1.
her insanın aklına en az bir kez gelmiş sorudur.
bu tarz konuların çok uzun ve çetrefilli olduğunu bilmek ve girmemek ile beraber eğer bin din ve yaratıcı varsa kesinlikle islamdaki doğrudur dediğim soru
devamını gör...
2.
kime göre, neye göre? diye düşünmek lazım. her dinden bir kişiye sorsan herkes kendi inandığı dinin doğru olduğunu söyler. bu din konusu dipsiz karanlık bir kuyu. içine giren çıkamıyor. islam doğru dinse ortadoğu da yaşanan bu içinden çıkılmaz felaket silsilesi neden yaşanıyor diye düşünmüyor değil insan.
devamını gör...
3.
yalnız kalbimle değil mantığımla da hareket ettiğimde islam hep en güzel kapıları açıyo bana . mantığın, hoşgörünün, merhametin, saygının ve sevginin dini.
devamını gör...
4.
doğru din diye net bir şey yoktur insanın kalbinden geçirdiğinde huzur bulduğu inanç neyse o kişi için doğru din odur
devamını gör...
bence doğru din islamdır çünkü tüm insanlığa gönderilen dini kitaba sahiptir.
devamını gör...
allah bilir.*

t: bir soru.
devamını gör...
kime göre neye göre dediğim bana göre evet olan başka birine göre hayır olabilen soru.
devamını gör...
semavi dinlerin hiçbirisi değildir.
devamını gör...
din ya da dinler doğrumudur , dinler olmalımıdır , şeklinde değiştirdiğim soru ...
devamını gör...
10.
doğru din var mı sorunsalı*
devamını gör...
11.
islam teorik olarak standardı olan bir din. şimdi sorsak herkes islam dini değişmedi der. değişmeyen [tartışmaya açmak istemiyorum] islam değil kutsal kitabı.

yorumla ilgili sorunlar var. bu nedenle önce algılananı stabil hale getirmek gerek.

güneş dediğimde herkes aynı şeyi düşünüyordur ama islam dediğimde böyle olmuyor.

(bkz: gerçek islam bu değil tartışması)
devamını gör...
doğru din diye bir şey yoktur. insanların kaçırdıkları nokta şu . ateizm deizm vb. düşünce sistemleri tanrı üzerine yorumlamaktadır . yani tanrı vardır çünkü yada tanrı olamaz yada bilemeyiz çünkü gibi. yani burada bir yaratıcı olgu üzerine tartışma döner . din denilen şey ise istisnasız hepsi %100 insan uydurmasıdır.
devamını gör...
doğru din diye sorunsal olmaz diye geldiğim başlık. eğer doğru ise bile, müslümanlık dini için zaten dinden kopmuş oluyorsun. kanaatimce din denilen şey sol memenin altındadır, doğrusu da yanlışı da.
devamını gör...
tanrı tek bir dine sığmayacak kadar büyüktür der bir eskimo atasözü. dünyadaki toplam din sayısı: 4000.
devamını gör...
sorgulanması, yine kendisi tarafından yasaklanan hiçbir şey doğru değildir. eğer birşey doğru ise onun her türlü teste tabi tutulmasından korkulmamalıdır. eğer korkuluyorsa, yanlış çıkmasından ve bu yanlışın herkes tarafından bilinmesinden korkuluyordur. samimi bir inanan sorgulamalıdır.
devamını gör...
bu bir inanç meselesi. neye inanıyorsan o doğrudur.
devamını gör...
islam dini ile diğer dinlerin arasındaki farkı belirleyerek ortaya çıkacak sonuç, bize doğru sonucu verecektir.

eski ahit i okur iseniz, eski ahit in (özellikle tekvin bölümü) bahsettiği tanrı insanı anımsatıyor. bazen cennette gezen, bazen dinlenmeye ihtiyaç duyan, bazen nil kıyısında güreşen ve yarattığı peygamberin uyluk kemiğini zedeleyen bir tanrı(haşa allah bütün eksiklerden münezzehtir).

yeni ahitte ise yeryüzüne oğlunu gönderen, (haşa) oğlu öldürünce oğlunun intikamını alacağını söyleyen, oğluna inananları ne suç işlerse işlesin affeden, bunun dışındaki bütün insanları cezalandıracağını söyleyen bir tanrı figürü vardır. (haşa allah bütün eksik sıfatlardan münezzehtir).


islam da ise diğer tek tanrılı olduğu iddia edilen dinlerden farklı olan bir allah inancı vardır. allah, ihlas (tevhid) suresinde kendini tanımlarken; "o tektir", " her şey o na muhtaç, o hiç bir şeye muhtaç değildir",
"doğmamış ve doğrulmamıştır","ve o na denk de yoktur." buyuruyor.

dikkat edilirse yahudilik ve hristiyanlık tanrısı tıpkı budizm, hinduizm, brahmanizm vs vs gibi şirk temelli bir tanrı anlayışı taşırken, islam dininde allah inancı kur ani tabirle "benzetilen" "denk tutulan" yada "çocuk edinen" bir ilah olmadığını defaatle tekrar eder.

din kavramının uydurma olduğunu söylemek için ise bütün dinleri analiz etmek gerekir. hatta mezhepleri, izledikleri yolları da analiz etmek gerekir ki bu çok meşakkatli, zaman ve emek isteyen bir iştir.
devamını gör...
bronz çağı mitolojilerinden gelen tüm dinler gibi ölmeden bilemeyeceğiz.

ama insan inanmak ister.
devamını gör...
hangi islam sorusu sorulmalıdır ilk önce
devamını gör...
doğru din insanına ve toplumuna göre değişir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"doğru din islam mı sorunsalı" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim