aslında acınası bir durum. akıllarında daima bir şüphe var, ya allah varsa diye. yani aslında iman etse, teslim olsa bu ikilemden kurtulacak, feraha erecek.
devamını gör...
inanmamak için gördüğü nedenler inanmak için gördüğü nedenlerden çok daha fazla olabilir. sen de diyorsun ki iman etse olacak bitecek. öyle yazdığın gibi kolay olmuyor yani.
devamını gör...
hah, yine aynı şey. bu ülkede kendinden olmayana niye hep şüpheyle bakılıyor? işte bunun örneğini gördüğümüz bir başlık.
devamını gör...
başlık kendi içinde çelişiyor ,yoruma gerek yok.bu arada ateist olanlar varsa tanrının varlığını felsefi açıdan kanıtlayabilirim,özelden yazmanız yeterli.
devamını gör...
bi arkadaş var çakmak yanmıyordu besmele çek lan dedim. çekti yandı, sigarasını yaktı. dedim sen nasıl ateistsin? seni mi kırcam dedi. eyv dedim ne diyim. enteresan
devamını gör...
ben biraz ateyiz, biraz pastafaryanist, biraz şiki şikist, biraz da aman kafama göreistim. başlık tamamen doğrudur.
(bkz: tespit yaptım yer misin)
devamını gör...
#2059929 ona biraz da agnostizm mi desek acaba?

tanrıdan yana büyük şüphelerim olmamasına rağmen magazinsel tanrıyı anlamam ve kabul etmem mümkün durmuyor kitap bir acayip bir kere. tanrı bunlarla uğraşıyorsa diye kestirip atıyor insan. benim kafamdaki tanrı "iyi ol" diyor bana her an. ona karşı da imanım öyle kuvvetli ki yersiniz kafayı.
devamını gör...
felsefede tanrının varlığının kanıtlanması diye bir şey yoktur çünkü felsefe kanıtlama peşinde değildir ayrıca kullandığı method itibariyle kanıt sunamaz. felsefe,kanıtlanamayacak şeyleri sebeplendirmeye çalışır.zaten bu yüzden birbirinin tam tersi felsefi akımlar vardır. felsefede de tanrının neden var olduğunu açıklayan , aynı zamanda tanrının neden var olamayacağını açıklayan görüşler vardır. kanıt bilimin işidir.
devamını gör...
mesela müslümanlar tam müslüman mı?
kitaplarına harfi harfine uyuyorlar mı mesela?
ya da hristianlar?

günümüz teknolojisi ve hayat standartları, 1400 yıl önce yazılan dini yaşamaya müsait değil.
her şey o dönemden o kadar farklı ki.
devamını gör...
esasında inanlar yeterince inançlı değil. eğer öyle olmazsa full kutsal kitaba göre hareket etmeleri gerek ama biliyoruz ki edilmiyor. çünkü yeterince iman edilmiyor.

bunun daha önce de anlatmıştım. yolda gidiyorsunuz karşınıza tanrı çıktı dedi ki ben tanrıyım inanmazsan kanıtlayım. sonra siz bir kaç mucize istiyorsunuz o yapıyor ve inanıyorsunuz. sonra diyor kikutsal kitaplar da yazan her şey doğru. cennet var cehennem var ahiret var. bütün hayatının hesabını vereceksin. zerre hayır yapmışsan karşılığını alacaksın, zerre kötülük yapmışsan onun da karşılığını alacaksın. sonra tanrı gidiyor tek başına kalıyorsun. diyorsun ki vay arkadaş demek tanrı varmış ahiret vesaire hepsi gerçekmiş.

işte o saatten sonra nasıl inanırsınız nasıl bir hayat yaşarsınız ve şimdi nasıl inanıyorsunuz nasıl hayat yaşıyorsunuz. aradaki fark 1 - iman sayısı.
devamını gör...
ona agnostizm deniyor sanki.
devamını gör...
kim ne kadar tam olabilmiş ki
hep bir eksik
hep bir yarım kalmışlık.
devamını gör...
sünni ateist, evet tam tanım bu. *
devamını gör...
çaresiz hissettigimizde mesela ona sığınıyoruz bu yüzden reddedemiyoruz.dinler ise insanlar düzene girsin kaos bitsin diye başlamış sonra dönem donem bazi sahtekarlarca dünyanin her yerinde kullanılmış mesela ortaçağ diyelim de kavga çıkmasın.bu yüzden dinlere inanmıyorum dinsizim yani ama tanri nin varlığını yadirgayamiyorum,yukaridaki sebepten ötürü.bu da kapıyı deizm e çıkarıyor..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ateistlerin tam da ateist olmaması" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim