gibi.

öngörü: butcher kanserden ölmesin diye onu kalıcı olarak süper yapabilirler. ama bu çok klişe olur.


izleyin. sürükleyici bir dizi.
devamını gör...
bu aralarda izleyebileceğiniz en iyi dizilerden biri. dizide en trajik hikaye ise başlangıcıyla bitişiyle kesinlikle butcher'ınki.


herif bok gibi bir adamın oğlu olarak dünyaya geliyor. dayak yiye yiye, berbat bir çocukluk ve gençlik geçiriyor. dayanamayıp evi terk ediyor bu sefer kardeşi, abisini kaybedince hem de babasının eziyetine dayanamayınca intihar ediyor.

bizim adam bi kadına aşık oluyor tam duruldu, hayat güzel gidiyor derken adamın karısına dünyanın en güçlü süper kahramanı (bkz: homelander) tecavüz ediyor ve kadın intihar ediyor. elinden bir şey de gelmiyor.

sonradan öğreniyor ki karısı ölmemiş, tecavüze uğradığı homelander'dan bir tane oğlu var ve vought tarafından izole bir şekilde saklanıyorlar. bizim adam diyor ki ''ulan oley be karım yaşıyor ben bunu kurtarırım mutlu mesut yaşarız''. gidiyor karısını kurtaracak ama bu sefer de karısı bunla kaçmayı kabul etmiyor. homelander'dan olan oğluyla kalmayı seçiyor.

sonra bizim piç çocuğumuz annesini kötü adamlardan korumaya çalışırken güçlerine tam hakim olamadığı için annesini öldürüyor. butcher karısını da kaybediyor.

en son tek gayesi olan homelanderı öldürmeyi istiyor. defalarca ''geçici v bileşeni'' kullanıyor, bu sebeple kanser olup 1.5 yıllık ömrü kalıyor ama dizinin sonunda, karısına tecavüz eden homelander ve karısını öldüren piç çocuk beraber el ele gidiyolar.

farkettiyseniz dizinin sonunda hemen herkes mutlu ama senaristler bildiğin butcher adlı dostumuzun ağzına yüzüne sıçıp bırakmışlar.devamını gör...
muhteşemdir. rastgele açtığım bir diziydi iyi ki de açmışım. bozulan süperkahramanları ve onlarla savaşmaya hazır bir grup deliyi konu alıyor fakat insanların bu tarz güçlerle ne yapabileceğini çok gerçekci şekilde anlatıyor, bol bol kan ve 18+ sahneler var. favor dizilerimden biri. şimdi galiba yan dizisi geliyor elbette onu da izleyeceğim. bol aksiyonlu, tavsiye ederim.
devamını gör...
prime aboneliği alma sebebi olacak sizi.

önceden çizgi romanını okumuştum ve çizgi romanı gerçekten çok dahasını içeriyor çok fazla traşlanmış. ama karakterleri birebir işlemişler.

farklı ve alışılmadık bir mizah ve hikaye sunuyor. süper kahramanlar gerçekten olsaydı nasıl olurdu sorusuna bir cevap gibi aslında. günümüzde birçok ünlü, siyasetçi vb bile kapılı kapılar ardında böyle yöneltiyorken kesinlikle süper kahramanlar da böyle olurdu.

güzel alt metinler barındırıyor.
homelander'ın sert görünüşün altında yatan kadınsı tavırlar. çok güzel işlenmiş.

çizgi romanda hughie, simon pegg'i örnek alınarak çizilmiş ama dizide hughie'nin babası rolünde. yaşlandığından dolayı sanırım.


diziyi sevdiyseniz çizgi romanına bayılırsınız belirli bir bölüme kadar türkçe çevirisi var ardından ingilizcesini zaten bulursunuz i.


diziye puanım 9/10
çizgi romana 10/10
devamını gör...
oyuncu listesinde antony starr, karl urban, jack quaid, erin moriarty, jensen ackles, karen fukuhara, chace crawford, laz alonso, jessie t. usher, tomer capone, claudia doumit, dominique mcelligott, cameron crovetti, colby minifie, nathan mitchell, aya cash, simon pegg, shantel vansanten, elisabeth shue, giancarlo esposito, jennifer esposito, brittany allen ve shawn ashmore gibi oyuncuların olduğu 2019'da başlayan dram türündeki dizi 3 sezonu var olan dizinin yönetmenliğini ise billy butcher üstlenmiştir.

süper kahraman filmleriyle dalga geçen ve süper kahramanlarında insani duygulara sahip olduğunu çarpıcı bir şekilde gösteren dizi. kaliteli bir yapım kesinlikle biraz aşırılıklar da yok değil ama kaliteli. dizi gücü elinde bulunduran bir şirket ile o şirkete karşı savaşan bir süper kahraman düşmanı adam üzerinden gidiyor ve bu adam başka bir adam ile bir araya gelerek bir süper kahramanı yakalayarak onu öldürmeyi başarırlar. kahramanların en büyüğünün kendi çıkarları için neler yaptığını gördüğümüz bir çok sahnesi vardır özellikle uçak sahnesi vardır ki o çok açık bir şekilde mantığımıza bir mesaj yollar. diğer kahraman filmlerinde mantığı bir kenara bırakıp izliyoruz belki ama yine de kendi içinde bir mantığı olan film kendi verdiklerine ihanet ederse o film kalitesinden uzaktır. yani bize söylemeye çalıştıkları şey filmlerde arka planlar yok alın size arka planda yaşananlar ya da daha doğrusu dünyada süper kahraman olsa düzen bu olur diyor ama benim düşünceme göre eksik bile söylemiş. süper kahramanlar olsa bir ülkenin görüşüne sahip olsalar özellikle o ülkenin silahı olurlar o olmasa kendi çıkarları için yapacakları bir çok şey olacaktır.

fazla açık seçik sahneleri barındırdığı düşünüyorum bazıları için bu normal gelebilir ama bana fazla geldi bazıları. dizi güzel dizi ama ne izleyeceğinizi bilerek izleyin diye söylüyorum izlemeyenler için. iyi seyirler.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"the boys (dizi)" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim