uluslararası ilişkiler , “uluslararası sistem” içindeki aktörlerin , devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası, bölgesel, hükümetler arası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinler arası bir disiplindir. disiplinler arası olması sebebiyle (bkz: hukuk), (bkz: iktisat), (bkz: sosyoloji), (bkz: tarih), (bkz: felsefe), (bkz: coğrafya)gibi bir çok disiplinden faydalanır.
devamını gör...
burada sevgili portakallara küçük bir uyarı yapmak istiyorum. tabii ki istediğiniz, gönlünüzden geçen bölümü okuyun ama günün sonunda bu tarz bölümler yani mesleği tam olarak belli olmayan bölümlerin (hukuk avukattır örneğin) kendi içinde bir riski olabiliyor iş bulma sürecinde. böyle minik bir uyarıyı yapma gereği hissettim.
devamını gör...
bu bölümü bitirince hem herşey hem de hiçbirşeysin. bu bölümde okumayı düşünen gençlere söyleyebileklerim şunlar. okuması zevkli ama gelecek kariyerin konusunda çok fazla araştırma yapman gerek. vizyonun genişse bir sürü olasılık var aslında. ve mutlaka ama mutlaka birden fazla yabancı dil bilmelisin. ee adı üstünde, bu "uluslararası ilişkiler"
devamını gör...
hayalini kurmuş olduğum bölümdü. okuması zevkli bir bölüm. ama ufkun geniş olacak bu bölümü okuyanlarda. değilse gidin abi başka bölüme ya da daha iyi hazırlanın garanti meslek olan bir bölüme gidin. okuması kolay iş bulması zor bir bölümdür. velev ki bu bölümdesiniz hemen 1. sınıfta ingilizceyi bitirmeniz lazım. en az 2 diliniz olacak. yds puanı ve ales puanı olacak bu bölümü okuyanlarda şart abi. ve yüksek lisans yapın abi. iyi bir üniversitede yapın. erasmus yapın mesela lisans okurken. ortalamanız 3'ün üstünde olsun. bitirmek sorun değil bir şekilde bitiyor ama hazırlık yapmazsanız bir hiçsiniz.
devamını gör...
aklımda (bkz: cem yılmaz)ın
uluslararası ilişkiler tanımı :
himmm danimarka ile mektup arkadaşlığı,
-sevgili danimarka bu aralar bana karşı çok soğuksun,
- sana değil iklimim öyle
soylemi geldi nedense
devamını gör...
bu bölümü okuduğunuzu söylediğinizde, muhtemelen şu soruyla karşılaşırsınız:
‘2 yıllık mı 4 yıllık mı?.

okuması zevkli bir bölümdür. benim zamanımda tm puanı üzerinden öğrenci alıyordu; şimdi durum nasıl bilemiyorum. siyaset çoğu kişi için sıkıcı sayılsa da, aslında gerçekten bulmaca gibidir. her davranışın altındaki nedenleri bulmalı, her hamlenizin sonuçlarını hesaplamasınız; tıpkı satranç gibi.

ufak gördüğünüz bir davranış bile ülkeler arası gerilime neden olabiliyor. bu yüzden işin ehli tarafından yapılması gerekirken, konudan bihaber kişilerin elinde olduğundan, sürekli bir diplomatik krizle karşı karşıya kalabiliyoruz.

ülkemizde de işin ehli olmayanlar tarafından siyaset yürütüldüğünden,bu bölümdekilerin ülkemizde kendi alanında iş bulması zordur.
devamını gör...
mezun olduğum bölüm,okuması keyiflidir ayrıca.amerikan dış politikası,orta doğu siyaseti,kültür tarihi gibi dersleri bünyesinde barındırır.mesleki kazanım ve yelpazesinin iyi araştırılması gerekir,yoksa boşta kalma olasılığınız yüksektir.keyifli bir yanıda siyasi tartışmalarda karşı tarafın politik tarih hakkında,bol keseden sallamasını izlemektir.
devamını gör...
bende iktisat fakültesi mezunuyum ama uluslararası ilişkiler ne işe yarar hala bilmiyorum. bitirip ne olunuyor .
devamını gör...
bölümün hocaları güncel türk siyaseti hakkında katiyen sizi konuşturmaz.
devamını gör...
diğer bütün iibf bölümleri gibi okunmaması gereken bölümdür. ben bu bölümler için yanıp tutuşuyorum diyenler için ankara ve istanbul'daki birkaç üniversite istisna tabii.
devamını gör...
büyük umutlarla araştırmadan yönlendirilme olmadan kazandığım, mezunu olduğum, okuduğumdan dolayı işsiz kaldığım bölümdür. asıl amacı diplomatik temsilci ve büyükelçilik çalışanları yetiştirmektir. okuması keyifli ve zor bir bölümdür fakat mezun olduğunda ne mesleğin olacağını bilmediğinden insanı çıkmaza sokar. insanlar "eee şimdi mezun olunca sen tam olarak ne iş yapacaksın"? dediklerinde kem küm ettiren bölümdür. akademisyen olma hayaliyle tercih etmiştim ama referansım olmadığı için kabul edilmedim. şuan ise hala kpss belasıyla uğraşıyorum. kpss de ataması yoktur ona göre seçmeyin. iibf'nin üvey evladıdır. kadroların şartlarında tüm iibf bölümleri yer alır bunu koymazlar dış kapının dış mandalıdır. velhasıl iş kaygınız yoksa kültürlenmek isterseniz okuyun onun dışında okumayın, okutturmayın net!
devamını gör...
devletlerin birbirleriyle ilişkileri uluslararası ilişkilerdir; bu eğitimin verildiği yer de üniversitede uluslararası ilişkiler bölümüdür. bu bölümde okuyanlar sıklıkla şu soruya maruz kalırlar: iki yolluk mu dort yolluk mu?
siyasi bilimler fakültesinden mezunsanız ve başarılıysanız * işinizi yapbilirsiniz. iktisadi idari fakültenin uarası ilişkiler bölümü ise daha şanslısınız. iktisat vb gördüğünüz için daha kolay iş bulabilirsiniz.
devamını gör...
ümit özdağ, sencer imer, kadir cangızbay, atilla yayla, osman metin öztürk ve daha nicelerinden ders aldıgım bölümdür. tarih, siyaset, ekonomi, ağırlıklı hukuk dersleri alırsınız. anayasa ve borçlar hukukuna ek; deniz, hava, kara, uluslar arası hukuk, vatandaşlık hukuku, uyrukluk hukuku, ticari hukuk, ab hukuku gibi. ayrıca bizde diplomatik usul dersleri de vardı.
idealist ve araştırmacı değilseniz bu bölümün size bir katkısı olmayacaktır. çok şey olabileceğiniz gibi, hiçbir şey de olabilirsiniz herşey size bağlıdır. okuması çok keyiflidir o ayrı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"uluslararası ilişkiler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim