resmen doğal bir temizleyici ve parlatıcı.mutfakta işe yaradığı gibi saçlarda kepeği önlerken,saça parlaklık ve yumuşaklık verir.yetmedi yüzünüzde ve cildinizde suyla seyrelterek sivilce ve siyah nokta gibi sorunları çözebilirsiniz.hatta ve hatta bir çok siğilin tedavisinde dahi bir pamuğa elma sirkesini koyarak doğal bir çözüm oluşturabilirsiniz.cildinizin hassaslığına göre suyla seyreltilen sirkeli pamuğu siğilin üstüne koyarak bir süre üstünde kalmasını sağlayın belki bir bant size bu konuda yardımcı olabilir.bunu bir kaç gün tekrar ettiğinizde siğilin kuruyup düştüğünü görüceksiniz.
devamını gör...
düzenli kullanıldığında sivilcelere, kirli, yağlı cilde cok iyi geliyor. *
devamını gör...
annem yapıyor en doğalından. çesitlendirdi de artık. ıhlamur, ayva, muz, enginar. küçük bir laboratuvar saklıyoruz mutfakta.
devamını gör...
kokusunu sevdiğimi söylediğimde bana uzaylıymışım gibi bakmayı kesin lütfen
devamını gör...
çok ilginç ama elmadan yapılmaktadır. adı da buradan gelir.
devamını gör...
bir çok derde devadır ama sakın olaki dişlerinize denemeyin
devamını gör...
hammaddesi elmadır.
devamını gör...
evde çok vakit geçirdiğimden mütevellit yapımına merak saldığım sirke çeşidi.
yapımı basit biraz elma, içme suyu, biraz bal ve bolca sabır.bu tarife göre bir kaç kavanoz yaptım kış mevsiminden bugüne kadar. yaptım ama oldu mu bilemiyorum. bilenler bilir sirkeyi sirke yapan bir bakteri topluluğu vardır adı sirke anası olan.
benim sirkelerimin anası oluşmadı, öksüz kaldılar.
o kadar da özendim ama galiba beceremedim ben bu işi.
sirke yapımı için tarif ve tavsiyelere açığım sevgili sözlük sakinleri, öğretin şu işi bana.
devamını gör...
ramazan ayı olduğu için içemiyorum ama her sabah normalde kahvaltadan önce çay bardağının yarısını doldurana kadar içerim. faydalarını pek hatırlamıyorum ama bunu ege fitness kesinlikle yapın demişti ve ben yapıyorum. eminim bi faydası vardır. en azından kitaplardan daha fazla faydası vardır. evet.
devamını gör...
yapımı son derecede basit olan bir sirkedir.
elmaları iyice yıkayın. ne yazık ki organik denen elmalar bile ilaçlı. iki boy yıkadıktan sonra bir boy da kaynayıp soğumuş suyla durulayın.
sirke, şarap gibi şeyleri yaparken ellerinizde eldiven olmasına gayret edin. bir torba hışır eldiven 10 lira. içinde 100 tane eldiven var. bım'den çalmayın, patlak çıkıyor.
iki kilogram kadar elmayla başlayın. önce dörde bölüp çekirdekleri çıkartın. sonra kesme şeker büyüklüğünde parçalara bölün. elinizde yarım fincan kadar nohut ve el büyüklüğünde, odun ateşinde pişmiş ekmeğin alt kabuğu olsun. ekmeği parmak kadar parmak kadar bölün.
5 litrelik bir pet kavanoza elmayı, nohutu ve ekmek kabuğunu koyup sallayarak iyice karıştırın.
kavanozdaki kapladığı yeri işaretleyip onun iki katı olacak yeri de işaretleyin.
bir çay kaşığı dövülmüş kaya tuzu ve bir çay kaşığı şekeri karıştırıp bir fincan kaynar suda eritin. sonra bu tuzlu şekerli suyu bir tasa döküp üstüne soğuk içme suyu koyun. bu su ve yeteri kadar içme suyuyla (kaynamış dinlenmiş su da olur) kavanozu doldurun. kavanozun ağzını tülbentle kapatıp güneş görmeyen bir yerde 45 gün bekletin. (tülbent bulamazsanız eski ve temiz bir fanila da kullanabilirsiniz). 45 gün sonra kavanozu, içindeki elmaları vs süzerek başka bir kavanoza alın. o kavanozun ağzını kapatarak ılık ve yine ışık görmeyen bir yere alın. ortam sıcaklığına bağlı olarak bir hafta on gün içinde sirke anası denen şey oluşmaya başlayacaktır. haftada bir temizleyin. bu temizlik sırasında sirkenin kıvamına bir bakın. normalde 2 ayda oluşması gerekir.
en sonunda sirkeyi tülbentten geçirip süzerek şişelere alın.
devamını gör...
ateş düşürmekte ve temizlikte kullanılır.
yemeklerde, salata soslarında, turşularda gıdaların saklanmasında koruyucu madde olarak da kullanılır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"elma sirkesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim