1.
linux tabanlı bir kernele sahip olan, mobil işletim sistemi.
devamını gör...
google tarafından birincil geliştirme dili olarak kotlin tercih edilmiş olan işletim sistemi. yıllar içinde gelişerek robotikten mobile, akıllı televizyonlardan otomobil sistemlerine kadar bir çok uygulama alanı bulunmaktadır.
devamını gör...
nasıl bir sistemse telefondan tut saate kadar, buzdolabına kadar her yerde hüküm sürüyor. yıkılamaz kaledir. en azından google büyük bir salaklık yapmadığı sürece.
devamını gör...
bilim kurgu roman ya da filmlerde, insana benzer robotsu yaratıklar için kullanılan bir sözcük.
devamını gör...
eski yunanca'dan türetilmiş olup insansı anlamına gelir. bilimkurguda, zeki varlıkların yaptığı insansı makinelerin adıdır. mekanik olanlarına robot ya da gyborg da denilir.
devamını gör...
alphabet google firmasına ait mobil işletim sistemidir.kullanan markalar;

sony.
samsung.
xiaomi.
lg.
htc.
motorola
nexus google.
oppo.
general mobile.
vestel.
devamını gör...
kırmızı çizgimizdir.
devamını gör...
android sanılanın aksine google'a ait bir işletim sistemi değildir. android open source project (aosp) kapsamında google en büyük destekçilerindendir ( bunu apple'ın mobil işletim sistemi pazarında tekel haline gelmesini engellemek için yapmıştır.). isteyen herkes android'i kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir. (bkz: huawei) ve (bkz: lineage os)'un yaptığı gibi tamamen google servislerinden bağımsız android sistemleri kullanılabilir.
devamını gör...
birçok telefonda kullanılan işletim sistemi. kurucusuna sağlam para kazandırmıştır.
devamını gör...
işletim sistemleri marshmellow, kitkat, jelly bean diye abur cubur isimleriyle gidiyordu.
devamını gör...
tüm akıllı telefonlarda % 84 pazar payına sahip linux tabanlı işletim sistemi. telefondan, tablete, bilgisayarlara, akıllı ev aletlerinde, saatlerde. her yerde var. ulaşılması zor bir başarı. yanlış bilinenin aksine android, google'a ait bir şey değildir. açık kaynaktır.

pazar payı ile ilgili kaynak; www.idc.com/promo/smartphon...
devamını gör...
kullanıcıyı kısıtlamayan yapısıyla severek kullandığımız bir mobil işletim sistemi.
devamını gör...
hemen hemen insan beyni gibi çalışan ama ondan daha zeki olan yapay sistem.
devamını gör...
açık kaynak kodlu işletim sistemidir.

kesinlikle ama kesinlikle ne androide nede google ye güvenilmemeli yaşadığım yasal bir sorunda google benim sildiğim fotoğraflarımdan tutun (tamamen yedeklemeler dahil) eski gmail hesaplarım arama geçmişime karar paylaşmış.

ortada kesin bir suç varsa veri paylaşımına karşı değilim ama koskoca android ve google'nin her verinizi toplayıp daha siz şüpheliyken belki de masunken paylaşmasını kesinlikle yanlış buluyorum.

android den ve google den uzak durmak lazım.
devamını gör...
beleşçilerin işletim sistemi. spotify, youtube hep beleş!!
devamını gör...
burada sözlükte yazan 5 kişiden 3'ünün kullandığı işletim sistemi. android işletim sistemi ve onun türevleri pazarın hakimi konumundalar. bunun yanı sıra ios işletim sisteminin de payı büyük, windows'un da etkisi var fakat mobil telefon denilince ilk sırada android liderliği var. android, esasında google'ın youtube ile birlikte tutturabildiği başarılardan biri. 2000'li yıllar başlarında cep telefonları yavaş yavaş form değiştirmeye başlıyordu. kamera, renkli ekran, gprs, wap, kısıtlı miktar internet özellikleri vardı. o dönem en üst düzey akıllı özelliklere sahip nokia telefonlar ve bünyesindeki symbian işletim sistemiydi. sonra rakipler bunu geliştirmek için arayış içine girdiler. google, android denen sistemi satın aldı. 2003 yılında kurulan android, esasında cep telefonu ve işletim sistemi amaçlı kurulmamıştı. amaçları, dijital kameralar için geçerli bir işletim sistemi kurmaktı. dijital kamera alanında başarısız olunca, kurucuları mobil telefon pazarına yöneldi. android'i mobil telefonlarda uygulamak için modifiyeye başlamışlardı. kurucular, destek olmak için google'ın kapısını çaldılar ve istedikleri desteği buldular. 2007 yılında android mobil cihazlara hazır hale getirildi. tabi ilk akıllı telefon blackberry modelli bir tuşlu telefon olacaktı ama diğer rakibi apple piyasaya ios işletim sistemli tuşsuz ve tamamen dokunmatik akıllı telefon ıphone'u piyasaya çıkarınca planlar değişti.
böylece ertelediği planı 2008'de başlattı ve rakibi ıphone telefondan da esinlenerek akıllı dokunmatik telefonları piyasaya sürdü ve ilk denediği marka da htc olmuştur. google ile yaptığı konsorsiyum başarıya ulaşmış ve 2010 yılından sonra lg markası ve samsung markası özellikle de galaxy serisiyle android sistemini kullanarak büyük başarı elde ettiler. daha sonra 2020 yılında gelindiğinde akıllı telefonlardan başka pc, akıllı televizyon, oyun konsolunda da söz sahibi ve pazarın lideri oldu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"android" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim