herkese merhabalar sevgili yazarlar! agora meyhanesi’ne hoş geldiniz diyoruz!

fularlarımız, pipolarımız ve içeceklerimiz hazır mı? ortam loş ve fonda jazz müziğimiz de çalıyorsa tamamdır..*

agora meyhanesi’nde sözlüğün cool sinema uzmanı sevgili coldboy, medarı iftiharı değerli bilim insanı sevgili meja, romantik filozof bir cevher sevgili piyanist ve bendeniz lanet; insanoğlunun gelecek hedeflerinden ve güncel haberlerden bahsederek; sizlerle birlikte bunları psikanaliz, edebiyat, sinema, hukuk ve sanat gibi çeşitli alanlar ile entegre etmeyi planlıyoruz. ancak bunu yaparken sizleri uzmanlık gerektirecek bilgilerle sıkmak niyetinde değiliz. bir bakıma meyhane burası..

amacımız, hem geçmişi hem de geleceği birbirine bağlamak ve insanı objektif-subjektif verilerle ele almak olacak. sizlerle birlikte çok bomba konulara doğru yolculuğa çıkacak olmanın heyecanı ile tutuşuyoruz. ilk konumuz mars’ta insan kayması.. mars’ta insan mı kayması? o da ne demek dediğinizi duyar gibiyiz!

malumunuz, 10-15 yıl sonra insanoğlu ilk defa dünyadan başka bir gezegene ayak basmayı planlıyor. peki bu uzay yolculuğunun asıl sebebi neydi? insanın doyumsuzluğu, açgözlülüğü mü daha çok etkiliydi yoksa anlama isteği ve merak duygusu mu? değerli madenler çıkarılabilir, uzay turizmi ile birçok şirket kârlarına kâr katabilirdi.. peki, uzayda elde edilecek maddi kazançları bir kenara bırakırsak olayın bilimsel boyutları nasıl olacaktı? mars'a gönderilecek insanlar neye göre seçilecekti? yoksa, insanoğlu seçilmişlik ve sınıf ayrımı kavramlarını uzaya da mı taşıyacaktı? insan gerçekten "insan" olduğu için mi değerliydi? uzayda elde edeceğimiz hem maddi hem de bilimsel kazanımlar, etik davranmadığımız durumları telafi edecek kadar değerli olabilir miydi? neden mars'ı seçtik? uzayın insan vücuduna etkileri nasıl olacaktı?

tüm bu bağlamlarda, insan yaşamını konu alan filmlerden de bahsedeceğiz; konu ile ilgili şarkılar da dinleyeceğiz; yazılmış kitaplardan da konuşacağız.

üstelik bir sürprizimiz de var.! yine konu ile alakalı olarak sözlükte girilmiş başlıkları ve yazarların en çok beğenilen tanımlarını da sizlerle paylaşacağız.

heyecan tavan yaptı bizde, mars’a uçmasak bari.*

şimdiden keyifli bir akşam geçirmenizi diliyoruz. akşam 21:00’da kafa sözlük radyoda görüşmek üzere!
devamını gör...
artık sözlükte, küçük bir ailenin bazen birbirini mutlu eden, bazen birbiriyle ufak çekişmeler yaşayan üyeleri gibiyiz. bu yüzden bu programı, hiç tanımadığınız insanların profesyonel bir kaydı gibi değil, içinizden birilerinin, dostlarınızın yaptığı ufak bir sohbet gibi keyifle dinleyebileceğinizi umuyoruz ve hepinizi yarı ciddi, yarı sohbet havasındaki bu yayınımızda, agora meyhanesi'nde görmeyi umuyoruz.

ilk yayının günahı olmaz. mutlaka hatalarımız, eksiklerimiz olacaktır. siz hobi olarak yine biraz vurun tabi ama ölümüne de vurmayın ki hayatta kalabilelim ve önümüzdeki yayınlarda eksiklerimizi gidererek sizlere daha keyifli sohbetler dinletebilmek için şansımız olsun. *
devamını gör...
merhaba, sevgili kafa sözlük ve meyhane sakinleri! bendeniz piyanist meşguliyetten bu hafta sizlerle beraber olamayacak. fakat sizlere bu programın niçin böyle olduğundan bahsetmek isterim. niçin bir meyhane burası ve niçin agora'dayız?

bizler de sizler gibi kanlı canlı insanlarız. kafa sözlük bir noktada aile gibi, belki de bir meyhane. amacımız böylesine sıcak bir ortam oluşturmak ve sizlerle yuvarlak bir masa etrafında münakaşa etmek. fakat bu masada sadece bizler ve sizler olmayacak. sokrates, weber, feuerbach, philip k. dick, nietzsche, freud, dostoyevski, tarantino, p. t. anderson vs. bilumum isimlerle olacağız! fakat bir sempozyumda değiliz, bir meyhanedeyiz! agora meyhanesi'nde!.. nitekim her şey her şeyle ilgilidir. her isim birbirini etkilemiştir. bizler de bunun farkında olarak "hayat" hakkında dedikodu yapacağız. *

içeceklerinizi hazırlayın, koltuklarınıza gömülün! programımız başlıyor!
devamını gör...
selamlar kıymetli sözlük ahalisi, öncelikle başlığımıza hoş geldiniz. sizlere ilk bölümde neden bu ismi seçtiğimizden bahsedeceğim. ben bir philip k. dick hayranıyım, hayranı demek hafif kalır hatta, bağımlısı ve takipçisiyim. onun çok değerli bir kitabı var: “mars’ta zaman kayması”. ona ufak bir atıfta bulunmak istedik. sizlerle kitabın arka kapak yazısını paylaşıyor ve keyifli vakit geçirmenizi diliyorum. akşam görüşmek üzere...

“iç içe giren, karmaşıklaşan zaman, sanrılar, karabasanlar, kaos ve şizofren zihinle dış dünya gerçekliğinin çatışması...

'dünyalı', iktidar ve para uğruna her yolu denemeyi yine hazır: mars'taki gücünü arttırmak isteyen arnie kott, usta bir tamirci ve eski bir şizofren olan jack bohlen'ı, geleceği görme yetisi olan otistik manfred steiner'le iletişim kurabilecek bir sistem yaratması için kiralıyor.”
devamını gör...
içerisi şampiyonlar ligi gibi konuklar şahane . dinlemedeyiz.

edit:şuan başladı ,konuda şahane.
devamını gör...
vay programın ismi yeter be! programın krallığına bak sabırsızlıkla bekliyoruz. gel ablam abim gel! herkese, her kafaya göre program var bu radyoda geeel!(bkz: swh)
devamını gör...
sözlüğün en sevdiğim yazarlarından 4'ü biraraya gelmiş ve program yapıyorlar, benim için rüya gibi..

merakla ve heyecanla bekliyorum:))))

ekleme: 21.00 yemek yemek için geç bi vakit, o yüzden çayımı çorbamı alıp izleyeceğim.

ekleme: en son apartman boşluğu yayınında birmingham'a teleskopik vinç taşımıştım, bu yayının şerefine de birmingham'dan prag'a bir yolculuk yapacağım. ön konsola sevdiğimin fotoğrafı, viteste tespihim, tavanda türk bayrağı her şey yerli yerinde. saat 21.00'da prag'a doğru yola çıkıyorum, kulağımda sevgili dostlarımın sesi..

ekleme: acaba programa musallat olabiliyor muyuz mesaj kutularından ya da buradan?

ekleme: şimdilik musallat olamıyormuşuz, belki ilerde..
devamını gör...
öncelikle başarılar diliyorum. merakla bekliyor olacağım bu yayını.

ama dikkatimi çekti, yanılıyor isem düzeltsinler beni ama, #464143 bu başlık dün sol fram'e sabitlendi, en başa tutturuldu.

bu başlık neden sabitlenmedi acaba? kafamda deli sorular.

edit: yayın başlayınca sabitleniyor cevabını aldım. uygulama apartman boşluğu yayınından sonra başlamış lakin, bir nevi beta muamelesine maruz kalmışız, haberimiz yokmuş.*

edit 2: yayın başlayınca sabitliyoruz denmişti, fakat halen sabitlenmedi. demek ki çifte standart mevcut. peki özel olarak ulaşır ve söyler misiniz, standartları karşılamak için ne yapmamız gerekiyor? oyunu kuralına göre oynayalım bari.
devamını gör...
geliyor gelmekte olan.
devamını gör...
bu ekibin düşüncelerinde kaybolmaya hazır olun kafa sözlük ailesi! düşüncelerinin derinliği, sorgulamanın en tatlı hali ile ve verilen mesajlar kesinlikle beni etkiledi. emeklerinize, her hücrenize teşekkürlerimi sunuyorum sevgili agora meyhanesi!
devamını gör...
bu gece bizi sarhoş edecek meyhane belli oldu. likit tazelemeksizin dinleyebileceğimiz bir yayında da emeği geçen herkese teşekkürler. yayınınız hayırlara vesile olsun.. (bkz: sözlüğün dört atlısı)
devamını gör...
tanımlarını okumaktan keyif aldığım sayın firavunum tutankamonun laneti hanımefendinin yayını olacağı için en ön sıralardaki yerimi alacağım yayındır. diğer katılımcılara şöyle bir baktım da ekip şahaneymiş. konu da enteresanmış.

allah'ım! n'olur başlasın bir an önce. n'olur allah'ım!
devamını gör...
sözlük radyo tarihimizde daha yayınlanmadan, başlık ve tanım donanımıyla ayaklarımı yerden kesti bile. tüm çete burada olacağız. dinlerken ;
'' vay canına o öyle miymiş?''
'' e yuh be neler duyuyoruz? ''
'' bu gerçekten bu mu? ''
'' ulan mars'ta arsa kapatıyorum o zaman.. ''
'' kaç para ulan bir perseverance ? '' vb. soruları argolu şekilde sorabilirim. bu yüzden uçurulabilirim.
aman be olsundu.
uçacaksak bu ekibin yayınıyla mars'a uçalım.
eminim müthiş bir yayın olacak. tek tek emeklerinize sağlık dostlar.

dipçe : şu dakika yayınım olsa playlisti döşer, bu insanları dinlemeye gelirdim. boş konuşmuyoruz burda dinleyin. katılın. *
devamını gör...
bilim denilince akan sular durur benim için.
her ne kadar meteoroloji olmasa da merakla beklediğim yayındır.
şimdiden verdiğiniz emekler için teşekkürler.
9'da görüşürüz.*
devamını gör...
çok merak ettiğim bir yayın, eminim ki çok da başarılı olacak. konsept güzel konu da ilginç, akşamı merakla bekliyorum.
devamını gör...
içerik ilgi çekici geldi. bu sebeple dinlemeye çalışacağım. umarım bir aksilik çıkmaz.

yayının kaydı olursa iyi olur zira kaçırırsak sonradan ulaşabilme imkanımız olsun.

muvaffakiyetler dilerim.
devamını gör...
radyo linkine tıklayınca da mevcut programın adı yazsa daha belirginleştirici olurdu.
devamını gör...
güzele benziyor engin tanımlarımı girerken arkada dinlemek iyi gidebilir.
devamını gör...
kafa sözlük radyonun kendisi çok iyi iken yapılan programlarda bir o kadar iyi gidiyor. emeği geçenlere, ne kadar teşekkür etsek az.
merakla beklediğim program.
devamını gör...
heyecanla beklediğim radyodur. konuklar severek takip ettiğim yazarlar. bu yüzden güzel bir yayın olacağına eminim. şimdiden emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum efenim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"agora meyhanesi radyo yayını" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim