drama / yerli
3.5 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

bir amazon prime video filmi. başrollerini farah zeynep abdullah ve boran kuzum'un paylaştığı aşk-ı memnu uyarlaması filmin yayınlanma tarihi 16 kasım 2023.

bihter - resmi tanıtım fragmanı | prime video / amazon prime video türkiye
devamını gör...
masalsı bir hava yaratılmış. güzel görüntüler yakalanmış ama içi dolu bir şey beklemeyin. hiç bir duygu verilmiyor. ben çizgi film izler gibi seyrettim. kedi fareyi ne zaman yakalayacak, kuş kafese ne zaman girecek, güzel kız kameraya ne zaman bakacak soruları ile izledim. estetik görüntüler, renkli giyim kuşamlar, göz alıcı renler, dekorlar, dikkat çekici kadın ve erkek figürü var. dramatik bir hikayeyi komedi tadında vermek istemişler sanırım. yönetmenlerine lafım yok adamlar bu zamana kadar hep iyi iş çıkardılar, güzel çektiler de senaryo kısmında ciddi sıkıntılar var. ya da 2 saatlik bir anlatış biçimi bu hikayeye pek uygun değilmiş gibime geldi. uzun bir dizi geçmişi ile ister istemez kıyası yapılan film için her şey hava da kalmış diyebilirim. keşke bihter in hikayesini değil de daha önce hiç yazılmamış bir kadının hikayesini anlatsalarmış belki biraz daha anlaşılabilir olurdu. bu şekilde olmadı efendim.

gelelim oyunculara,
osman sonant çok güzel giden oyunculuk kariyerini bu film ile baltalamış olabilir. sıcak kafa dan sonra bu nasıl bir kafa? bu film de adnan bey, sönük ve yapay yaratılmış hiç bir derinliği olmayan karakter. bu rol için çok tanınmamış bir oyuncu tercih edilebilirdi.
matmazel tam da kitaptaki gibi ebru özkan tarafından canlandırılmış. kendisine bu rol çok yakışmış lakin rolünün çok olmayışı beni üzdü.
beni artık yeni yüzler heyecanlandırıyor: dikkatimi çeken peyker rolünde yer alan kişi nezaket erden oldu mesela. çok karakteristik bir yüzü var. öte yandan nihal karakterini canlandıran helin kandemir de, nihal in o masum ve dik tarafını güzel yansıtmış.
farah zeynep abdullah ile boran kuzum un uyumunu pek beğenmedim açıkçası. bihter kadınsı, behlül çocuksu kaldı. bence behlül'ü oynayan oyuncu kesinlikle doğru bir tercih değildi. boran kuzum un ifadeleri çok masumca, bu karakteri taşıyamadığını düşünüyorum. bihter deki geçişler hissedildi ama behlül donuk kaldı bu hikayede.
söyleyeceklerim bu kadar izlerseniz iyi seyirler..
devamını gör...
boran kuzum ve poposundan behlül olmayacağının net şekilde gösterildiği filmdir.

bu millet bihter'in mezar taşını çalıyor eve saklıyor, bu millet yengesini evire çevire seviyor. bu millet "tabii siz anneleri tarafından" tiradını ezbere biliyor. yani kısaca sizin bu parodi üsluplu ruhsuz filminizi yer yutar köşeye tükürürler. akıllı olun amazonu garip işlerinize alet etmeyin. sonra bize zam yapıyorlar boran abinin göt masrafını ödüyoruz.
devamını gör...
uzun zamandır izlediğim en berbat yerli film. boran kuzum un dötü hariç güzel tek şey yok. finali de değiştirmişler. 8. sınıf tiyatro izlemiş gibi oldum. sıkı bir aşkı memnu bağımlısı olabilirim ama çok tarafsız bakmaya çalıştım. en role uygun kişi ebru özkan olmuş onun da rolü plastik kalmış. tecavüzcü adnan var ortada. mehmet binay eşiyle düşünüp bunu yapacağına keşke gidip doğru düzgün bir film çekseydi.
devamını gör...
bu film kesinlikle aşk-ı memnu değil, bunu bilerek izlemeye başlayın.
haaa bunu aklınızda tutarsanız da filmin senaryosundaki hızlı geçişleri, boşlukları ne yapacaksınız, işte onu söyleyemiyoruz.
adnan bey sadece karısıyla cinsel birliktelik yaşamak üzerine evliliği konumlamış. eşine karşı tek duygusu bu diye anladım. bunu da iyi yapamadığı bihter tarafından hepimize ifade ediliyor.
bihter, eşiyle cinsel açıdan mutsuz ama nemfoman bir kadın olduğu için arayışta bir kadın oluvermiş.
behlül, bildiğimiz gibi.
filmde yatakta geçen sahneler, ayakta geçen sahneler kadar.
aşk-memnu dizisi ile kıyaslama hadsizliğine düşmeyeceğim elbette. gerek senaryosu gerek oyunculuklar ve gerekse kadrosu ile bambaşka bir düzeyde. bu film sadece bihter.
mehmet binay ve caner alper'in başka filmlerini de izledim. değişik bir bakış açıları olduğunu biliyordum ama bölümlerce ilmek ilmek işlenmiş bir hikayeyi alıp iki saate tıkıştırmalarına anlam veremedim. senaryosunu yazan merve göntem'i not aldım, altına imza attığı bir projeyi izleme gafletine düşmemek için.
ne firdevs hanım, ne deniz hanım, ne bülent ne de mutfak tayfa doğru dürüst yok filmde. bihter'in annesi ile ilişkisini alırsan elinde ancak evdeki genç adama yanlayan bir hafifmeşrep kadın kalır işte.
yaa o kadar sıkıldım ki filmden dekorların güzelliği, renklerin ahengi, kostümler hiç aklımda kalmadı. oysa filmin en güzel yanlarıydı. hadi haksızlık etmeyeyim, sadece onlar güzeldi. geriye kalanları olsa olsa çöpten ibaret.
bu film amazon prime için çekilmiş ama herhangi bir majör kanalda yayınlanır mı, asla. çünkü kesilmekten kuşa dönerdi.
filme puanım on üzerinden üç. o da iki buçuktan.
son olarak, vaktinizi daha iyi bir şeyle değerlendirin.
devamını gör...
bihter'i başrole alıp diğer karakterleri işlemeye bile gerek görmeden bu kadar az bihteri anlatabilmek... adnan'la ilişkisi sadece seksten ibaret tutulmuş, neredeyse behlül'le de aynı, bülent ve matmazel ortalıkta yok zaten. bihter'in duyduğu pişmanlık yok, kitapta da dizide de var olan yalnızlık hissinin üzerinde de yeteri kadar durulmamış. aslına bakılırsa film de kesik kesik, jane austen'a ait ikna kitabından esinlenen 2022 yılında çekilen filme benzetilmeye çalışılmış fakat o film bile güzel değilken o filmden de kötü olmuş.
oyunculuklar da oturmamış, havada kalmış, karakterlerle oyuncular uymamış çünkü. zira oyuncuların hepsi de ayrı ayrı kaliteli oyuncular. (matmazeli ayrı tutabiliriz, belki de nihali de ama onların da çok rolü yoktu, özellikle matmazelin. oysa ebru özkan'ı daha fazla izlemek isterdim.)
bir de söylemeden geçemeyeceğim, bihter ile behlül'ün, seks sonrasında yatakta konuştukları bir sahne var ve orada boran kuzum'a ten rengi bir külotlu çorap giydirildiği çok açık, hiçbiriniz mi fark etmediniz canlarım?
devamını gör...
bir senaryo tutunca aradan zaman bile geçse dibini sıyırma çabasıyla yani para için çekildiğini düşündüğüm filmlerden.

peşin belirteyim filmi izlemedim. çünkü böyle filmlere karşıyım. oturup bir senaryo yazana saygı duyuyorum, başkasınınkini tırtıklamak bana biraz abes geliyor.

sadece az çok karşıma çıkana göre söyliyim film film gibi değil de tiyatro veya skeç gibi sanki. zaten şu başrolün kameraya bakarak konuşması olayını sevmiyorum. hasan can'ın bir dizisi vardı onda da vardı aynı olay, enola holmes'ta da.

bunu izleyeceğinize açın konusu az çok gerçek aşkı memnu'ya benzeyen, brad pitt'i bence brad pitt yapan film olan ihtiras rüzgarları'nı izleyin.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bihter (film)" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim