1.
kara üstündeki çoğu doğal yaşam hala burda sürmektedir, daha ne kadar sürer bilmiyorum ama umarım hiç bitmez hayvanların doğal yaşam alanları
devamını gör...
2.
aklımıza direk zayıf ve aç çocukların gelmesini sağlayan kıta
devamını gör...
3.
modern şerefsizlerin kanını emdikleri toprak parçası
devamını gör...
4.
akla ilk madenler gelir.
devamını gör...
aslan, leopar, çita, fil, zürafa, su aygırı, gergedan, timsah, antilop, buffalo, sırtlan, babun, zebra vs. irili ufaklı hayvanların rekabet içerisinde bulunduğu, belgesellerin vazgeçilmezi olan anakara.
devamını gör...
bir (bkz: cemal süreya) şiiridir.

afrika dediğin bir garip kıta
el bilir alem bilir
ki şekli bozulmasın diye akdeniz’in
hala eskisi gibi çizilir
haritalarda
devamını gör...
afrika kıtası geç tanınan bir kıtadır. (sebebi; çöl alanların ve ekvatoral alanların geniş yer tutmasıdır.) bu özelliğinden dolayı karanlık kıta olarakta bilinir.
devamını gör...
o kadar zengin kaynaklarını kaptıran bir kıta. evet.
devamını gör...
emre eringen ve gür akadın yazarı olduğu gür akadın seslendirdiği şarkıdır. tavsiye edilir.
devamını gör...
homo sapiens sapiens (modern insan) arasında dünyadaki en fazla genetik ve morfolojik çeşitliliğin olduğu kıt'a.
devamını gör...
ana vatanamızdır. homonidlerin çıkış ve yayılış merkezidir. 7 kıtadan biridir. homo sapiens cinsinden sonra evrilecek bir üst tür insan türünün çıkacağını ana merkezdir.
devamını gör...
ormanların, hayvanların, fazlasıyla olduğu, farklı kültüre sahip kara kıta diye telafuz edilen kıtadir.
devamını gör...
yüz ölçümü ve nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır.
devamını gör...
zihinlerde hep açlık yoksulluk geri kalmışlık belirir oysa afrika da da medeni toplumlar vardır
devamını gör...
kuran'ı kerime göre, hazreti musa, israiloğullarını köle oldukları mısırdan, firavun'un zulmünden kurtarıp filistine kaçırıyor ve diyorki haydi kudüs'ü ele geçirelim. ama israiloğulları diyorki sen ve rabbin gidin savaşın, kudüsü alınca biz gelelim. kudüsü ele geçirip şehire yerleşmeyen israiloğulları, uzun yıllar çölde bir o yana bir bu yana gidiyor. yıllar geçtikten sonra hazreti musa mısırda köleliğe alışmış olanlarla değil, filistinde özgür olarak doğup büyüyen, eğitilen nesille birlikte gidip kudüsü alıyor.
afrikadaki ulusların bağımsızlık isyanları ilk başlarda kanlı katliamlarla karşılanırken, bir zaman sonra avrupalı sömürge devletleri artık bu şekilde sömürünün sürmeyeceğini anladılar. bu ülkelerin sözde bağımsızlıklarını kabul edip, güya lütuf ettiler ve zamanında kendi dillerini bu ülkelere dayatmanın faydasını gördüler. zaten bizim dilimizi konuşuyorsunuz gelin beraber ticaret yapalım, sizin madenlerinizi biz çıkaralım, sizin fabrika yada ufacık bir atölye bile açmanıza gerek yok biz size her ürünü getirelim dediler. yeni kurulan ülkelerin başına gelenler, insanları özgür olarak eğitip, birşeyleri yapabileceklerine inandırıp, ülkeyi geliştirip kendi kendine yeten bir ülke yapmaya çalışacaklarına, kabile farklarınıda kullanarak baskıcı diktatörlükler kurdular. halkların çoğu fakirlik içinde ve çeşitli basit hastalıklardan bile ölürken, bu sözde bağımsız liderler, eski sömürgeci avrupa ülkesinin ticari antlaşmalarla madenler ve ticaretten elde ettikleri paranın devede kulak kısmını, devletin kaymağını yiyen birileriyle paylaşarak yaşıyorlar.
afrikalıların iyi bir eğitime, kendilerine güvenmeye, batılılar olmadanda kendi başlarına birşeyler yapabileceklerine inanmaları, aşağılık kompleksinden kurtulmaları lazım.
devamını gör...
yapılan çalışmalarla jeolojik kayıtlardan elde edilen bilgilere göre, bugün çöl olan kısımlarının bir zamanlar sulak olduğu bilinen kıta. o bölgelerde su aygırı, fil gibi birtakım hayvanlara ait kalıntılar elde edildiğini ve ormanlık alanların da yine insan eliyle yok edildiğini, bugün de aynı hataya devam edildiğini okumuştum.

***

bir başka büyük problemi daha var kıtanın: ikiye ayrılmaya başladı jeolojik olarak. 2006'da etiyopya'nın afar bölgesinde yarılmalar gözlendi:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bu durumun önceden beri tahmin edilmekte olan yeni okyanus oluşumunun ayak sesi olduğu düşünülüyor.

2018'deyse kenya'da bir başka yarık açıldı:

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

şu an için işler bununla da kalmamış ve 400 dereye varan sıcaklıkta dumanların yer yüzeyine çıktığı çok sayıda çatlak görülmüş kıtanın bazı yerlerinde. zaten volkanik aktivitesi bol olan, hareketli bir yerdir afrika.

bundan birkaç yıl önce de yerin altından, hiçbir deprem dalgasının sesine benzemeyen, gong vuruşu benzeri bir ses geldiği kaydedilmişti. ömrümüz yeter mi bilmem ama bizden sonraki kuşakların coğrafi haritası şu ankiyle aynı olmayabilir.
devamını gör...
en yaşlı kıta,insan oğlunun bu kıtadan bütün dünyaya göç ettiği söylenen, iklimi,insanıda kavruk,fakir sömürülen insanların kıtası.
devamını gör...
günümüzde 'dünya devi' olarak bilinen ülkeler tarafından iliğine kemiğine kadar sömürülen bir kıtadır.

'insan hakları evrensel beyannamesi'nde açıkça belirtilen ' kölelik insan haklarına aykırıdır, hiçbir insan köle olarak çalıştırılamaz' maddesine rağmen afrikalı insanlar hala köleler gibi çalıştırılmaktadırlar.

afrika'da kakao tarlalarında çalışan ama hayatında hiç çikolata yemeyen insanlar vardır. sadece bu örnekten bile o 'modern' devletlerin aslında ne kadar geri kafalı, çıkarcı devletler olduğunu anlayabilirsiniz.

usta oyuncu morgan freeman şöyle der : " insanlık, afrikalı bir anne, çocuğuna 'tabağındaki yemek bitecek!' diye bağırdığında kurtulacak".tabii ki afrika kıtası'nın bu durumda olmasının bir nedeni de ahlaksız yöneticiler ve aptal halktır.

ahlaksız yöneticiler küçük çıkarları uğruna kaynaklarının satılmasına ve o kaynakların asıl sahibi olan vatandaşlarının da köle gibi çalıştırılmasına izin vermişlerdir.

aptal halk ise yönetici kutsal görmeye devam etmiş ve 'modern' devletlerin kendilerini köle gibi çalıştırmalarına göz yummuşlardır.

afrika halkının bu sömürü düzeninden kurtulmasının tek yolu yine kendilerinde gizlidir.
devamını gör...
aklıma görünce üvercinka şiirini getiren başlık. serbest çağrışım sayılır mı ki?
devamını gör...
yeryüzünde tabiatın bütün ihtişamının görülebileceği tek anakara. kuzeyi çöl, batısı yağmur ormanı, güneyi savanlarla kaplıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"afrika" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim