insanlar para kazanmak için çalışıyorlar elbette diyeceksiniz. ancak ya ömür boyu bize yetecek paramız olsaydı yine çalışır mıydık? bence yine çalışırdık. çünkü aslında insanlar sadece para kazanmak için çalışmıyorlar.
devamını gör...
çalışmak sadece para kazanmak için yapılıyorsa yazık bize..
devamını gör...
illa ki ama buradaki soru çok ucu açık bir soru olmuş. yani çalışmaktan kasıt şu an yaptığım işi ise salak mıyım cevabını veririm. ama bir butik şarap tesisi açıp onları sunduğum bir restoran açtığımı düşünelim o parayla, o zaman cevabım ölene kadar olacaktır.
devamını gör...
ömür boyu yetecek paran olsa bile o paranın kaynağını korumak güvence altına almak için yine çalışırız. ınsanoğlu kendini garantiye almayı ve hep daha fazla para kazanmayı sever. tabi bi de kendinden sonra gelenler var çocukların torunların onlara da güzel bir gelecek hazırlamak gerekir.
devamını gör...
sevilen bir işte çalışılıyor ise o paraya rağmen bırakmazsınız. size eziyet olarak gelen bir işi bırakmanız da saniyenizi almaz.
devamını gör...
hazıra dağ dayanmaz diye sözümüz var. ne kadar bitirilemeyecek kadar param da olsa çalışırım diye düşünüyorum, en azından bir uğraş bulurum kendime. daha çok insanlara ulaşma isteği boş durmamı engelliyor.
devamını gör...
çalışırım ama sor bir nasıl çalışırım. gidip de, bir firmada beyaz yakalı olarak çalışmam. kendime kırtasiyeyi de içeren bir kitapçı dükkanı açar, mor yakalı olarak çalışırım. tabii tükkan benim olduğu için, çalışma saatlerim ve günlerim daha serbest olacaktır. e gidip biraz para da yerim yani. ama illa bir işim olur. hayatın ne getireceği belli olmaz. para bu bitiverir falan, o riske giremem.
devamını gör...
boşuna burada veberci protestan ahlakı satmayın arkadaşlar.
bu çalışmanın kutsallığı safsataları, sermayenin ve egemenlerin işçi sınıfında rıza yaratmak için ortaya attığı lakırtılardan başka hiçbir şey değil.

içine düştüğümüz sistemde emeğimizi toplumsal emek zaman değeri ölçüsünce satmaktan başka hayatta kalma ihtimalimiz yok bizim. çünkü biz mülksüzleştirilenleriz. gerçekten bana ekonomi politik anlattırmayın, kapitalizmin üretim ilişkilerini ayak üstü tahlil etmek yeterli de olmaz zaten. o yüzden gidiniz azıcık okuyunuz.
(bkz: das kapital)

yani çok açık olayım, hayatta kalabilecek olsam ne diye 1 kendi heybeme 10 burjuvazinin heybesine koyarak çalışmak zorunda olduğum bu sistemde çalışmayı sürdüreyim?
zenginler benim ürettiğim artı değerle daha da mı zengin olsun?

velhasıl kelam emeğimi ve zamanımı satmadan hayatta kalabilecek olsam asla çalışmam. başka şeyler yaparım. okurum, yazarım ne biliyim, sınıfımın safına gücümü akıtırım. gider yoksul mahallelerde ücretsiz öğretmenlik yaparım tam zamanlı.

çalışmanın, sömürülmenin, emek ve zamanını satmanın övülecek, kutsanacak, güzellenecek bir tarafı yok arkadaşlarlar. protestan ahlakı zırvalıkları falan hep kapitalizmin egemenliğini perçinlemek için ortaya çıkmış şeyler, geçiniz bunları.
ha illa çalışılacaksa bunun tek adil ve güzel olan biçimi birlikte üretilip birlikte tüketildiği ihtimallerdedir. (bkz: komünizm)
devamını gör...
çalışırdım. daha çok gezer, daha çok okur, kendimi geliştirmek ve ulaşımı olmayan çocuklara daha iyi eğitim sağlayabilmek, iş imkanı olmayan insanlara iş kaynağı sunabilmek ve daha bir çok şey için belli bir işte değil fakat daha güzel bir dünyaya küçücükte olsa ne katkı sağlayabilirsem onun için çalışırdım.
devamını gör...
hayır, no, nein, non, niet.
devamını gör...
tabikide hayır.
devamını gör...
çalışırdım ya. ne yapıcam evde otur otur. işe gitmek illa ki para kazanmak değil ki. orda dostluklar kurarım, zaman geçiririm.
devamını gör...
illa ki çalışmak gerek, insan durmak üzere yaratılmamış. insan durursa erken çöker, bunalıma girer. hayatını garanti altına alacak paran olsa bu sefer karşılıksız işlere yönelebilirsin. insanlara hizmet edebileceğin, muhtaçların yanında olabileceğin işlerle ilgilenirsin.
devamını gör...
şu an yaptığımız işler, ilgi alanımız olmasa dahi, bize para kazandırdığı için "çalışmak" olarak adlandırılıyor. eğer ömür boyu yetecek param olsaydı ve hoşuma giden aktivitelerle uğraşıyor olsaydım bunlar "hobi"m olurdu, "iş"im değil. yani teknik olarak çalışmıyor olurdum.
devamını gör...
insan konfor alanından çıktığı,zorlandığı sürece mutlu olabilir. çalışmak insan olmanın gerekliğidir,yani para ve imkan için değil kendinin farkında olmak için çalışmak ister. evet ömür boyu yetecek parası olan kişi çalışır ve hatta daha büyük çaba,enerjiyle
devamını gör...
ben çalışmam. ne işim olur yani. kalkar keyif aldığım şeylerle uğraşırım aylak aylak takılırım.
devamını gör...
sorun mu salı? ilginç.
devamını gör...
ben çalışırım, zaten sırf bu nedenle freelance olarak çalışıyorum. herhangi bir şeyle uğraşmadan yaşamak inanılmaz sıkıcı bir şey.
devamını gör...
kendime bir sahaf açar, hayalimi gerçekleştirirdim. ömür boyu yetecek param da varmış. geçinme derdi de yok. kitap kokusunu içime çeker, keyfime bakardım.
devamını gör...
sevdiğin bir meslekte çalışıyorsan neden bırakasın helede eser vermek varken....
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ömür boyu yetecek paran olsa çalışır mısın sorunsalı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim