dünyadaki en gereksiz şey olabilir neden var olduğunu kimse bilmez.
devamını gör...
q klavyeye alıştıktan sonra, yazılamayan klavye türü.
devamını gör...
f klavyenin varlık nedenini google yazmaktan aciz insanların gelip buraya neden var yhhaaa yazması çok güzel.
devamını gör...
türkçe dil yapısına en uygun klavyedir. q klavyeden daha hızlı yazılır. fakat bizde amerikan/ingiliz kültürü yaygın olduğundan hala onlar için tasarlanmış ve türkçe harf eklenmiş klavyesini kullanıyoruz. keşke zamanında f klavyeye alışsaydık.

(bkz: f klavye vs q klavye)
devamını gör...
ben bunu öğrendim, üstelik 10 parmak yazımını öğrendim, size şöyle diyeyim: uuuu beybi. akıyor klavye mübarek. q klavye yazarken klavyenin bir sağ ucuna bir sol ucuna gitmekle uğraşırsınız, fakat f klavyede çok nadir o uçlara uğrarsınız, eliniz sürekil aynı yerdedir. üstelik sadece türkçe için ingilizce için de daha uygun bence. çünkü adamlar zaten q klavyeyi yavaş yazmak için tasarlamışlar.
devamını gör...
yazılanlardan gaza gelip şu an geçtiğim klavye. alışmak zor olacak.
devamını gör...
q klavyeye alışkın birinin f klavyede parmakları birbirine düğümlenir. neymiş efendim alışanlar daha hızlı yazıyormuş f klavyede, peki ben alışanlardan olmak istiyor muyum?
devamını gör...
pek çoğunun dediği gibi ef klavye değil, harflerin türkçe okunuş biçimine göre fe klavyedir.

ihsan yener anlatıyor: ''1946'dan itibaren türkçe'nin yapısına uygun, standart bir klavye oluşturulması için resmi makamlara dilekçe verdim. ''bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim'' dediler. bunun üzerine yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kuruldu. türkçe'de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiğini türk dil kurumu’nun kılavuzundan yararlanarak çıkardık. 29,934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfleri düzenledik. ellerin kullanım yüzdesini de hesaba katarak yaptığımız klavyede sol elde yaklaşık yüzde 49, sağ elde yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfleri yerleştirdik. türkçe’nin fonetik özelliğine uygunluk açısından sesli harfleri sol elde topladık. gümrük kanunlarına da ''bundan sonraki ithalat standart türk klavyesine uygun olacak'' diye bir madde kondu. 1974 yılında tüm daktilolar f klavyeydi.''
''türkiye’de o zamanlarda 40 bin kadar yazı makinesi vardı. 40 bin yazı makinesini bırakalım dedik. biz, geleceği kurtaralım dedik, tıpkı atatürk’ün yaptığı gibi.''

türkçe’ye en uygun klavye olan f klavye, uzun çalışmalardan sonra daktilolarda en kolay, en hızlı ve hatasız yazmak amacıyla üretilmişti. türkçe’de çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harflerin f klavyede kolay ulaşılabilecek yerlere yerleştirildiğini, türkçe’deki harflerin kullanılma oranları, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen f klavye, bu özellikleri bakımından türkçe’ye uyduruk q klavyeden çok daha uygundur.

ps: bu tanım q klavye ile yazılmıştır.
devamını gör...
yıllar önce yapılan daktilo yarışmasında fransızları yenmeyi sağlayan türkçe için ideal klavye dizilimi. söylemesi ayıp ben de iyi yazardım :)
devamını gör...
1955 yılında türkçe için daha uygun olması nedeniyle yapılmış klavyedir.
devamını gör...
kankası q klavye olan klavye. bir zamanlar ortaokul yıllarımda dayatılmaya çalışılan klavye.
devamını gör...
zaman kaybından fazlası olmayan, 2016'da okullarda,devlet dairelerinde ne kadar şişirmeye çalışsalar bile en sonunda sönmüştür.
devamını gör...
açıkcası q klavye varken esamesi okunmayacak klavye dizilişidir.
devamını gör...
lisede bölümüm gereği öğrendiğim klavye türü.
devamını gör...
ortaokulda bilişim derslerinde kullandığımız klavye. tam alıştık derken yıl bitiyordu.
devamını gör...
1.sınıf dersi olmasına rağmen ikinci döneminkini son sınıfta,ilk dönemkini tek ders sınavında zorla verdiğim ihsan yener saçmalığı.
devamını gör...
ultra salakça bir şey.
q klavye, yazma ergonomisi için tasarlanmıştır. daha rahat kullanılır. f klavye rahat değildir. hatta sanırım devlet daireleri f klavyeye geçtiğinde, bir çok memur kendi q klavyesini götürüp kullanıyordu yine de.
devamını gör...
10 parmak yazabiliyorum ama tercih etmiyorum. q klavye alışkanlık yapmış artık.
devamını gör...
hem f hem q klavyeyle 10 parmak yazabiliyorum. kesinlikle f klavye türkçe için daha kullanışlı ama yine de q klavye kullanıyorum. neden çünkü hala q yaygın.
devamını gör...
(bkz: değeri bilinmeyen şeyler)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"f klavye" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim