feylesof yazar profili

feylesof kapak fotoğrafı
feylesof profil fotoğrafı
rozet
karma: 2681 tanım: 133 başlık: 69 takipçi: 62
karma: 2681 tanım: 133 başlık: 69 takipçi: 62
Çok okur , az yazar .

son tanımları


kuantum köpüğü

uzunluğu planck sabiti kadar olan , bir anda var olup yok olan şeyler , bence evrende var olan enerjilerden (dalgalar) kopan küçük şeylerdir.
devamını gör...

kırmızı peçete teorisi

kalabalık bir ortamdasınız ve bir akşam yemeği için insanlar toplanmış. herkesin görebileceği bir yere bir avuç peçete bırakıyorsunuz.

gecenin sonunda insanların peçeteleri rahatlıkla kullandığını göreceksiniz. ve büyük ihtimalle tüm peçeteler tükenir .

yine aynı ortamdasınız ve aynı insanlar bu sefer aynı peçeteler yerine şık , kırmızı ve sürekli kullanılmayan farklı bir renkte bir peçete bıraktınız herkesin görebileceği bir yere. insanlar bu sefer peçeteleri fazla fazla almıyor israf etmiyor. işleri bitince atmak yerine tekrar tekrar kullanıyor.

işte insanlar gündelik hayatta sürekli gördükleri şeyleri , alışagelmişin dışında bir şey gördükleri zaman ona diğerlerine göre daha fazla değer yüklerler.
devamını gör...

minimalizm

önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır”.

az ve öz akımı.

estetik ve sadelikten yana olan , kendim uygulamaya çalıştığım , yeteri ve gerektiği kadar nesneyi barındırmamızı söyleyen akım.

10 tane ayakkabı da ihtiyacımızı karşılar. 5 tane ayakkabıda. 10 tane mont da ihtiyacımızı karşılar , 5 taneside. gereksiz olan herşeyi ihtiyacı olana verin.

evlerimize bakın ihtiyaç fazlası ne kadar çok şey var , ihtiyaç fazlası karmaşıklık getirir , kaos getirir , çekmeceyi açtığınız vakit , bunlar ne dersiniz , taşınacağınız vakit , neyi nereye koyacağınızı şaşırırsınız .
devamını gör...

uzay zaman bükülmesi

kara delik , yıldızların veya gezegenlerin vb. cisimlerin kütlelerinden dolayı olan çöküntüler diyebiliriz.

çöküntüden dolayı yanından geçen herhangi birşeyi kendi çöküntüsüne yuvarlayarak bir nevi dansa davet eder.
yani bir nevi çarşaf örneği doğrudur .
3 boyutlu dünyada yaşadığımız için 2 boyutta tasvir etmek doğrudur.

hatta aşağıya çok güzel anlatan bir video bırakıyorum.
devamını gör...

kuantum tünelleme

çok spesifik bir konu , basit bir şekilde anlatmak isterim .

bir dağ düşünün üzerinde yürüyüp diğer tarafa geçeceksiniz , kuantum tünelleme sayesinde dağı delip diğer tarafa geçebiliyorsunuz veya dağın içinde bile bulabiliriz yani gerçek hayatta şöyle düşünün elektron çekirdeğin içinde geziyor.

ve ayriyeten çok değişik bir şekilde bunun sayesinde fotonlar ışık hızından hızlı gidebiliyor yani potansiyel enerjisini aşıyor ve bozunuyor .
devamını gör...

sadi şirazi

"bir gece sevdiğim içeri girdi. yerimden öyle bir fırlamışım ki elbisemin eteği mumu söndürdü. güzelliği ile karanlığı dağıtan sevgilim sordu : ben gelince neden ışığı söndürdün.? dedim ki : güneş doğdu zannettim.." sözlerinin sahibi.
devamını gör...

kafa sözlük 1. platosu

uzaklaşmak değil , yazacak başlık bulamamak. bazen öyle başlık yazıyor bazı arkadaşlar okurken ben utanıyorum .
devamını gör...

kuantum biyoloji

aslında sizin ve etiyopda yaşayan iletişimi olması için kuantum dolanıklıklı olması lazım bunun için en başta evrime veya yaratılışa gitmemiz lazım .

ayriyeten kuantum fiziği ile kuantum biyoloji aynı tanımlar ile açıklamıyoruz , isimleri aynı olabilir lakin açıklama şekilleri çok farklı birde daha yeni bir konu olduğundan , ki kuantum fiziği hakkında daha hiçbir şey bilmiyoruz denecek kadar az bilgimiz var iken kuantum biyoloji hakkında çok kısıtlı yorum yapabiliyoruz.
devamını gör...

geceye bir söz bırak

tanrı, size istediğiniz insanları değil,ihtiyacınız olan insanları verir. öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, size acı verecek, sizi terk edecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır.
devamını gör...

klasik mekanik

fiziğin iki ana dalından birtanesi newton 3 prensibi ile başlar modern fiziğe kadar olan tüm konuları alır

klasik mekanik basit bir şekilde görülebilen cisimlerin hareketlerini hem matematiksel hem de deneysel olarak incelir.

klâsik mekanik, newton mekaniği, klasik istatistik mekanik ve klâsik elektromanyetik teori alt dallarını içinde barındırır.

klasik mekanik günlük olayları kesin bir şekilde inciler ancak ışık hızına yakın cisimlerde göreli mekanik olduğundan dolayı sonuçlar tutarsızlık gösterir.

peki klasik mekanik neleri inceler , örneğin tahterevalli çalışma prensibi , roketlerin momentumu ve enerjisi , gezegenlerin hareketlerini vb. örnekler
devamını gör...

hayat felsefesi yapılabilecek en güzel söz

tepende karabulutlar olsa bile gökyüzünün maviliğinden kuşku duyma.
devamını gör...

insanlar beni yoruyor

yanlış insanlar yoruyor. bakın burada birbirimizle anlaşıyoruz , fikir alışverişi yapıyoruz bazen goy goy yapıyoruz , çoğumuz birbirimiz gerçek hayatta tanımıyoruz . buraya gelen insanların anlayışlı olduğunu fiziksel özelliklere değil de fikirlere önem verdiğini gösterir elbette arada var öyleleri çoğunluk böyle . sizde ne yapacaksınız gerçek hayatta fikirlere önem veren arkadaş edinmek ile bu sorunu çözeceksiniz , kendinizi yıpratan insanlar ile birlikte olmayın bu çok zor biliyorum söylemekle olmuyor ama çabalayin .
devamını gör...

gölge etme başka ihsan istemem

yolunda giden işime bir zararın dokunmasın da başka herhangi bir iyiliğini istediğim yok” anlamında kullanılır.
--- alıntı ---

büyük iskender, şehirde gezerken, fışı içinde, bir çul ve bir ekmek torbasıyla köpek gibi yaşayan diyojen’i görür. yanındaki adamlara, bu adamın kim olduğunu sorar ve diyojen’in bir filozof olduğunu öğrenir. felsefeye karşı sevgisi bulunan iskender, fıçıya yaklaşır. güneşin vurduğu fıçı içinde diyojen mayışmış bir şekilde yatmaktadır. büyük iskender diyojen’e kendini tanıtır ve kendisinden bir şey isteyip istemediğini sorar. aldığı cevap tarihe geçer. diyojen, büyük iskender’e sadece “gölge etme, başka ihsan istemem” der.

--- alıntı ---
devamını gör...

sokrates gerçeklik filtresi

--- alıntı ---

ünlü ve aksi filozof sokrates bilginliği, farklı çalışan zihni ve otoriteyi sorgulayacak cesareti ile saygıdeğer bir ün yapmıştı. bir gün sokrates yol üzerinde bir tanıdığına rastladı ve adam ona; ey sokrates, senin o sevdiğin arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun? dedi. bir dakika bekle” diye cevapladı sokrates. sonra şöyle devam etti; bana söyleyeceğin şeyi söylemeden önce izninle sana küçük bir test uygulamak isterim. bu teste “üçlü filtre testi” deniyor.
üçlü filtre mi? diye cevapladı adam şaşırdı ve kabul etti sokrates’in teklifini.
“şimdi’’ diye devam etti sokrates. benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtreleyeceksin. buna neden üçlü filtre testi dediğimi de birazdan anlayacaksın. ilk olarak birinci filtre, “gerçek filtresini” uygulayalım. bana birazdan arkadaşım hakkında söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?

hayır, dedi adam biraz şaşırarak ve devam etti;

aslında ben bunu sadece duydum ve… ‘’

tamam, dedi sokrates. öyleyse, sen bu söyleyeceğin şeyin gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. şimdi ikinci filtreyi deneyelim, bunun adı da “iyilik filtresi.” arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi?

şey, hayır. aslında tam tersi…

öyleyse, diye devam etti sokrates, “arkadaşım hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin bile değilsin.” adamın şaşkınlığı giderek artıyor, biraz da utanıyordu.

“fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı.” dedi sokrates. “işe yararlılık filtresi.”

peki, bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim bir işime yarar mı?
adam duraksadı bu kez gerçekten kızarmıştı. “hayır, aslında pek değil” diye cevap verdi.

“iyi” diye tamamladı sokrates.

“eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar değilse, bana neden söyleyesin ki? yani demem o ki, sen neden bahsediyorsun be adam?!”

--- alıntı ---
devamını gör...

bedelsiz sermaye artırımı

herhangi bir hisse senedinin belli bir oranda bölünmesi sonucunda fiyatın da o kadar düşmesidir. elde bulunan hisse senedi ile o hisse senedinin fiyatı korunur .

örnek : %100 bedelsiz hisse veren bir şirket var bölüme öncesi fiyatı 100 tl ve elimizde 10 tane bundan var hisse bölündüğü zaman elimizde bulunan hisse senedi 20 tane olur fiyatı da 50 liraya düşer . yatırım tavsiyesi değildir.
devamını gör...

fiyat kazanç oranı

fiyat/kazanç oranı herhangi bir hisse senedinin fiyatının her bir hisse başına kârına bölünmesi ile oluşan bir tanımdır.
hisse başına kar ise dağıtılan temettü sonrası , şirketin o dönem kârının hisse senedine bölünmesidi.


hisse başına kâr için : net kar / hisse sayısı
fiyat kazanç oranı : hisse güncel fiyatı / hisse başına kâr . yatırım tavsiyesi değildir.
devamını gör...

devre kesici

borsada devre kesici , hisse senedinin değeri üzerinden ani bir şekilde yükselmesi ve düşmesi sırasında devreye giren ve bunun sonucunda ani fiyat değişiklikleri önlemeye yönelik bir uygulamadır.
devamını gör...

kol kesmek

hisse senedini büyük zarar ile satmak.
devamını gör...

destek atmak

direnç veya destek bölgesinde olan hisse senedine işlem girilmesine denir.
devamını gör...

bir cümle ile çocukluğunu tanımla

akşam ezanında evde ol.
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim