h. g. wells'in 1895 tarihli zamanın ötesinde eseri. 4. boyut eleştirisiyle başlayıp, sosyal, toplum, ekonomi eleştirisiyle devam eder. mükemmel bir eserdir.
devamını gör...

bilim kurgu türünün en önemli eserlerinden biri sayılan "zaman makinesi" h. g. wells’in 1895 yılında kaleme aldığı bir eserdir. eserde isminden de anlaşılacağı gibi zamanda yolculuk yapan ve 802.701 yılına giden ana kahramanımızın yaşadıklarını anlatılır. 802.701 yılına giden kahramanımız, insanlığın artık aşırı geliştiği, savaşların olmadığı, teknolojinin doruk noktasına ulaştığı, refahın ve dünya güzelliklerinin sağlandığı bir dünyaya geldiğini zanneder. ama gerçek bunun tam tersidir. insanlık, yeryüzünde yaşayan, hem fiziksel hem de zihinsel anlamda geri bir insanlık türü olan "eloiler" ve yer altında yaşayan, saldırgan olan ve eloiler’i avlayarak beslenen "morloklar" olmak üzere ikiye bölünmüştür. kitap boyunca kahramanımız bu ilginç gelecekteki tehlikeli maceralarına tanık oluruz. bu kitabı sadece bir bilim kurgu kitabı olarak tanımlamak yanlış olur, zira yer yer sistemsel ve politik eleştirilerle de karşı karşıya kalırız. zira wells bir zamanlar sosyalist idealleri savunmuştur - hatta sosyalist "fabian derneği"nin üyesiydi. bu anlamda da bu tür eleştiriler şaşırtıcı değildir. kitabın yazıldığı dönemdeki kapitalizmin vahşiliği ve işçi-işveren çatışmasının varlığı kitabın bazı yerlerine yansımıştır, zira içinde bulunduğu geleceği anlamaya çalışırken kahramanımız zenginliğin eşitsiz dağılımını eşsiz bir şekilde eleştirir. yazarın hayal gücüne hayran kaldığım bir eser. kesinlikle okunmalı.

sayfa 49
güvendeki enerjinin kaderidir bu; sanata ve erotizme yönelir, ardından de rehavet ve çürüme gelir.
sayfa 84
benim için akşam sakinliğinde her zaman bir beklenti havası vardır.
sayfa 108
zihinsel çok yönlülüğün değişimin, tehlikenin ve dertlerin telafisi olduğu gerçeği gözden kaçırdığımız bir doğa kanunudur. doğa alışkanlık ve içgüdü yararsız hale gelene kadar zekâya başvurmaz. değişimin olmadığı ve değişime ihtiyaç duyulmadığı yerde zekâ yoktur. sadece çeşitli ihtiyaçları karşılamak ve tehlikeleri defetmek zorunda olan hayvanlar zekâdan paylarını alırlar.
devamını gör...
gerçekten zamanına göre yazarının çok iyi bir hayal gücüne sahip olduğuna inandığım kitap.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"the time machine" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.