sarmal kısır bir döngünün sonucudur. eğitim sisteminin adeta çöktüğü bir ülkede eğitim almış bir kişinin mezun olduktan sonra eğitim aldığı ülke standartlarının üzerinde bir performans sergilemesini beklemek haksızlık olur. sistem değişmediği sürece aynı şekilde mezunlar vermeye devam eder, bu mezunların içerisinde azimli olanlar ise varolan sistemin el verdiği ölçüde kendileri gibi öğrenci yetiştirmeye devam eder. atatürk gibi bir adam gelene dek de bu kısır döngü bu şekilde devam eder çünkü devrim mikserde yapılmaz.
devamını gör...
öğretmenlik, yetenekten önce sevgi işidir, doktor, mühendis vs olmak gayesiyle üniversite sınavına girip de yeterli puan alamadığı için boşta kalmayayım mantığıyla tercih edilecek bir bölüm değildir.
bugünkü öğretmen kitlesinin en az %50si bu şekilde.

bu duruma yıllarca kalitesizleşen eğitim sistemi de eklenince içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. kalite hem nitelik hem de nicelik olarak günden güne kötüye gidiyor. mesleğe ilk başladığım yıllardaki sınıf mevcutlarını mumla arıyorum. şu an 35 kişinin altında bir sınıf bulmak okulların büyük çoğunluğunda imkansız. merkezi okullarda ikili sistem olmasına rağmen 40 ve üzeri mevcutlar.

yandaşa peşkeş halkın ağzına da bir parmak olarak başlatılan fatih projesi yarıda kaldı, tahtalar bozuk, bakımsız veya demode. 2021 yılında beyaz tahta ve kalem ile ders işleyebiliyoruz. fotokopi çekmek lüks, ya makina yok ya kağıt ya da toner. bunlar varsa da öğretmen kendi cebinden çektiriyor ya da veli ile karşı karşıya gelip ona el açıyor.

bir başka sorun da eğitim de yaptırımın sıfıra indirilmesi, sınıfta kalmak liseye kadar hiç yok. lisede ise 50 ortalama yetiyor, temel derslerden temel bilgiler eksik bir şekilde ders zayıf olsa bile diğer ders ortalamaları ile geçebiliyorsun.
devamını gör...
“türkiye’nin kalitesizleştirilen bir ülke haline gelmiştir” diyerek çıtayı arşa çıkarıyorum.

t: doğruluğundan hiç şüphemiz olmayan fakat uğrunda hiçbir şey yapılmayan bir gerçek.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türkiye'de öğretmen kalitesinin düşük olması" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim