kıyıların tehlikeli yerlerinde, adalarda veya küçük adacıklarda bulunan, kötü hava koşullarında ve karanlıkta deniz taşıtlarına yön belirlemede yardımcı olan, tepelerinde güçlü bir ışık kaynağı bulunan yüksek kuleli yapılardır.
ilk kullanıldıkları zamanlarda tepelerinde bekçileri tarafından yakılan odun ve kömür ateşi ile ışık sağlanmaktaydı. zamanla yağ, petrol gazı, asetilen ve elektrik kullanımına geçildi. otomasyon sistemlerinin ve uydu haberleşme sistemlerinin gelişmesi ile fenerlere duyulan ihtiyaç yavaş yavaş azalmıştır. günümüzde halen çalışanların bir çoğu uzaktan kontrol edilmektedir.
devamını gör...
günümüzde bir çoğu işlevselliğini kaybetmiş ve romantik birer gezi noktası olmuştur.
(bkz: gelidonya feneri)
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
aha böyle bir şey .
devamını gör...
ışık yayıcı özelliğiyle gemilere klavuzluk etmek amacıyla deniz kıyılarına inşa edilen bina türüdür.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


eski deniz feneri, mö 7. yüzyılda sigeon'da bugünkü adıyla, kumkale'de (çanakkale) yapılmıştır.
istanbul boğazı'nın trakya yakasındaki timée ve karşı kıyısındaki hrisopolis (modern üsküdar) fenerleri mö 2. yüzyılda yapılmıştır.

dünyanın antik çağdaki yedi harikasından biri olan iskenderiye feneri, m.ö. 280 yılında knidos'lu sostrates tarafından pharos adası üzerine inşa edilmiştir. yüksekliği 135 metre olan bu fenerin şöhreti ve yüksekliği bu güne kadar aşılamamıştır. 14. yüzyılda meydana gelen bir depremde yıkılmıştır.


alıntılar/ vikipedi.
devamını gör...
belki de işlevinden dolayı bilmiyorum ama bana hep huzur verir. gece denizin olabildiğine karanlığını tek başına yarması çok farklı bir cesaret veriyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"deniz feneri" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim