iki pırpırlı sözde komutan.
devamını gör...
ordunun bel kemiğini oluştururlar. hayatında kılıcı sadece merasimlerde beline takmış salon paşalarının aksine çavuş - albay arası rütbeler ordunun en fazla faaliyet gösteren kesimidir. mesela şu anda ortalama 65 yaşında olan bir orgeneralin taktik stratejik bakış açısı herhalde soğuk savaş perspektifi ile sınırlıdır. konvansiyonel savaş, vekalet savaşı gibi kavramlara uzaktır.

ne diyor lan bu ? derseniz, astsubaylar ordunun bütün yükünü sırtında taşıyan kesimdir.
devamını gör...
"on başı on kişinin başı. çavuş ne ..." geyiğine maruz kalan az biraz mektep görmüş askerdir.
devamını gör...
(bkz: dursun çavuş)
devamını gör...
tokatlanır.
devamını gör...
onbaşıdan sonra gelen ve görevi manga komutanlığı olan erbaş olarak bilinir.


işin veya işçilerin başında bulunan ve onları yöneten sorumlu kimsedir.
devamını gör...
türkiye'de tıp terimleri falan bile ayıp görüldüğünden penis kelimesinin yerine alternatif çözüm olarak getirilmiş ve sadece biz türklere özgü olan lakap. tokatlaması meşhurdur. (bkz: çavuşu tokatlamak)
devamını gör...
çağıran, çağırgan kökünden gelen eski bir öz türkçe askeri ünvan, aslında sadece askeriyede de kullanılmaz çoğu alanın çavuşu vardır , hamam yada mutfak çavuşu gibi, ve mana olarak emri altındakilerin düzgün çalışmasından sorumlu olup, onların görevini düzgün yapmaları konusunda düzenleyici işlevi görüp, daha üst rütbeli bir amire hesap veren alt sorumlu olarak nitelenebilir
devamını gör...
ara sıra tokatladığımdır.
devamını gör...
geceleri siz uyurken uyumaz nöbet tutar, sabah vakti ise bazı günler nöbetten zor alırsınız, inat eder hala nöbet tutmaya.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"çavuş" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim